Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grabarka na starej fotografii. Niezwykła wystawa Jana Słodkowskiego [ZDJĘCIA]

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Już tylko do 7 czerwca będzie można oglądać wyjątkową wystawę prac Jana Słodowskiego, które znajdują się na zewnętrznej stronie parkanu, otaczającego cerkiew św. Mikołaja w Białymstoku. Plansze ze zdjęciami pięknie ilustrują Świętą Górę Grabarkę od początku lat 70. minionego wieku do jego końca.

Niesamowita aura zachowana na zdjęciach cofa nas w czasie. Starsi mogę przypomnieć sobie jaki klimat towarzyszył pielgrzymkom kilkadziesiąt lat temu, młody odbiorca z kolei ma okazję ten klimat odkryć, chociaż częściowo.

Grabarka sprzed lat

Wystawa pokazuje dawną Grabarkę, która w podobnej formie istniała przez setki lat – jeszcze ze starą drewnianą cerkwią z końca XIX wieku, starą studzienką ze świętą wodą, nieotoczoną kamiennym murem, tylko żerdziami, ze ścieżkami i drogami wydeptanymi ludzkimi stopami, a nie kołami samochodów, nieotoczoną jeszcze murem straganów

opisują organizatorzy

Zdjęcia są opatrzone informacją, w którym roku zostały zrobione, wśród prac większość jest czarno-biała, ale część jest wykonana w kolorze. Widać przemyślany dobór fotografii, a było z czego wybierać - Jan Słodowski na przestrzeni dekad uzbierał ponad 2000 analogowych zdjęć "Grabarki".

Zaprezentowane prace prócz walorów artystycznych niosą w sobie ogromny bagaż dokumentalny, ale i emocjonalny.

Wystawie towarzyszy pokaz unikalnego 18-minutowego dokumentu „Prawosławie na Podlasiu”, zmontowanego przez Jana Słodowskiego, a składającego się z fragmentów kronik filmowych z lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Autor, fotograf, krytyk, miłośnik Podlasia

Jan Słodowski urodził się w 1954 roku w Wajkowie koło Mielnika, skąd pochodzą jego dziadkowie. Od dzieciństwa mieszka w Warszawie, ale Podlasie od zawsze jest wpisane w jego życiorys. Od małego lubił jeździć ze stolicy do dziadków, nad Bug. Już jako nastolatek zainteresował się fotografią. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Do 2018 roku pracował w Filmotece Narodowej w Warszawie. Jest krytykiem i historykiem filmu, autorem artykułów, monografii i leksykonów o tematyce filmowej. Swoje zdjęcia publikował w prasie i książkach, zrealizował wiele wystaw indywidualnych, zdobywając liczne nagrody. Obecnie mieszka jednocześnie w stolicy i w Cisówce nad Siemianówką.

Gdzie jeszcze można będzie zobaczyć wystawę?

Jeśli ktoś nie zdąży obejrzeć ekspozycji w Białymstoku będzie miał jeszcze kilka szans ponieważ ona wędrowała po Podlasiu do końca września

  • Drohiczyn, 9 czerwca – 7 lipca, Plac Tadeusza Kościuszki
  • Siemiatycze, 8 lipca – 4 sierpnia
  • Święta Góra Grabarka, 5–29 sierpnia
  • Michałowo, 30 sierpnia – 30 września

Pokaz dokumentu odbywać się będzie podczas otwarcia wystaw. Wyjątek stanowi pokaz na Świętej Górze, który odbędzie się 19 sierpnia, na święto Przemienienia Pańskiego.

Zobacz małą część zdjęć będących częścią wystawy

Kuratorem wystawy jest Anna Radziukiewicz, za oprawę graficzną odpowiada Anna Miszczuk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna