Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grafika ma pomóc uratować Metanoie w Czarnej Białostockiej

Urszula Ludwiczak
Jako pierwszy nową misję nosorożca wsparł Krzysztof Kłusek.
Jako pierwszy nową misję nosorożca wsparł Krzysztof Kłusek. Caritas Białystok
Grafika pod koniec roku trafi do papieża. Wcześniej ma wspomóc ośrodek Caritas.

Żywy nosorożec, którego 500 lat temu wysłał do papieża Leona X król Portugalii, nigdy do Watykanu nie dotarł. Dzisiaj misja dostarczenia takiego daru do Franciszka podjęta została na nowo. Tyle że zamiast żywego zwierzęcia, do papieża dotrze przedstawiająca je grafika. Wcześniej dzieło będzie mieć do spełnienia inną misję - ma pomóc uratować ośrodek dla uzależnionej młodzieży Metanoia w Czarnej Białostockiej.

Zobacz też Czarna Białostocka: Ośrodek Metanoia zagrożony. Potrzeba miliona złotych

Akcja jest niecodzienna. Najpierw Marcin Wydrzyński, student ASP w Łodzi, stworzył zainspirowaną legendą o zaginionym nosorożcu grafikę „Z ciemności”. Dzieło zobaczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Art&Design Society. Postanowili dostarczyć grafikę do papieża Franciszka. Ale szukali dla swego pomysłu dodatkowego przesłania. Gdy usłyszeli o kłopotach Metanoi, decyzja była szybka. - Sprawcą pomocy może być każdy, także nosorożec - mówi Krzysztof Kłusek ze stowarzyszenia.

Grafika właśnie przyjechała do Białegostoku. Do soboty można ją oglądać w galerii Arsenał, do końca września będzie prezentowana w centrum wystawienniczym przy ul Kościelnej, a do końca października w muzeum archidiecezjalnym przy ul. Warszawskiej. Obok grafiki stać będzie skrzynka, do której można wrzucać datki na Metanoię. A każdy, kto podaruje cegiełkę wartości 1000 zł, będzie mógł podpisać się na grafice.

Metanoia na niezbędny do dalszego istnienia remont potrzebuje ok. 1 mln zł. Dotąd udało się zebrać ok. 500 tys.zł.

Historia nosorożca

W 2016 r.mija 500 lat od planowanego dostarczenia wyjątkowego daru - nosorożca, od króla Portugalii, Don Manuela I Szczęśliwego dla papieża Leona X.

Pochodzące z Indii zwierzę przebrano za pannę młodą, obwieszono złoconymi łańcuchami i pelerynką z zielonego aksamitu, dekorowanego różami i goździkami i załadowano na statek. Podczas podróży transporter zatrzymał się w Marsylii, aby para królewska Francji mogła poznać to egzotyczne stworzenie. Niestety, nosorożec mający zaskarbić względy papieża dla ugruntowania roli Portugali w podboju rynków wschodnich ostatecznie nigdy nie dotarł żywy do Watykanu, a statek który miał dostarczyć tak cenny ładunek zatonął u wybrzeży Genui. Sam nosorożec stał się inspiracją dla wielu artystów, najsłynniejszy wizerunek stworzył Albrecht Durer.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna