Gramy w jednej drużynie

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego woj. Podlaskiego
Z inicjatywy zarządu województwa w tym roku wystartował program Team Podlaskie – pierwsza tego typu inicjatywa samorządu województwa w Polsce, która wspiera najzdolniejszych sportowców z regionu. Zawodnicy różnych dyscyplin - od tenisa stołowego, szachy po lekkoatletykę - otrzymali łącznie 500 tys. zł.

- Naszym celem w tym szczególnym roku - roku olimpijskim było wsparcie sportowców z kategorii zarówno seniorskich, jak i juniorskich, nie zapominając o przedstawicielach sportów paraolimpijskich. Ci zdolni ludzie są wizytówką naszego regionu na arenie międzynarodowej i cieszymy się, że reprezentanci województwa podlaskiego w ostatnich latach regularnie przywozili medale mistrzostw Europy i świata - ocenił członek zarządu województwa Marek Malinowski.

Na szczególną uwagę zasługuję osiągnięcie Marii Andrejczyk, która podczas Pucharu Europy w Splicie rzuciła oszczepem na odległość 71,4 m, bijąc tym samym rekord Polski o prawie 5 metrów. Niesamowity rzut zawodniczki Hańczy Suwałki to 3. wynik w historii rzutu oszczepem kobiet na świecie. Dalej rzuciły tylko - Barbara Szpotakowa z Czech - 72 m 28 cm w 2008 roku i Osleidys Menendez z Kuby - 71 m 70 cm w 2005 roku. Jeszcze nigdy lekkoatleta z okręgu podlaskiego nie był tak wysoko w historycznych światowych klasyfikacjach!

Kluby z dużym wsparciem

Łącznie w ramach wsparcia sportu w regionie w tym roku przeznaczono 2,5 mln zł z budżetu województwa: na piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną, a nawet rugby!

Dotacje (1,5 mln zł) trafiły w 2021 roku do 52 klubów z naszego regionu. Otrzymały je m.in.: Tur Basket Bielsk Podlaski, Żubry Białystok, Szczypiorniak Dąbrowa Białostocka, Stowarzyszenie Bestios oraz Rugby Białystok.
Dofinansowanie otrzymało również dziewięć najlepszych klubów sportowych jak Jagiellonia Białystok, Ślepsk Suwałki czy Lowlanders Białystok, które reprezentują nasz region w najwyższych klasach rozgrywkowych (1 mln zł).

100. rocznica Jagiellonii Białystok

Duma Podlaskiego, czyli Jagiellonia Białystok, jako jedyny klub z regionu reprezentuje w najwyższej klasie rozgrywkowej północno-wschodnią Polskę. Klub utrzymuje się w niej nieprzerwanie od awansu wywalczonego w 2007 roku, a w zeszłym roku świętował swoje stulecie.

- Ostatnie lata pod względem rozwoju sportowego i organizacyjnego oceniam bardzo dobrze. Oczywiście nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie naszych partnerów i sponsorów, w tym Urzędu Marszałkowskiego. Klub jest w stabilnej sytuacji finansowej, co umożliwia nam wieloaspektowy rozwój naszej organizacji sportowej – powiedział Wojciech Strzałkowski, Przewodniczący Rady Nadzorczej Jagiellonii Białystok. Również w ocenie ogólnopolskich mediów często podaje się Jagiellonię jako przykład mądrze zarządzanego klubu. W ostatnim sezonie Jaga zajęła 9. miejsce w Ekstraklasie.

Również w ocenie ogólnopolskich mediów często podaje się Jagiellonię jako przykład mądrze zarządzanego klubu. W ostatnich kilku latach osiągnęła bowiem swoje najlepsze wyniki w całej historii, zdobywając m.in. dwa razy wicemistrzostwo kraju, raz trzecie miejsce, a także Puchar Polski. W ostatnim sezonie Jaga zajęła 9. miejsce w Ekstraklasie.

Wysokie loty siatkarzy Ślepska

Ślepsk Malow Suwałki to z kolei jedyny reprezentant województwa podlaskiego w siatkarskiej najwyższej klasie rozgrywkowej - PlusLidze. Klub zarządzany przez prezesa Wojciecha Winnika zakończył niedawno swój drugi sezon w ekstraklasie i okazał się pozytywną sensacją sezonu. W swoim zaledwie drugim sezonie gry w PlusLidze wywalczył historyczny awans do play off.

- W zeszłym roku rozpoczynaliśmy zmagania ligowe z pozycji beniaminka, ucząc się funkcjonowania i organizacji w gronie najlepszych polskich drużyn, które swoją pozycję siatkarską mają ugruntowaną już od wielu lat. W tym roku dzięki fantastycznej pracy drużyny, sztabu i całego klubu udało się wywalczyć, dla wielu osób niespodziewany, awans do najlepszej „ósemki” ligi. Potężne wsparcie otrzymujemy co roku z urzędu marszałkowskiego, a bez dotacji trudno byłoby o tak wysoki poziom sportowy - skomentował Winnik.

Ślepsk Malow w meczu ćwierćfinałowym zmierzył się z ZAKSĄ Kędzierzyn Koźle, która kilka miesięcy później świętowała triumf w siatkarskiej Lidze Mistrzów, a polską ligę zakończyła z tytułem wicemistrza.

Futbol amerykański w Podlaskiem

Na co dzień zajmują boczne boisko Stadionu Miejskiego w Białymstoku. Historia klubu Lowlanders Białystok zaczęła się 11 lutego 2006 roku, gdy na forum internetowym pojawił się temat utworzenia w Białymstoku drużyny futbolu amerykańskiego. Nie zważając na zimową aurę na pierwszy trening przybyło ponad dziesięć osób chętnych do gry. Tak wyglądały początki. Dzisiaj to jeden z najbardziej rozpoznawalnych teamów w Polsce.

- Nasza drużyna to przede wszystkim pasja i zaangażowanie wielu ludzi. Początki pamiętają tylko nieliczni, a teraz staramy się utrzymywać zespół na mistrzowskim poziomie i cały czas się rozwijamy. i Dziś z pomocą Urzędu Marszałkowskiego możemy walczyć o najwyższe trofea i mamy nadzieję, że po raz pierwszy wspólnie zdobędziemy tytuł Mistrza Polski – ocenił prezes Lowlandersów Piotr Morko.

Materiał oryginalny: Gramy w jednej drużynie - Kurier Poranny

Dodaj ogłoszenie