MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grand Prix 43. Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej zdobył chór z Warszawy

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Koncert Galowy 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Zespół Muzyki Cerkiewnej „Varslavia”
Koncert Galowy 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Zespół Muzyki Cerkiewnej „Varslavia” Marta Chmielińska
Po dwóch dniach przesłuchań konkursowych wielbiciele śpiewu cerkiewnego poznali zwycięzców tegorocznej edycji Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Spośród 25 chórów najlepszym okazał się Zespół Muzyki Cerkiewnej „Varslavia”, który otrzymał Grand Prix Festiwalu.

Ogłoszenie wyników nastąpiło o godzinie 13.00, a już o 15.00 rozpoczął się Koncert Galowy. W czasie wieczoru wieńczącego 43. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej wystąpiło 14 chórów i zespołów, które zostały nagrodzone w swoich kategoriach.

Śpiew cerkiewny, który rozbrzmiewał w Soborze Św. Trójcy w Hajnówce oceniało jury w składzie:

  • prof. dr hab. Włodzimierz Wołosiuk

  • ks. dr. Alexandrel Barnea

  • prof. dr hab. Grzegorz Pecka

  • Aleksandr Brandaws

  • dr hab. Jan Połowianiuk

Po dwóch dniach przesłuchań przyznało nagrody w pięciu kategoriach: chórów parafialnych wiejskich, parafialnych miejskich, chórów dziecięco-młodzieżowych, chórów innych oraz akademickich.

Najważniejszą nagrodę - Grand Prix Festiwalu przyznano zespołowi z Warszawy. Zwycięski Zespół Muzyki Cerkiewnej „Varslavia” istnieje od 2016 r., jego założycielem i kierownikiem artystycznym jest Miłosz Bogić. Zespół jest laureatem Międzynarodowego Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej” w latach 2017 i 2021.

Jesteśmy na festiwalu po raz trzeci i można powiedzieć "do trzech razy sztuka" - powiedział zadowolony Miłosz Bogić. - Cieszymy się, że możemy prezentować śpiew cerkiewny na Festiwalu, tym bardziej, że w tym roku odbywa się on w połączeniu z setną rocznicą autokefalii.

Dyrygent dodał, że w zespole "Varslavia" występują muzycy różnych wyznań - także katolicy, a nawet osoby niewierzące. Jak podkreślił Bogić, nikt nie bierze pod uwagę ani nie sprawdza wyznania - liczy się tylko umiejętność śpiewu, talent i chęć.

Pozostałe nagrody to:

  • W kategorii chórów parafialnych wiejskich - chór "Chabry" z parafii prawosławnej pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego z Narwi.

  • Wśród chórów parafialnych miejskich - ex aequo: serbski Chór Pierwszego Belgradzkiego Towarzystwa Śpiewaczego z Belgradu i litewski Katedralny Chór Soboru Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Wilnie

  • W kategorii chórów dziecięco-młodzieżowych - dziecięcy chór świętych Cyryla i Metodego z miasta Wełes w Macedonii Północnej.

  • W kategorii chórów innych ex aequo: chór "Elpa" z Sałaspils na Łotwie oraz chór Centrum Myśli Jana Pawła II z Warszawy.

  • Spośród chórów akademickich - Zespół Żeński Wydziału Edukacji Muzycznej Chóralistyki i Rytmiki Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grand Prix 43. Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej zdobył chór z Warszawy - Hajnówka Nasze Miasto

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna