Grand Slam w judo. Kaleta odpadła w repasażach w Tel Awiwie

OPRAC.:
Mateusz Ptaszyński
Judoczka Aleksandra Kaleta odpadła w repasażach kat. 52 kg turnieju Grand Slam, który w czwartek rozpoczął się w Tel Awiwie. Zawody - z udziałem blisko 400 zawodników z 52 krajów - stanowią również element kwalifikacji olimpijskich.

Polka, zajmująca 17. miejsce w światowym ranking, w walce o prawo rywalizacji o trzecie miejsce przegrała przez waza-ari z Larissą Pimentą. Brazylijka później pokonała Niemkę Maschę Gerballhaus.

W dniu otwarcia turnieju swoje pierwsze pojedynki przegrały dwie inne Polki, które rywalizowały w wadze 57 kg. Julia Kowalczyk (19.) uległa przez waza-ari pochodzącej z Mongolii Altantsetseg Batsukh (116.) ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Z kolei Arletę Podolak pokonała przez ippon doświadczona Rafaela Silva. Brazylijka to mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro oraz dwukrotna mistrzyni świata (2013 i 2022).

W piątek na starcie pojawi się kolejna trójka biało-czerwonych. W wadze 73 kg mistrz Polski Ksawery Morka (60.) zmierzy się z Oronem Ginerem (110.) z Izraela. W tej samej kategorii Marcin Kowalski powalczy z Turkiem Umaltem Demirelem (57.). Natomiast w kat 81 kg rywalem Pawła Drzymała (76.) będzie Izraelczyk Segev Ben Haroch (313.).