Byli to m.in. obywatele Armenii, Turcji, Kenii i Erytrei. Wszystkich zatrzymano – podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna.
Z jej danych wynika, że od początku lipca zanotowano blisko 900 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Od początku roku było blisko 6,9 tys. takich prób.
Litwa też walczy z nielegalną migracją
Próby te są też notowane na granicy Polski z Litwą – wewnętrznej granicy UE. Od początku roku zatrzymano tam 282 imigrantów, którzy z Białorusi dostali się na Litwę i z tego kraju przekroczyli granicę, np. byli przewożeni przez tzw. kurierów.
Zapora prawie gotowa
Kończy się budowa stalowej zapory na granicy z Białorusią – miała być gotowa do końca czerwca. Ostatecznie prace przedłużono o miesiąc. Jak poinformowała w minioną sobotę rzeczniczka SG por. Anna Michalska, przęsła ustawiane są na ostatnich kilkudziesięciu metrach, a na już ukończonych odcinkach prowadzone są prace związane z instalacją tzw. bariery elektronicznej, czyli systemu kamer i detektorów.
Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią w woj. podlaskim i lubelskim. Wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego rozporządzenia, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.
Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje w całym województwie z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.
rs