Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GREGOR MENDEL

kp / oprac. kmg
Gregor Mendel był augustiańskim zakonnikiem i prekursorem w genetyce. Podczas swoich badań udowodnił, że dziedziczenie grochu oparte jest o zestaw praw. Jego "odkrycie" zostało dopiero docenione w XX wieku i zapoczątkowało nową dziedzinę w nauce - genetykę. W XX wieku, kiedy rozwinięto naukę okazało się, że krzyżówki roślin i zwierząt zgadzają się w większości z prawami Mendla.
Gregor Mendel był augustiańskim zakonnikiem i prekursorem w genetyce. Podczas swoich badań udowodnił, że dziedziczenie grochu oparte jest o zestaw praw. Jego "odkrycie" zostało dopiero docenione w XX wieku i zapoczątkowało nową dziedzinę w nauce - genetykę. W XX wieku, kiedy rozwinięto naukę okazało się, że krzyżówki roślin i zwierząt zgadzają się w większości z prawami Mendla. YouTube
Naukowiec był prekursorem genetyki.

Gregor Mendel (Gregor Johann Mendel) urodził się 22 lipca 1822 roku (jednak w metryce chrztu wpisana jest data 20 lipca). Pochodził z rodziny niemieckojęzycznej, miał dwie siostry. Był augustiańskim zakonnik, przyrodnikiem, a także prekursorem podstaw współczesnej genetyki. Oprócz bycia zakonnikiem wykładał także w Instytucie Technicznym w Brnie oraz w liceum w Znojmie.

Gregor Mendel. Można go nazwać "ojcem" genetyki

W klasztornym ogrodzie założył hodowlę roślin, aby badać zmienności dziedziczne. Prowadził badania przede wszystkim na odmianach grochu siewnego, w wyniku czego ogłosił pracę naukową " Badania nad mieszańcami roślin". Postawił w niej tezę, że w zjawiskach dziedziczenia są pewne prawidłowości. Sformułował podstawowe prawa dziedziczenia, które obecnie zwane są jako Prawa Mendla. Są dwa Prawa Mendla. Pierwsze prawo mówi o czystości gamet, czyli każdy gen warunkuje daną cechę organizmu, a drugie prawa mówi o niezależności dziedziczeniach cech.

Gregor Mendel. Obejrzyj dokument o naukowcu na YouTube

Mendel ogłosił także, że dziedziczenia mogą występować w dwóch formach, nazywanych dzisiaj allelami. Komórki zawierają jedną parę takich alleli na każdą cechę, podczas gdy każde ziarno pyłku czy komórka jajowa zawierają po jednym z alleli.

Czytaj też:
GREGOR MENDEL

Jego odkrycia nie uzyskały rozgłosu aż do 1900 roku, kiedy to Hugo de Vries, Carl Correns i Erich Tschermak potwierdzili wyniki pracy .

Zapraszamy do dyskusji na forum. Czy uważasz, że badania genetyczne na świecie poszły w dobrym kierunku?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna