MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Groźne choroby roślin ogrodowych. Sprawdź, czy twoje uprawy są zdrowe! Top 12 chorób (Zdjęcia)

Donata Żmiejko
Opracowanie:
Kupujesz rozsadę warzyw, kwiatów czy drzewka? Uważaj na choroby! W ogrodzie doglądaj roślin, czy nie są chore.
Kupujesz rozsadę warzyw, kwiatów czy drzewka? Uważaj na choroby! W ogrodzie doglądaj roślin, czy nie są chore. Polskapress
Często kupujemy rozsady warzyw, kwiatów, nasion, krzewy czy drzewka. Niestety nie zawsze muszą być to rośliny zdrowe. Jednym z problemów występujących w ogrodzie i polu są choroby roślin. Przyczyny chorób mogą byś różne.

Rośliny mogą chorować z powodu tzw. czynników nieinfekcyjnych, na przykład niedoboru mikro i makroelementów, niekorzystnych warunków uprawy, ciężkiej gleby, zbyt suchego podłoża, niskiej temperatury, zbyt dużych opadów. Aby skutecznie zwalczyć chorobę, najpierw trzeba rozpoznać jej objawy i dobrać odpowiedni preparat.

Inspekcja ochrony roślin i nasiennictwa prowadzi kontrole materiału rozmnożeniowego - Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele niebezpieczeństw czyha w materiale do siewu i sadzenia. Kupując materiał rozmnożeniowy bez etykiety, paszportu bądź z niewiadomego źródła, narażamy nasze uprawy i rośliny na atak chorób i szkodników. Często tych szczególnie trudnych do zwalczenia, nazywanych kwarantannowymi.

W ochronie roślin przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych z niszczeniem czy ograniczeniem organizmów szkodliwych, najważniejsze jest prawidłowe rozpoznanie sprawcy i znajomość okresów jego największego zagrożenia dla roślin. Podejmując decyzję o doborze środków ochrony roślin należy każdorazowo sprawdzić czy jest on dopuszczony do stosowania w uprawach amatorskich. Aktualny wykaz zarejestrowanych środków ochrony roślin zamieszczony jest na stronach internetowych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (http://www.minrol.gov.pl/pol/Informacje-branzowe/Wyszukiwarka-srodkowochrony-roslin).

Czytaj też:
Kwiaty na balkon południowy, północny, wschodni, zachodni. Sprawdź, jakie warto posadzić, aby cieszyć się ich wyglądem

Przypomnijmy, że środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków oraz planować stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem. Podczas stosowania środków ochrony roślin należy stosować właściwą odzież ochronną i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Czytaj także:
Wylosowani rolnicy w czerwcu będą musieli wziąć udział w ankiecie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna