Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Groźne larwy atakują lasy w województwie podlaskim. Leśnicy planują opryski

OPRAC.: dd na podst. RDLP
Jedna samica potrafi znieść do ziemi do 80 jaj, z których rozwinie się 80 żarłocznych pędraków.

Od kilku lat na terenie Nadleśnictwa Nurzec leśnicy obserwują narastający problem pojawiania się pędraków (larw), m. in. chrabąszcza majowego.

Gdy tylko gleba osiągnie temp. ok. 10 stopni Celsjusza chrabąszcze wychodzą z ziemi i lecą w korony drzew na żer. Korzystają ze świeżych i miękkich liści. Żerują głównie na klonach, dębach, grabach i brzozach. Trwa to około dwóch tygodni, ale nie to jest największym problemem, ponieważ korony drzew w miarę szybko się regenerują.

Głównym zmartwieniem są żerujące przez lata pędraki. Żyją one bezpiecznie pod ziemią przez cztery lata, żywiąc się korzeniami i szczątkami roślin, na początku traw, potem drzew, a w miarę swojego rozwoju dobierają się do coraz grubszych korzeni. Stanowią one przy tym problem nie tylko dla szkółek i najmłodszych upraw, ale także dla młodników. Często wyrządzają też istotne szkody w rolnictwie, ogrodach i sadach.

Walka z pędrakami jest bardzo skomplikowana i wymagająca wielkiej wiedzy. Pomimo naturalnego oporu środowiska i wielu działań podejmowanych przez leśników w zakresie hodowli i ochrony lasu, czasami trzeba radykalnie ograniczać ich populację. Szansa na to jest tylko raz na cztery lata i leśnicy mają na działanie niewiele czasu. Trzeba mądrze wykorzystać bardzo krótki czas, pomiędzy pojawieniem się chrząszczy, a zniesieniem jaj przez samicę w ziemi. Walka z chrabąszczem polega bowiem na tym, aby przystąpić do niej w czasie, gdy samice opuściły już podziemne schronienie, ale nie zdążyły jeszcze złożyć jaj.

Czasami jest to zaledwie kilka dni, a przecież jest o co walczyć, bo jedna samica potrafi znieść do ziemi do 80 jaj, z których rozwinie się 80 żarłocznych pędraków. Generalnie jednak chodzi nie o całkowite zniszczenie populacji chrabąszcza, a na utrzymaniu jej na poziomie, który nie będzie zagrażał trwałości lasów i nie będzie nadmiernie uporczywy dla nikogo.

W związku z występującym zagrożeniem leśnicy z Nadleśnictwa Nurzec prowadzą obserwacje w porozumieniu z Zespołem Ochrony Lasu (ZOL) z Olsztyna. W dniu 24.05.2022r. wspólnie z ZOL Olsztyn przeprowadzono lustrację terenową problematycznych powierzchni, podczas której ustalono dalszy proces postępowania. W bieżącym roku leśnicy będą prowadzić rozszerzony monitoring rozwoju populacji chrabąszcza majowego w nadleśnictwie. Nie mniej jednak, już na obecną chwilę Zespół Ochrony Lasu polecił rozważenie użycia oprysku z samolotu środkiem ochrony roślin, który będzie miał na celu zahamowanie dalszego rozwoju populacji chrabąszcza majowego, a tym samym szkód w lasach powodowanych przez ten gatunek. Jednak ostateczna decyzja o wykonaniu oprysku zostanie podjęta po uzyskaniu wyników z rozszerzonego monitoringu rozwoju populacji i ustaleniu dokładnej skali zagrożenia.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna