Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grunwald. W sobotę inscenizacja wielkiej bitwy sprzed 603 lat

Paweł Tomkiewicz [email protected]
Zmaganiom rycerzy co roku przyglądają się tłumy turystów. Jak zapewniają organizatorzy, mimo że wiadomo, kto zwycięży, emocji nie zabraknie.
Zmaganiom rycerzy co roku przyglądają się tłumy turystów. Jak zapewniają organizatorzy, mimo że wiadomo, kto zwycięży, emocji nie zabraknie. www.grunwald1410.pl
Zmagania naszych rycerzy każdego roku podziwia nawet 100 tysięcy widzów.

Pola pod Grunwaldem gościły już miłośników średniowiecza m.in. z Francji, Finlandii, Rosji czy Stanów Zjednoczonych. Ich zmaganiom przyglądają się tysiące turystów z całego kraju. Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem jest największym tego typu widowiskiem w Polsce.

Wodzem naczelnym wojska polsko-litewskiego w bitwie grunwaldzkiej był król Władysław Jagiełło. Armią krzyżacką w bitwie pod Grunwaldem dowodził wielki mistrz Ulryk von Jungingen. 15 lipca 1410 roku na polu bitwy stanęło około 50 tysięcy ludzi, w tym około 40-45 tysięcy konnych.

- Kilkugodzinna bitwa, zwana tradycyjnie bitwą pod Grunwaldem, toczyła się w rzeczywistości w kilku miejscach, czasem nawet równocześnie. Rozpoczęła się około południa, trzy godziny po pierwszych starciach oddziałów rozpoznawczych, a trwała do wieczora - przypominają historycy.
Klęska zakonu była totalna. Zdaniem historyka Andrzeja Nadolskiego po stronie krzyżackiej poległo około 8 tys. ludzi, a około 14 tys. zostało pojmanych w niewolę. Podczas walk zginął m.in. wielki mistrz Ulryk von Jungingen.

Od kilkunastu lat w rocznicę bitwy miłośnicy średniowiecza organizują jej inscenizację. Jest ona częścią Dni Grunwaldu.
W tym roku obchody trwają już od środy.

W piątek na wszystkich turystów czekają m.in. turniej łuczniczy i finał turnieju bojowego miecza jednoręcznego. Natomiast o godz. 17 rozpocznie się próba generalna inscenizacji bitwy. Z kolei wieczorem, na scenie u rycerzy można posłuchać koncertu muzyki dawnej.

W sobotę o godz. 10 zostanie odprawiona msza św. trydencka, tak samo jak 603 lata temu. Po niej zaplanowano kolejne turnieje rycerskie, a na 13.30 Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym. O 15 na pole bitwy wyruszą rycerze, żeby godzinę później rozpocząć inscenizację bitwy.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna