Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa atakuje!

(hel)
Chorują nie tylko ludzie starsi, ale też młodzi - mówi dr Danuta Iwaszko. - Głównie dlatego, że nie dbają o właściwe ubranie.
Chorują nie tylko ludzie starsi, ale też młodzi - mówi dr Danuta Iwaszko. - Głównie dlatego, że nie dbają o właściwe ubranie. Fot. H. Wysocka
Coraz więcej suwalczan jest przeziębionych i choruje na grypę. Do lekarzy rodzinnych zgłasza się dziennie po kilkadziesiąt osób z katarami i gorączką. Pełne ręce roboty mają też medycy z pogotowia.

W minionym miesiącu w powiecie suwalskim odnotowano 177 przypadków zachorowań na grypę. W styczniu liczba ta na pewno będzie większa - szacują lekarze.

Z katarem i kaszlem

- Niemal z dnia na dzień wzrasta liczba pacjentów z chorobami grypopochodnymi - mówi dr Krzysztof Nowacki z NZOZ "Eskulap" w Suwałkach. - Jeszcze w ubiegłym tygodniu przyjmowaliśmy dziennie około 20 osób. Natomiast dwa dni temu, w ciągu dwóch godzin zgłosiło się do mnie ponad 30 osób z bólami mięśni, katarem albo kaszlem.

Więcej pacjentów z objawami przeziębienia i grypy trafia także do poradni Vita Med, której kierownikiem jest Danuta Iwaszko.

- Trudno mówić o epidemii, ale faktycznie, w ostatnich dniach bardzo dużo osób zaczęło chorować - informuje lekarka. - A najgorsze, jak wynika z dotychczasowych doświadczeń, jeszcze przed nami. Druga fala tego typu zachorowań przychodzi w lutym i marcu.

W podobnym tonie wypowiadają się lekarze z pogotowia ratunkowego, gdzie w ciągu jednej nocy zgłasza się nawet po kilkadziesiąt osób z gorączkami.

- Kilka dni temu, na nocnym dyżurze przyjęłam blisko sto osób - twierdzi jedna z lekarek, która nie zgadza się na opublikowanie nazwiska.
Najlepiej do łóżka

Zdaniem naszych rozmówców, duża liczba chorych, to skutek tegorocznej, wyjątkowo kapryśnej pogody oraz niewłaściwego stylu życia.- Ludzie za mało się ruszają i przebywają na świeżym powietrzu - uważa dr Iwaszko. - Na dodatek, mają niską, często jeszcze osłabioną antybiotykami odporność. To wszystko sprzyja chorobom.

Dr Nowacki sugeruje, aby już przy pierwszych objawach przeziębienia na kilka dni pozostać w łóżku.

- Lepiej wziąć dwa, trzy dni urlopu i dobrze wygrzać organizm niż doprowadzić do powikłań, które bywają groźne - dodaje.
Andrzej Jarosz, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku przypomina, że wciąż można przyjąć szczepionkę od grypy, która będzie nas chroniła przed wirusem przez kilka miesięcy. Szczepionki są dostępne w przychodniach oraz aptekach. Koszt jednej wynosi ok. 33 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna