MKTG SR - pasek na kartach artykułów

GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu. „Rynek pracy pozostaje stabilny"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w lutym o 4 tys. etatów. Pomimo spowolnienia gospodarczego utrzymuje się zapotrzebowanie na pracowników – wskazują eksperci PIE.
– Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w lutym o 4 tys. etatów. Pomimo spowolnienia gospodarczego utrzymuje się zapotrzebowanie na pracowników – wskazują eksperci PIE. Przemyslaw Swiderski/ Polska Press
W lutym 2023 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z lutym 2022 r. było wyższe o 13,6 proc. i wyniosło 7065,56 zł (brutto). Z kolei przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z lutym 2022 r. było wyższe o 0,8 proc. i wyniosło 6526,3 tys. etatów. – Mimo ubytku zatrudnienia i spadkowej trajektorii gospodarki, płace nominalne mają się bardzo dobrze – komentują eksperci mBanku.

Przeciętnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw. Ile wyniosło?

– W lutym 2023 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z lutym 2022 r. było wyższe o 0,8 proc. i wyniosło 6526,3 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie zmniejszyło się minimalnie (o 0,1 proc.) – poinformował w poniedziałek 20 marca Główny Urząd Statystyczny.

GUS w swoim komunikacie zmniejszenie przeciętnego zatrudnienia tłumaczy „wynikiem m.in. zwolnień w jednostkach, zakończenia umów terminowych i nie przedłużania ich, a także przejść pracowników na emeryturę".

– Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w lutym o 4 tys. etatów. Pomimo spowolnienia gospodarczego utrzymuje się zapotrzebowanie na pracowników – wskazują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego i prognozują, że w kolejnych miesiącach „czeka nas spadek wzrostu wynagrodzeń nie zaś znaczny wzrost bezrobocia". Jak dodają, pomimo spowolnienia gospodarczego „rynek pracy pozostaje stabilny".

Ubytki zatrudnienia pasują do spowalniającej gospodarki i raczej będą przez pewien czas regułą niż wyjątkiem. Armagedonu naszym zdaniem jednak nie będzie – podkreślają ekonomiści mBanku.

Czeka nas mniejsza skala podwyżek w kolejnych miesiącach

GUS podał, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2023 r. w porównaniu z lutym 2022 r. było wyższe o 13,6 proc. i wyniosło 7065,56 zł (brutto). Względem stycznia 2023 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 2,6 proc. Jednak przy inflacji wynoszącej 17,9 proc., nasze realne pensje maleją o 5 proc. rok do roku.

– Wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w lutym 2023 r. względem stycznia 2023 r. spowodowany był wypłatami m.in. premii i nagród rocznych, jubileuszowych, premii z powodu inflacji, podwyższeniem wynagrodzeń oraz wypłatami odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń) – podaje Urząd.

Jednocześnie wskazano, że najwyższy wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto odnotowano w sekcji „Górnictwo i wydobywanie” (o 42,2 proc.), gdzie wynagrodzenia wyniosły 12801,92 zł (miesiąc wcześniej 8999,74 zł) oraz „Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę” (o 10,4 proc.), gdzie wynagrodzenia wyniosły 10946,98 zł (miesiąc wcześniej 9918,65 zł).

– Słaba aktywność gospodarcza oznacza przede wszystkim mniejszą skalę podwyżek wynagrodzeń w kolejnych miesiącach. Pracodawcą coraz trudniej będzie spełniać żądania finansowe pracowników – prognozują przedstawiciele PIE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu. „Rynek pracy pozostaje stabilny" - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna