Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hajnówka > Chirurdzy są coraz lepsi

(luk)
Blisko 850 tys. zł dostanie z pieniędzy unijnych Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce. Za te pieniądze tamtejsi chirurdzy będą mogli rozszerzać zastosowanie małoinwazyjnych technik operacyjno-diagnostycznych.

Wielkość dofinansowania to dokładnie 844 268,39 zł. - To dla nas bardzo dobra informacja - mówi dr Wojciech Tołwiński, ordynator chirurgii w szpitalu. - Laparoskopowo operujemy już ponad połowę naszych pacjentów, to dziedzina, która u nas stale się rozwija. Za te pieniądze pokryjemy zapewne koszty zakupu nowego laparoskopu, lampy i stołu.

Hajnowscy chirurdzy słyną z operacji małoinwazyjnych nie tylko w regionie, ale i Polsce. Jako pierwsi na Podlasiu zaczęli laparoskopowo wykonywać operacje przepukliny rozworu przełykowego. Do dzisiaj mają na koncie 123 takie zabiegi. Przyjeżdżają na nie pacjenci z całej Polski.

W ub.r. chirurdzy rozpoczęli też zabiegi laparoskopowe na jelicie grubym. Z powodzeniem przeprowadzili pierwszą w regionie i jedną z pierwszych w Polsce resekcję ostatniego odcinka jelita grubego metodą laparoskopową u chorego na nowotwór.

- Obecnie laparoskopowo operujemy każdy odcinek jelita grubego - mówi dr Wojciech Tołwiński. - Niedawno zoperowaliśmy w ten sposób najtrudniejszy odcinek jelita - zagięcie śledzionowe okrężnicy. Laparoskopowo leczymy też większość codziennych przypadków, takich jak wyrostki, pęcherzyki żółciowe czy perforacje.

Hajnowscy lekarze nie ukrywają, że chcą, aby ich oddział chirurgiczny stał się ośrodkiem referencyjnym w zakresie operacji przeprowadzanych metodą laparoskopową, czyli takim, gdzie wykonywane są najbardziej skomplikowane operacje, opłacane przez NFZ.

Przymierzają się również do laparoskopowego leczenia otyłości patologicznej. Potrzeba jednak do tego jeszcze dodatkowego sprzętu. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, pierwszych pacjentów można będzie operować za około rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna