Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hajnówka. Wystawa „Wiele dróg – jeden cel. Ku Niepodległej” zawitała do miasta

Marta Chmielińska
Hajnówka jest 11 miastem w województwie podlaskim, w którym zaprezentowana została wystawa „Wiele dróg – jeden cel. Ku Niepodległej”. Wystawa została przygotowana w ramach programu „Niepodległa” a jej autorami są pracownicy Muzeum Podlaskiego.

Na wystawę składa się 16 plansz prowadzących przez kolejne etapy odzyskiwania niepodległości i kolejne miejscowości, do których „docierała” odrodzona Polska. Otwarcie wystawy nastąpiło 3 listopada w obecności wojewody i władz samorządowych.

- Ta wystawa przypomina nam, ale w odniesieniu do poszczególnych powiatów dzisiaj tworzących województwo podlaskie, jak ta niepodległość po listopadzie 1918 r. do nas przychodziła – mówił Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski. – Te drogi były różne, wystawa ma tytuł „Wiele dróg, jeden cel” .

Hajnówkę śmiało można nazwać rówieśniczką Niepodległej, ponieważ rozwój miasta nastąpił właśnie po roku 1919. Ze względu na swoje położenie oraz okoliczności polityczne Hajnówka wyzwolona została kilka miesięcy po 11 listopada 1918 r.

- Bardzo istotne okazało się samo położenie Hajnówki, ze względu na Puszczę Białowieską oraz ze względu na położenie na północny-wschód od kolei brzesko-grajewskiej – mówił Krzysztof Kossakowski, współautor wystawy. – Była ona główną linią, którą wojska niemieckie ewakuowane były z Ukrainy i ogólnie ze wschodu, dlatego też wszystkie miejscowości położne na północny-wschód od niej musiały niestety poczekać na tę niepodległość. Dlatego część miast z Podlasia odzyskała niepodległość w tę najbardziej znana i symboliczną datę 11 listopada 1918 r. a część musiała dłużej na nią poczekać, w tym również Hajnówka czy Białystok. Warto wspomnieć, że Białystok odzyskał niepodległość właśnie w drugiej połowie lutego a Hajnówka niewiele później, bo pod koniec lutego 1919 r.

U progu niepodległości Hajnówka była miejscowością ściśle związaną z przemysłem drzewnym i działaniem okupantów, ponieważ Niemcy zbudowali w miejscowości tartak, sieć kolejek wąskotorowych i fabrykę chemiczną. Ta baza, dzięki dynamicznemu rozwojowi osady w dwudziestoleciu międzywojennym, przemieniła małą Hajnówkę w swoiste Eldorado, do którego napływali robotnicy z całej Polski.

Wystawa ustawiona została pod Urzędem Miasta i można ją oglądać do 9 listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna