Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce. Natalia Kaczmarek gwiazdą mistrzostw. Medale i rekordy kraju oraz okręgu

Cztery medale wywalczyli reprezentanci Podlasia Białystok na zakończonych w Toruniu Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce zajmując w klasyfikacji medalowej czwarte miejsce. Nasi zawodnicy zdobyli dwa złote i dwa srebrne krążki. Rekord Polski w biegu na 400 metrów ustanowiła Natalia Kaczmarek, a drugą złotą medalistką została Klaudia Kardasz w pchnięciu kulą.

Natalia Kaczmarek, która niedawno przeszła z AZS AWF Wrocław do Podlasia Białystok była gwiazdą zakończonych w niedzielę Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu. Reprezentantka kraju po raz kolejny zaliczyła fantastyczny bieg. Przypomnijmy, że kilka dni temu we francuskim Lievin ustanowiła rekord Polski na 400 metrów wynikiem 50.90. W Arenie Toruń pobiegła jeszcze szybciej wywalczając złoto z rezultatem 50.83.

– W tym roku postawiłam z trenerem na szybkość. Stwierdziłam, że lepiej biega mi się kiedy schodzę z przodu. Widać już tego efekty, bo dwukrotnie poprawiłam rekord Polski. Czuję się niesamowicie, biega mi się super i mam nadzieję, że to wszystko jest świetnym sprawdzianem przed startami letnimi – mówiła po biegu Natalia Kaczmarek.

Druga w biegi na 400 metrów była Anna Kiełbasińska 51.33, a trzecia Justyna Święty-Ersetic 51.91.

Drugi medal złoty i mistrzostwo Polski w hali dla Podlasia wywalczyła dzień wcześniej Klaudia Kardasz w konkursie pchnięcia kulą. Kardasz uzyskała wynik 17.08 i wyprzedziła Zuzannę Maślaną (MLKL Płock) 16.86 oraz Alicję Gajewską (AZS AWFiS Gdańsk) 15.07. Czwarte miejsce zajęła Martyna Karwowska (Podlasie) 14,00, a szóste trzecia kulomiotka z Podlasia Wiktoria Charkiewicz 13.30.

Na ostatnim płotku walkę o złoty medal w biegu na 60 metrów z Jakubem Szymańskim przegrał Damian Czykier. Płotkarz Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego wygrał z czasem 7.53 – drugim w tym roku w Europie oraz trzecim w historii polskiej lekkoatletyki. Czykier osiągnął 7.63 i minimalnie pokonał Krzysztofa Kiljana (7.64).

Damian Czykier napisał na swoim fejsbukowym profilu:

- 67. Halowe Mistrzostwa Polski są już historią. Obroniony srebrny medal wynikiem 7.63 i minimum na Halowe Mistrzostwa Europy. Nie ukrywam, że jeszcze kilka dni temu kiedy leżałem chory w łóżku, miałem myśli, żeby odpuścić sezon halowy i zacząć szykować się do lata. Ale Żołnierz Wojska Polskiego zawsze walczy do końca i właśnie tak zapamiętam te Mistrzostwa. Przede mną jeszcze dwa tygodnie na podbicie formy. Trzymajcie kciuki, żeby zdrowie dopisało - napisał Czykier.

W finale biegu na 60 metrów przez płotki pobiegło jeszcze dwóch reprezentantów Podlasia Białystok. Czwarty był Krystian Siniło 8.17, a piąty Paweł Miezianko 8.37.

Miezianko stanął na podium HMP, w biegu sztafetowym. W rywalizacji mikst na 400 metrów zajął z Maksymilianem Klepackim oraz Marleną Granaszewską i Natalią Kaczmarek drugie miejsce. Sztafeta Podlasia uzyskała 3:25,74 i przegrała jedynie z AZS UMCS Lublin 3:25,50.

Blisko medalu w biegu na 400 metrów był Maksymilian Klepacki z Podlasia. Zajął on czwarte miejsce z czasem 47.22. Bieg wygrał Kajetan Duszyński (AZS Łódź) 46.24.
Także czwarta w biegu na 200 metrów była Marlena Granaszewska (Podlasie). Jej czas to 24.02. Złoto wywalczyła Martyna Kotwiła (Optima Radom) 23.37.

Blisko medalu była także Martyna Krawczyńska z Prefbet Sonarol Łomża. W biegu na 1500 metrów zajeła piąte miejsce w czasie 4:22.08.

Jak pisze historyk sportu Jerzy Górko Martyna Krawczyńska ustanowiła jednocześnie 2 nowe rekordy okręgu podlaskiego w hali na tym dystansie – w kategorii młodzieżowej (U23) i juniorek (U20). A następny rekord okręgu – w kategorii juniorek (U20) ustanowiła Martyna w biegu na 3 km – 9. min. 35.48, w którym zajęła w tych seniorskich mistrzostwach 8. lokatę. Tym samym posiada ona aktualnie aż 21. rekordów naszego okręgu w różnych kategoriach.

W Toruniu prowadzona była także klasyfikacja w kategorii młodzieżowej (U23). Reprezentanci Podlasia Białystok zdobyli w niej cztery medale: srebrne – Martyna Karwowska (pchnięcie kulą), Paweł Miezianko (bieg na 60 metrów przez płotki) oraz brązowe Wiktoria Charkiewicz (pchnięcie kulą) i Paweł Wyszyński (skok w dal).