Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hannover Messe 2019. Cuda technologii na największych targach sektora przemysłowego na świecie. Są tam podlaskie firmy

peż
Podlaskie firmy kolejny raz biorą udział w tym największym wydarzeniu sektora przemysłowego na świecie. Zadbał o to Klaster Obróbki Metali i Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego.

Spółka Technology Applied zajmuje się drukowaniem w 3D części, których tradycyjna produkcja obrabiarkami CNC jest albo niemożliwa, albo zbyt kosztowna. Na Hannover Messe firma jest już drugi raz. Z Klastrem Obróbki Metali. - Otwieramy się na rynki zagraniczne, zwłaszcza interesują nas Niemcy – wyjaśnia Piotr Bezubik z TA. –Udział w targach to dla nas duża szansa i okazja, aby pozyskać nowych kontrahentów.

- Rynek niemiecki jest bardzo zainteresowany naszymi wyrobami. Aktualnie druk 3D to nie jest już zabawa, ale alternatywna technologia dla obrabiarek CNC. Jakość część robionych t w 3D jest taka sama, a cena to 40-60 proc. kosztów pracy obrabiarki – przekonuje Piotr Bezubik. - Współpracujemy z takimi gigantami jak Siemens czy ABB z Zurychu. Członkostwo w Klastrze Obróbki przynosi nam wszystkim korzyści.

Hannover Messe jest też okazją do przyjrzenia się niemieckiemu rynkowi m.in. przez Promostal z Czarnej Białostockiej. To firma, która ma już ogromne doświadczenie współpracy na rynku skandynawskim. Przedstawicielka Promostalu, Kamila Jakoniuk, zwraca uwagę, że nie można przekładać doświadczeń z jednego rynku na drugi. – Pierwszy raz byliśmy tu rok temu – opowiada. – Przyglądaliśmy się. Uczyliśmy. Przez rok zdobyliśmy certyfikaty potrzebne do wejścia na rynek niemiecki. Wcześniejsza współpraca była bardzo okazjonalna, teraz chcemy się na niej bardziej skupić. A widać, że klienci są zainteresowani naszą ofertą, bo cenią jakość, jaką im gwarantujemy.

Kamila Jakoniuk zauważa, że na Hannover Esse 2019 na nie ma zbyt wielu firm z bezpośredniej konkurencji Promostalu, a tym, które są, podlaska firma nie ustępuje. – My nie konkurujemy ceną – podkreśla przedstawicielka Promostalu. – Stawiamy na jakość i wiarygodność.

W tym roku targi Hannover Messe trwające od 1 do 5 kwietnia rozszerzyły swój zakres ze względu na połączenie z Targami CEBIT. Obu imprez nie trzeba przedstawiać firmom z branży – to synonim otwartości na świat i prestiżu. W ciągu pięciu dni bierze w nich udział 6500 firm z 75 krajów. Globalne korporacje, średniej wielkości firmy i startupy przyjeżdżają do Hanoweru, aby prezentować swoje rozwiązania skierowane głownie do branży przemysłowej i sektora energetycznego.

Sztuczna inteligencja sercem przemysłu 4.0

Tematem wiodącym targów jest „Inteligencja przemysłowa”. To właśnie pod tym szyldem firmy z całego świata prezentują przykłady zastosowań uczenia maszynowego (ang. machine learning). Niewątpliwie sztuczna inteligencja staje powoli się sercem przemysłu 4.0, ponieważ daje ona możliwości analizy ogromnych ilości danych co wpływa na bardziej świadome i przemyślane podejmowania decyzji dotyczących produkcji.

Istotną rolę w tym roku ogrywa również technologia mobilna piątej generacji 5G. Na targach, po raz pierwszy, został udostępniony tester 5G. Dostawcy sprzętu sieciowego mogą w niego korzystać aby pokazać jakie funkcjonalności jaki ten nowy standard telefonii komórkowej jest w stanie dostarczyć. Niewątpliwie możliwość przesyłania dużych ilości danych w czasie rzeczywistym przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa danych będzie kluczowa dla cyfrowej integracji przemysłu.

W hali 16 zbudowano prawdziwą, funkcjonalną sieć 5G. Składa się ona z ośmiu gablot połączonych za pomocą standardu 5G, z najważniejszymi elementami, w tym robotami przemysłowymi zarządzanymi i sterowanymi przez 5G i modelowy zakład produkcji samochodów.

W trakcie targów odbywa się także konferencja Future of Work in Industry. Jest ona częścią inicjatywy organizatorów Hannover Messe i ma na celu rozpocząć szerszą dyskusję na temat wpływu cyfrowej transformacji przemysłu na sposób, w jaki ludzie będą pracowali w niedalekiej przyszłości.

Ciągle za mało podlaskich firm na zagranicznych rynkach

Hannover Esse są popularne również w naszym regionie – co roku bierze w nich udział wiele firm z Podlasia. Tym razem też trafiło na targi kilkanaście firm - zarówno jako wystawcy jak i zwiedzający.

- Jednym z naszych celów strategicznych jest internacjonalizacja. Dlatego chcemy corocznie być obecni na najważniejszych światowych targach przemysłu i współpracy kooperacyjnej, wspierając naszych członków w możliwościach pozyskiwania zamówień, dostępie do nowych technologii i rozwiązań. To też pewnego rodzaju zobowiązanie wobec naszych dotychczasowych partnerów. Naszą powinnością jest uczestnictwo w tego rodzaju wydarzeniach oraz dbanie o budowanie relacji i poszerzanie współpracy - mówi Janusz Poulakowski, dyrektor biura Klastra Obróbki Metali.

Stoisko Klastra Obróbki Metali to wspólna prezentacja biura KOM oraz firm Promostal z Czarnej Białostockiej, Technology Applied z Białegostoku, Exparto z Sokółki, FIN z Kolbuszowej, Gumet z Kraśnika, Polish Intelligent Logic Controlers z Rzeszowa.

- Niemcy, pomimo że geograficznie dalej od naszego regionu niż kraje wschodnie, pod względem kultury biznesu i chłonności stanowią bardzo atrakcyjny rynek. Niemiecki rynek docenia polskie produkty i jest otwarty na rozwiązania, których dostarczyć mogą podlaskie firmy – mówi z kolei Sylwia Gleń z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, która jest koordynatorem misji handlowej ma Hannover Messe dla podlaskich firm.

W misji udział biorą następujące firmy członkowskie KOM: ALEX z Kleosina, Lohr Polska z Białegostoku, Bendex z Wasilkowa, Lean Systems z Białegostoku i Agwo Serwis z Suwałk.

- W chwili obecnej eksportuje ok. 17 proc. przedsiębiorstw z województwa, co nie jest szczególnie wysokim wskaźnikiem i mimo, że w skali kraju nie prezentujemy się najgorzej, to chcemy ten wynik poprawić właśnie m.in. przez organizację takich misji handlowych – dodaje Sylwia Gleń.

Misja gospodarcza
Misja to zorganizowany wyjazd do wybranego kraju w celu nawiązania kontaktów handlowych. Najczęściej organizowane są misje branżowe, przeznaczone dla firm działających w podobnych obszarach. Programy misji obejmują wizyty w zagranicznych instytucjach i firmach oraz spotkania biznesowe. Instytucje wspierające biznes (takie jak Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego) oferują często pokrycie części kosztów, co znacznie odciąża finansowo przedsiębiorstwa. Co więcej, uczestnicy nie muszą martwić się kwestiami logistycznymi, takimi jak transport czy zakwaterowanie.
W trakcie targów organizowane tez są indywidualne spotkania B2B dla uczestników. Firmy same wybierają partnerów do bezpośrednich spotkań zgodnie z typem poszukiwanej współpracy jeszcze przed wydarzeniem, rejestrując swoje profile. Każdy indywidualnie określa profil swojej działalności oraz rodzaj współpracy, który chciałby nawiązać widoczny dla pozostałych zarejestrowanych. Kilka dni przed rozpoczęciem giełdy kooperacyjnej wszyscy uczestnicy otrzymują szczegółowy, osobisty harmonogram spotkań, w którym zawarte są informacje o czasie, numerze stolika oraz danych firmy, z którą zaaranżowano spotkanie. Takie rozwiązanie pozwala zdecydowanie efektywniej zaplanować swój czas podczas targów, z jednoczesnym odbyciem wielu spotkań z zagranicznymi przedsiębiorcami

Łyżka dziegciu - Targów Hannover Messe nie należy traktować w żaden nadzwyczajny sposób

Przypomnijmy przy okazji, że Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego ogłosił dokumentację konkursową do poddziałania 1.4.1 „Promocja przedsiębiorczości oraz podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa”, w ramach którego przedsiębiorstwa lub grupy przedsiębiorstw mogą uzyskać dofinansowanie do udziału w imprezach targowych jako wystawcy. Firmy zainteresowane uzyskaniem dofinansowania zapraszamy do kontaktu z Podlaską Fundacją Rozwoju Regionalnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna