MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Henryk Kowalczyk zachowa stanowisko wicepremiera, będzie szefem Komitetu Ekonomicznego. Kto będzie nowym ministrem rolnictwa?

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Kto zastąpi Henryka Kowalczyka na stanowisku ministra rolnictwa i rozwoju wsi?
Kto zastąpi Henryka Kowalczyka na stanowisku ministra rolnictwa i rozwoju wsi? Adam Jankowski/Polska Press
– Dotychczasowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zachowa stanowisko wicepremiera, zostanie szefem Komitetu Ekonomicznego, to doświadczony polityk, jego dymisja ze stanowiska ministra rolnictwa nie oznacza, że brak mu kompetencji – powiedział w Radiu Plus rzecznik rządu Piotr Müller. Kto pojawi się więc na stanowisku ministra rolnictwa?

Nowy minister rolnictwa. Kto zastąpi Henryka Kowalczyka?

Rzecznik rządu, w rozmowie z Radiem Plus, zapytany o dymisję ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, wskazał, że jego miejsce ma objąć poseł Prawa i Sprawiedliwości, dotychczasowy szef sejmowej komisji rolnictwa Robert Telus. Telus jest szefem sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi, a w 2021 roku został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego do Rady Doradców Politycznych.

– Pan premier Mateusz Morawiecki skierował wniosek do prezydenta o powołanie posła Telusa na nowego ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Dzisiaj też odbędzie się powołanie – zapowiedział Müller.

Na decyzję dotychczasowego ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o dymisji wpłynęła aktualna sytuacja w obszarze rolnictwa.

– Ponieważ bardzo wyraźnie widać, że podstawowy postulat rolników nie zostanie przez Komisję Europejską spełniony, podjąłem decyzję i złożyłem rezygnację z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi – przekazał wczoraj.

Jak dodał rzecznik rządu, Kowalczyk zostanie teraz szefem Komitetu Ekonomicznego. Do tej pory tę funkcję sprawował wicepremier Jacek Sasin. Padła też deklaracja, że stanowisko wicepremiera zostanie przez Kowalczyka zachowane.

Co dalej na rynku zbóż?

W trakcie rozmowy Müller został również zapytany o kolejne kroki w sprawie gwałtownego napływu zboża z Ukrainy do Polski.

– Wczoraj były wstępne uzgodnienia, one będą w najbliższych dniach operacjonalizowane. Po stronie ukraińskiej będzie jasność, kto ma prawo eksportu na zewnątrz – żeby była jasno, kto po stronie Ukrainy odpowiada za eksport, kto może importować po stronie Polski, w ramach umów. To mogłoby spowodować, że będzie jasność podmiotów, które eksportują i miejsca, do którego zboże jest eksportowane – powiedział.

Jak wskazał, te rozwiązania wejdą w życie „na pewno w kwietniu”. Dodatkowo jest tworzony mechanizm dopłat do eksportu zboża, które obecnie znajduje się w Polsce. O tym, że trzeba jak najszybciej opróżnić magazyny, mówi się od kilku tygodni.

Müller wskazał również potrzebę m.in. liberalizacji przepisów dotyczących budowy silosów zbożowych i innych magazynów. – One zresztą będą służyły na lata, ich zawsze był deficyt – zauważył.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna