Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Herb powiatu ełckiego. Projekt ocenią uniwersyteccy historycy

Katarzyna Chojnowska
Na konkurs na herb powiatu nadeszło 30 prac. Zwycięzca za swój projekt otrzymał tysiąc złotych.
Na konkurs na herb powiatu nadeszło 30 prac. Zwycięzca za swój projekt otrzymał tysiąc złotych.
Brak uzasadnienia i zła kolorystyka sprawiły, że na herb powiatu będziemy musieli jeszcze poczekać.

Czarny orzeł nawiązujący do pruskich tradycji oraz antyczny bóg Janus - tak miał wyglądać herb powiatu ełckiego. Projekt zakwestionowała jednak Komisja Heraldyczna. Ełccy samorządowcy nie składają jednak broni. Po niewielkich poprawkach będą nadal walczyć o obecny projekt.

- Uwagi komisji są moim zdaniem mało istotne - mówił na wczorajszej sesji radny Andrzej Zdanowski. - Herb bez wizerunku Janusa, z koroną na szyi i literą "S" nadał Zygmunt Stary Księstwu Pruskiemu w 1525 roku. Zarzut jest też do Janusa, który jest na polu zielonym, co oczywiście można w każdej chwili zmienić na pole czarne. To drugi herb miasta Ełk. Nadany został po najazdach tatarskich, gdy miasto zostało zniszczone i dokonano ponownej lokacji. Wtedy też nadano nowy herb.

Komisja Heraldyczna zarzuciła emblematowi brak odpowiedniego uzasadnienia projektu i odniesienia do historii powiatu. Wątpliwości wzbudziło również zielone tło wizerunku Janusa, niezgodne z zasadami heraldyki. Komisja zwróciła również uwagę, że powiat ełcki był jedynie częścią Prus. Nasz samorząd nie ma więc wyłączności na posługiwanie się orłem Jagiellonów. Zasugerowała, by w herbie znalazła się jedynie jego część.

Projekt nad którym wczoraj debatowali radni wygrał w konkursie ogłoszonym w 2009 roku. Miał on zastąpić herb o antypolskiej, nazistowskiej wymowie, nadany jeszcze przez władze niemieckie w 1933 roku. - To herb z okresu hitlerowskiego, jedyny jaki powiat posiadał, na którym są dwa krzyże: pruski i krzyżacki. Ta symbolika jest trudna do przyjęcia - przyznaje Zdanowski.

Najlepszą, zdaniem komisji, była propozycja Pawła Mielewczyka z Poznania. - Sam pomysł na herb to była kwestia chwili, wizerunek orła nasunął mi się sam - przyznaje Paweł Mielewczyk. - Uwzględniłem także stolicę powiatu i jej historyczny herb.

Obecnie wyjaśnieniem, dlaczego samorządowcy skłaniają się w kierunku nowego projektu zajmie się szef komisji statutowej powiatu Andrzej Zdanowski. Radni zamierzają też skonsultować się z historykami z uniwersytetów gdańskiego i warmińsko-mazurskiego.

Przedstawiciele samorządu mogą uczestniczyć w obradach Komisji Heraldycznej, choć bez prawa głosu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna