Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia, którą warto poznać

Redakcja
Na otwarciu wystawy nie zabrakło młodych pasjonatów m.in. ze szkolnych kółek historii. Uczniowie chętnie zadawali pytania m.in. Marii Zarembie, nauczycielce historii (na zdj. z przodu).
Na otwarciu wystawy nie zabrakło młodych pasjonatów m.in. ze szkolnych kółek historii. Uczniowie chętnie zadawali pytania m.in. Marii Zarembie, nauczycielce historii (na zdj. z przodu).
Łomża: O zesłańcach i Sybirze dowiedzieli się z ust pracowników IPN-u

Na Syberii rozgrywały się najkrwawsze wydarzenia w historii naszego narodu... - usłyszeli od historyków IPN uczniowie łomżyńskich szkół.
Bartosz J. Klepacki
[email protected]
Dla geografa, Sybir to teren na wschód od Uralu, dla biologa teren o niezwykłej florze i faunie, dla Polaków... było to więzienie bez krat - mówił Łukasz Łapiński z Oddziału Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku.

Jego wykładu podczas otwarcia wystawy "Sybiracy. Deportacje obywateli polskich w głąb ZSRR 1939-1941", które odbyło się wczoraj przed południem w Publicznym Gimnazjum nr 8, wysłuchali uczniowie z Łomży.

Piękna lekcja historii

Oprócz słuchaczy z PG nr 8, na otwarcie wystawy przybyła także dziesięcioosobowa delegacja koła historycznego działającego przy Publicznym Gimnazjum nr 8, a także m.in. uczniowie "ekonomika". W pracowni historycznej zgromadzono kilkadziesiąt tablic, przedstawiających sowiecki aparat represji utworzony na ziemiach północno- wschodniej Polski, zajętych przez ZSRR po 17 września 1939 roku.

- Na tych tablicach ukazano mechanizmy, jakimi tworzono listy deportacyjne, przebieg aresztowań, a także to co najbardziej bolesne - jak wyglądało życie na zesłaniu - opisuje Łapiński.

Aby ułatwić przyswajanie wiedzy, wystawę podzielono na cztery części. Każda z nich opisuje kolejną deportację oraz to, co ją charakteryzowało. Na tablicach znalazły się także opisane losy polskich żołnierzy, którzy służyli w armii generała Andersa. Część wystawy poświęcono także tym, którym udało się powrócić do ojczystego kraju z ZSRR.

Słowa uznania

Otwarcie wystawy było także dobrym momentem do podkreślenia zasług grup rekonstrukcyjnych. Jak wyjaśnił Jarosław Kuczyński z Towarzystwa "Tradycja Armii Krajowej", to dzięki nim można poznawać w sposób obrazowy m.in. losy polskich żołnierzy, a także zesłańców.

- O tę wystawę, która jest w obiegu od 2002 roku, zabiegaliśmy od długiego czasu. W końcu się doczekaliśmy - wyznaje Alicja Czarnocka, wicedyrektor Publicznego Gimnazjum nr 8 w Łomży.

Wystawę w PG nr 8 będzie można oglądać do 7 stycznia 2010. Serdecznie zapraszamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna