Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia, muzyka i literatura to jego świat

Agnieszka Zaborowska
Biblioteka to często przez Tomka odwiedzane miejsce. Zwłaszcza dział "historia”.
Biblioteka to często przez Tomka odwiedzane miejsce. Zwłaszcza dział "historia”. G. Lorinczy
Historia to jego pasja. Zamiłowanie do niej odziedziczył po tacie. Po mamie ma fascynację poezją Zbigniewa Herberta.

Jak sam przyznaje, rodzice mają na niego ogromny wpływ. Nie traktują go jak nieodpowiedzialne dziecko, a jak równorzędnego partnera do ambitnych dyskusji. Imponują mu pracowitością i uczciwością:

- Nigdy się na nich nie zawiodłem - przyznaje Tomek.

Zaczęło się od IV klasy

To wtedy, jak tylko historia znalazła się na liście jego zajęć zaczął się nią pasjonować. Zapytany o ulubiony okres, bez wahania odpowiada, że pierwsza i druga wojna światowa. Uwielbia też czytać biografie wybitnych Polaków. Jednym z jego ulubionych autorów jest Jacek Kolbuszewski, który napisał np. "Kresy", gdzie przedstawia fascynujące życiorysy. Dzięki ogromnej bibliotece w swoim domu, zgromadzonej przez rodziców Tomek Kurpiewski może zgłębiać wiedzę.

Literatura i muzyka

Dla relaksu czyta też książki o tematyce fantastycznej, np. trylogię Eoina Collera, czy Christophera Collina. Ale to nie wszystko. Zna również literaturę kryminalno-historyczną:

- Nie można ograniczać się do jednej tematyki. Ja staram się wprowadzić różnorodność. To poszerza horyzonty - tłumaczy Kurpiewski.
Tomek rozwija się też w kierunku muzyki. Najbardziej lubi słuchać alternatywnego rocka, ale nieobcy jest mu death metal, czy jazz.

Zainteresowanie muzyką nie ogranicza się jednak do jej słuchania. Idąc za przykładem starszego brata Piotra, gra w zespole. Formacja, jaką tworzą z kolegami nazywa się Hi-head. Mimo, że zespół istnieje dopiero od roku, chłopcy już mają za sobą występy przed większą publicznością. Zagrali np. podczas Jesiennego Przeglądu Zespołów w Siemiatyczach, czy na pikniku rodzinnym w Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem. Tomasz dołączył do zespołu kilka tygodniu temu. Gra na perkusji i na gitarze.

Przepustka na studia

Kurpiewski jest jednym z dwóch finalistów olimpiady "Losy Polaków po 17 września 1939r. na Kresach Wschodnich". Konkursem zainteresowała go jego wychowawczyni, a jednocześnie nauczycielka historii. Pierwszy etap polegał na napisaniu pracy. Na szczeblu wojewódzkim trzeba było tę pracę obronić. 20 kwietnia nastąpi ostatni etap - ogólnopolski. Jego zwycięzca otrzyma indeks na wymarzone studia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna