Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Homeopatia cieszy się coraz większą popularnością

Anna Miszczyk www.gs24.pl
www.gs24.pl
Lekarze nie zawsze są jednak pozytywnie do niej nastawieni.

- Leki homeopatyczne, jak każdy inny środek leczniczy, mają swoje wskazania i ograniczenia - mówi Ewa Wojciechowska, prezes Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej. - Istnieje wiele badań klinicznych i obserwacji świadczących o skuteczności leków homeopatycznych w leczeniu różnego rodzaju schorzeń - zarówno w stanach ostrych, jak i przewlekłych.

Homeopatia sprawdza się w leczeniu grypy, alergii oraz infekcji górnych dróg oddechowych, biegunki u dzieci, nawracających zapaleń pęcherza moczowego czy niektórych dolegliwości ginekologicznych.

Leki homeopatyczne stosowane są także z dobrym skutkiem w stanach niepokoju związanych z codziennym stresem, przy zaburzeniach ze strony układu pokarmowego, w dolegliwościach reumatycznych czy bólach pourazowych.

Tylko jako uzupełnienie

W stanach zagrożenia życia: przy zawale serca mięśniowego, ostrym ataku astmy oskrzelowej, ciężkiej infekcji, sepsie, zaawansowanych chorobach wyniszczających (m.in. nowotworach, cukrzycy) leki homeopatyczne mogą tylko uzupełniać terapię.

- Mogą też łagodzić działania uboczne sterydów i antybiotyków, które są nieraz niezbędne w takich wskazaniach jak na przykład ostre stany bakteryjne - mówi prezes PTHK.- Homeopatyczne środki lecznicze są także wysoce skuteczne w zmniejszeniu dolegliwości związanych z chemioterapią (nudności i wymioty) i radioterapią (zapalenie skóry).

Prezes PTHK dodaje, że chociaż do tej pory nie został poznany mechanizm działania leków homeopatycznych, ich skuteczność została udowodniona w badaniach klinicznych.

- Do końca 2007 roku przeprowadzono 134 badania kliniczne, w których wykazano działanie tych leków, na poziomie wyższym niż efekt placebo - mówi Ewa Wojciechowska.

Lekarze powinni mieć wiedzę

Zdaniem Ewy Wojciechowskiej, każdy lekarz powinien poznać zasady stosowania homeopatii.
- Choćby po to, aby być w stanie wytłumaczyć pacjentowi, dlaczego w jego przypadku homeopatię można zastosować albo wręcz zastosować jej nie wolno - mówi Ewa Wojciechowska i nie ukrywa, że wielu polskich lekarzy o homeopatii nawet nie chce słyszeć. - Lekarz powinien kierować się wiedzą uzyskaną na kursach poświęconych zastosowaniu leków homeopatycznych, a nie opierać się na zasłyszanych uprzedzeniach. Jeśli lekarz z góry odrzuci leki homeopatyczne, pacjent poszuka pomocy gdzie indziej, najczęściej u osoby bez wiedzy medycznej. Może to skutkować zbyt późnym włączeniem leków alopatycznych lub irracjonalnymi decyzjami zastąpienia standardowego leczenia onkologicznego lekami homeopatycznymi.

Ewa Wojciechowska jest przekonana, że z punktu widzenia dobra pacjenta korzystniejsza jest sytuacja, w której lekarz może zaproponować szerokie spektrum leczenia i odpowiedzieć na pytania pacjenta dotyczące zastosowania leków homeopatycznych w danym przypadku, niż sytuacja, w której lekarz ucina dyskusję nie zagłębiając się w przekonania kierujące chorym.

Tekst pochodzi z portalu www.gs24.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna