Honorowy obywatel

Archiwum
Takiego Edwarda Szczepanika zapamiętali suwalczanie - uśmiechniętego i życzliwego wszystkim ludziom
Takiego Edwarda Szczepanika zapamiętali suwalczanie - uśmiechniętego i życzliwego wszystkim ludziom Archiwum
Udostępnij:
Region. Był jednym z najwybitniejszych suwalczan. Jedynym, który pełnił funkcję premiera. Wprawdzie nie w Warszawie, ale w Londynie, ale i tak przeszedł do historii. Właśnie minęła 93. rocznica jego urodzin.

Edward Szczepanik przyszedł na świat 22 sierpnia 1915 roku. Ojciec miał na imię Franciszek (żył w latach 1883-1936), matka zaś - Władysława (1888-1922). Ojciec był właścicielem restauracji. Znajdowała się ona przy ul. Kościuszki 50.

Edward miał dwoje rodzeństwa. O dwa lata starszą siostrę Jadwigę (zmarła w 1987 roku, mieszkała cały czas w Suwałkach) oraz o dwa lata młodszego brata Tadeusza (zamordowany w czasie okupacji przez Niemców).

Skończył Gimnazjum im. Karola Brzostowskiego, czyli dzisiejsze I Liceum Ogólnokształcące. Tu zdał egzamin maturalny. Było to w 1933 r.

Trafił do łagru

Po maturze poszedł na studia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jego praca magisterska napisana pod kierunkiem słynnego ekonomisty prof. Edwarda Lipińskiego zyskała bardzo duże uznanie. Otrzymał stypendium Funduszu Kultury Narodowej. Dzięki niemu mógł kontynuować studia w Londynie.

We wrześniu 1939 roku poszedł na wojnę. Po paru tygodniach został internowany na Litwie. Po zajęciu tego kraju przez ZSRR trafił najpierw do obozu w Kozielsku, a potem - na półwysep Kola. Z sowieckiego łagru uratowała go tworzona w ZSRR armia Andersa. Z nią przeszedł cały szlak bojowy. Walczył m.in. pod Monte Cassino.

Powrót do Suwałk

Po wojnie został w Anglii. Twierdził, że do Polski wróci dopiero wówczas, gdy wyzwoli się ona spod sowieckiego jarzma.

Pracował m.in. jako wykładowca na kilku uczelniach oraz w międzynarodowej Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa w Rzymie. Był autorem wielu książek poświęconych ekonomii.

Jednocześnie działał w środowisku polonijnym. W 1986 roku został premierem rządu RP na Uchodźstwie.

Rodzinne Suwałki odwiedzał po 1990 roku wielokrotnie. Ufundował m.in. stypendium dla najlepszego ucznia I LO. Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

Zmarł 11 października 2005 roku w Londynie. Część jego prochów spoczęła na jednym z tamtejszych cmentarzy. Część natomiast została przywieziona do Suwałk. Grób prof. Szczepanika znajduje się na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej.
Tomasz Kubaszewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
G1
A co ten człowiek zrobił dobrego dla Suwałk
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie