Spis treści
Druga połowa lata to czas hortensji. Ich piękne, często ogromne kwiatostany nie mają sobie równych, dlatego stanowią największą ozdobę ogrodu. Do najpopularniejszych należy hortensja bukietowa, której odmiany mogą rozwijać naprawdę okazałe kwiatostany, ale nie mniej atrakcyjna jest też hortensja ogrodowa, która wprawdzie ma mniejsze kwiaty, za to w zdecydowanie bardziej wyrazistych kolorach. Znacznie rzadziej spotykanym w ogrodach i mniej popularnym, choć niezwykle ciekawym gatunkiem hortensji jest natomiast hortensja kosmata (Hydrangea aspera, czyli dosłownie „szorstka”), zwana też hortensją omszoną.
Sprawdź też: Jak wygląda hortensja ogrodowa, bukietowa i krzewiasta oraz na co zwrócić uwagę w ich uprawie
Jak wygląda hortensja kosmata i kiedy kwitnie?
Podobnie jak dwie poprzednie hortensja kosmata jest krzewem, ale znacznie bardziej okazałym, gdyż może dorastać nawet do 3-4 m wysokości, osiągając przy okazji znaczną szerokość, choć ma też odmiany o bardziej kompaktowym pokroju. Jej pędy są grube, sztywne, obłe i omszone, a najstarsze zdrewniałe u podstawy. W sezonie wegetacyjnym pędy pokrywają się liśćmi, które wyrastają parami naprzemianlegle i są duże, szeroko-lancetowate, długoogonkowe, z wyraźnie zaznaczonym na blasze unerwieniem. Liście, podobnie jak pędy i ogonki liściowe są miękko owłosione, dzięki czemu sprawiają wrażenie aksamitnych. Ulistniony krzew wygląda bardzo efektownie, ale kiedy obsypuje się wyjątkowo ciekawymi kwiatostanami, trudno przejść obok niego obojętnie.
Hortensja kosmata kwitnie od lipca do września. Kwiatostany mają postać płaskich, dużych, okrągłych baldachów, złożonych z różowo-fioletowych, drobnych kwiatów płodnych, upakowanych gęsto w środku oraz okalających je dużych, jasnoróżowych, czteropłatkowych kwiatów płonnych.
Uwaga: budowa kwiatostanów tego krzewu przypomina hortensję piłkowaną, ale ma ona m.in. inne liście (jest odmianą hortensji ogrodowej).
Jak uprawiać hortensję kosmatą, czyli omszoną?
Aby jednak móc cieszyć się urodą tego pięknego krzewu, trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki uprawowe i troskliwie o niego zadbać, bo jest rośliną dość wymagającą. Przede wszystkim oczekuje osłoniętego od wiatru, ciepłego, półcienistego stanowiska. Powinien też mieć próchniczą, żyzną, przepuszczalną, lekko wilgotną glebę, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. Ponieważ hortensja omszona jest dość żarłoczna, warto zasilać ją w trakcie sezonu wegetacyjnego nawozami wieloskładnikowymi, najlepiej przeznaczonymi specjalnie dla hortensji. Dobrze jest też ściółkować podłoże wokół rośliny kompostem, który nie tylko dostarczy do gleby składniki odżywcze, ale też poprawi jej strukturę i wspomoże tworzenie się próchnicy.
Dowiedz się więcej: Jak, czym i kiedy nawozić hortensje
Czy hortensja kosmata jest odporna na mróz?
Słabszą stroną hortensji kosmatej jest natomiast jej umiarkowana mrozoodporność (-18/-20°C), dlatego roślinę poleca się uprawiać w cieplejszych rejonach kraju i ściółkować podłoże przed zimą grubą warstwą kory, chroniącą korzenie przed chłodem. Młode egzemplarze przez pierwszych kilka lat uprawy warto jest również otulać na zimę agrowłókniną. Roślinie przyda się także osłona przed mroźnym, wysuszającym, zimowym wiatrem, dlatego najlepiej sadzić ją w pobliżu ogrodzenia lub ściany budynku, które ją ochronią.
Przycinanie hortensji kosmatej
Hortensja kosmata kwitnie na końcach ubiegłorocznych pędów, dlatego podobnie jak hortensja ogrodowa, nie lubi cięcia, ani formującego ani odmładzającego. W przypadku wolno rosnących, niższych odmian zwykle nie jest to jednak problem, gdyż nie osiągają tak dużych rozmiarów jak gatunek (np. do mniejszych hortensji kosmatych należy np. odmiana „Macrophylla”, która osiąga ok. 1,5-1,8 m wys.). Uwaga: Słowo „macrophylla” to także część nazwy botanicznej hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla), więc upewnijmy się, z którą mamy do czynienia (tu powinno być: hortensja kosmata Macrophylla lub Hydrangea aspera Macrophylla).
Każdego roku wiosną należy natomiast dokładnie obejrzeć krzew i w razie konieczności przeprowadzić cięcie sanitarne, polegające na usunięciu pędów chorych, przemarzniętych, uszkodzonych lub złamanych.
Hortensja kosmata odmiany
Poza wspomnianą odmianą Macrophylla, warto też zwrócić uwagę na hortensję kosmatą Hot Chocolate, która prezentuje się bardzo ciekawie. Jej liście mają bowiem czerwonoczekoladowy kolor (szczególnie intensywny wiosną i jesienią). To również odmiana o kompaktowych rozmiarach (dorasta maksymalnie do 1 m wys.). Większa (do 2 m wys.) i o dużych kwiatostanach jest natomiast odmiana Mauvette.
Rozmnażanie hortensji kosmatej
Ponieważ w ogrodach uprawiane są przede wszystkim odmiany ozdobne hortensji, krzew powinien być rozmnażany wegetatywnie, bo tylko wtedy zachowa cechy odmianowe egzemplarza matecznego. Polecane jest pozyskanie nowych egzemplarzy z sadzonek zielnych, pobieranych pod koniec lata (w sierpniu) z jednorocznych pędów bocznych, na których nie rozwinęły się kwiatostany. Roślinę można też rozmnażać przez odkłady poziome lub odrosty korzeniowe.
Podpowiadamy: Jak samodzielnie zrobić sadzonki krzewów
Jak wykorzystać hortensję kosmatą w ogrodzie
Choć hortensja kosmata jest rośliną dość wymagającą, warto pokusić się o jej uprawę, gdyż w ogrodzie wspaniale komponuje się z wieloma innymi roślinami ozdobnymi jak np. różaneczniki, azalie, funkie, paprocie czy ozdobne trawy. Pięknie prezentuje się też jako soliter posadzony przy ścianie altany lub obok ogrodowych schodów.