Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hospicjum Proroka Eliasza rozpoczyna nowy projekt. Został doceniony i dofinansowany przez Komisję Europejską (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Model opieki nad chorymi, proponowany przez podlaską fundację, został doceniony przez Komisję Europejską
Model opieki nad chorymi, proponowany przez podlaską fundację, został doceniony przez Komisję Europejską OG
Nowy projekt Hospicjum Proroka Eliasza obejmie osoby, które pomocy potrzebują najbardziej. To nieuleczalnie chorzy, starsi i niesamodzielni mieszkańcy podlaskich gmin wiejskich. Model opieki, proponowany przez podlaską fundację, został doceniony przez Komisję Europejską.

W czwartek (10 czerwca) w urzędzie marszałkowskim odbyła się inauguracja projektu "Dać to, czego najbardziej potrzeba". To program opieki domowej nad osobami zależnymi oraz wsparcia ich opiekunów na terenach wiejskich. Realizuje go Hospicjum Proroka Eliasza.

- Nasza fundacja działa już dziewięć lat na terenach wiejskich, w gminie Michałowo, Narew, Narewka, Gródek i Zabłudów. Dostrzegliśmy, że rodzaj opieki proponowany w tej chwili przez państwo jest niewystarczający. Nie działa to wszystko dobrze. Wiele osób nie otrzymuje pomocy takiej, jakiej potrzebuje - mówił Paweł Grabowski, prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza, podczas czwartkowej konferencji w urzędzie marszałkowskim. - Proponujemy nowy model opieki dla osób nieuleczalnie chorych, starszych. Z projektem mieliśmy wystartować dobre kilka miesięcy wcześniej, ale niestety pandemia nam przeszkodziła. Kluczowym działaniem w tym projekcie jest bowiem stworzenie sieci pomocy - tłumaczył.

Innowacyjność projektu polega na stworzeniu sieci osób pomagających na wielu poziomach – od pomocy sąsiedzkiej i grup nieformalnych, po organizacje sektora publicznego i NGO. Działający w ten sposób mechanizm będzie zaspokajać realne potrzeby zdrowotne oraz dawać możliwość elastycznego dopasowania opieki do potrzeb podopiecznych. Z założenia model jest na tyle uniwersalny, że będzie można go łatwo powielić w innych częściach obszarów wiejskich Polski i Europy.

- To projekt ważny dla mieszkańców wsi. Statystyki pokazują, że na wsi choruje się i umiera inaczej niż w mieście. Jest inna dostępność do zasobów specjalistycznych, komunikacji, służby zdrowia, internetu. To trudna rzeczywistość. Trzeba jednak pomyśleć, jak wykorzystać te zasoby, które na danym obszarze mamy. Są koła gospodyń wiejskich, ochotnicza straż pożarna, organizacje pozarządowe. To ludzki potencjał, który chcemy wykorzystać. Będziemy proponować opiekę na miarę możliwości. Tak, by chora osoba mogła jak najdłużej zostać w domu, pod opieką najbliższych i osób tworzących sieć - uściślił Grabowski.

Zobacz też:Robert Lewandowski wspiera budowę stacjonarnego hospicjum w Makówce na Podlasiu

Ten model pomocy został doceniony przez Komisję Europejską. Tym samym fundacja otrzymała dofinansowanie na działania jako jedna z siedmiu na terenie UE. Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Ośrodkiem Wspierania Organizacji Pozarządowych i Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

- Jestem dumny, że możemy uczestniczyć w takim projekcie. W projekcie, który ma na celu niesienie pomocy osobom chorym, niesamodzielnym z terenów wiejskich. Tym osobom, którym bardzo często jest trudno świadczyć opiekę, ze względu na lokalizację. Wiem, że Hospicjum Proroka Eliasza wykonuje na terenie naszego województwa bardzo ciężką i ofiarną pracę. Dziękuję za to - mówił marszałek Artur Kosicki. - Projekt jest jedyny w swoim rodzaju na skalę Europy. Mam nadzieję, że powstaną z tego dobre działania i wnioski, które pomogą w przyszłości lepiej organizować opiekę na terenach wiejskich. Tak, by uzupełnić działania rządu - podkreślił marszałek województwa podlaskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna