Huawei Startup Challenge. Poznaliśmy laureatów trzeciej edycji prestiżowego konkursu

Akcja specjalna Cyfrowa Przyszłość Polski
Huawei oraz Startup Academy ogłosiły wyniki konkursu Huawei Startup Challenge 3. Przedsięwzięcie było skierowane do rodzimych startupów impaktowych tworzących innowacje poprawiające ludzkie zdrowie w sposób holistyczny - od profilaktyki, przez kontrolę, aż po leczenie. Ze ścisłego grona finalistów, wyłoniono autorów trzech najlepszych projektów. Zwycięzca – startup Clebre otrzymał nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych. Podczas wydarzenia wręczono również wyróżnienie od publiczności.

29 marca w Hotelu Verte w Warszawie odbyła się finałowa gala trzeciej edycji konkursu Huawei Startup Challenge, organizowanego wspólnie przez Huawei Polska i Startup Academy.

Inicjatorzy przedsięwzięcia podkreślali, że codziennie powstają tysiące wyjątkowych pomysłów, które przy odpowiednim wsparciu mogłyby całkowicie odmienić nasz świat. Współpraca startupów oraz instytucji daje szansę na ich zrealizowanie, a tym samym - poprawę jakości życia milionów osób.

W ramach tegorocznej edycji wydarzenia nagrodzone zostały najbardziej nowoczesne i praktyczne rozwiązania technologiczne, które stawiają sobie za cel zrewolucjonizowanie ochrony zdrowia oraz działają na rzecz poprawy istotnych czynników wpływających na kondycję fizyczną, jak i psychiczną użytkowników na całym świecie.

Huawei Startup Challenge. O główną nagrodę ubiegało się 10 kandydatów

Nabór zgłoszeń do trzeciej edycji przedsięwzięcia rozpoczął się w listopadzie ubiegłego roku i trwał do 31 grudnia 2012 r. W styczniu kapituła konkursu wyłoniła najlepszych 20 startupów, spośród 168 zgłoszeń.

Głównym celem programu Huawei Startup Challenge było wyłonienie najbardziej innowacyjnych polskich startupów, jak również wsparcie w przekształceniu ich w dobrze prosperujące firmy. Organizatorzy konkursu podkreślali, że zależy im na tym, aby:

  • Pokazać, jak technologie mogą wspierać ochronę zdrowia
  • Wesprzeć edukację na temat innowacyjnych rozwiązań z zakresu dbałości o zdrowie, samopoczucie i szeroko pojęty dobrostan człowieka
  • Zachęcić do współpracy różnorodne podmioty na rzecz wspólnego celu - rozwoju narzędzi służących do ochrony zdrowia w Polsce i na świecie
  • Wspomóc rozwój polskiego ekosystemu startupów pozytywnego wpływu z sektora medtech
  • wesprzeć rozwój polskiej nauki i lokalnych talentów, by Polska stawała się centrum innowacji w regionie

28 lutego 2023 roku kapitała konkursu wyłoniła dziesięć najlepszych startupów, biorących udział w tegorocznej edycji Huawei Startup Challenge. W gronie finalistów znalazły się następujące firmy:

  • Accelmed – twórcy opatrunku biodegradowalnego do rekonstrukcji rogówki z wykorzystaniem komórek rąbka rogówki przygotowywanego w ramach przeszczepu autologicznego.
  • Cancer Center AL – firma proponuje szybszą, bardziej wydajną i dokładniejszą diagnozę raka, umożliwiając współpracę ekspertów z wielu dziedzin bez ograniczeń związanych z miejscem pobytu lub czasem pracy.
  • Clebre – twórcy startupu przedstawiają system diagnostyczny zaburzeń oddychania w czasie snu i leczenia bezdechu sennego. Za pomocą czujnika przyklejonego na szyję zbiera on dane o tym, jak oddycha pacjent oraz jak zachowuje się, gdy śpi.
  • Hemolens Diagnostics – przedstawiciele firmy proponują oprogramowanie będące wyrobem medycznym do nieinwazyjnej diagnostyki choroby wieńcowej. Pozwala ono na obliczenie indywidualnie dla każdego pacjenta wartości wskaźnika FFR-CT (cząstkowa rezerwa przepływu) w głównych naczyniach wieńcowych.
  • Mameno – twórcy aplikacji dla kobiet rozpoczynających transformację menopauzalną lub będących w jej trakcie.
  • MIM Solutions - pomysłodawcy wraz z zespołem lekarzy i położnych stworzyli aplikację o nazwie „FOLLISCAN” opartą o inteligentne algorytmy diagnostyczne i rozpoznawania obrazu mającą za zadanie wesprzeć lekarza w badaniu ultrasonograficznym rezerwy jajnikowej kobiety.
  • Oasis Diagnostics – przedstawiciele startupy przedstawiają ONIRY - chroniony patentem wyrób medyczny, przeznaczony do diagnostyki urazów okołoporodowych.
  • PioLigOn – firma demonstruje VPDesigner42 - algorytm komputerowy do szybkiego projektowania nienaturalnych peptydów w celu tworzenia nowych leków.
  • RSQ Technologies – twórcy rozwiązania umożliwiającego wchodzenie w interakcję z danymi w sali operacyjnej, poprzez gesty dłoni Uhura Bionics – startup oferuje protezę sztucznej, elektronicznej krtani dla osób pozbawionych strun głosowych. Projekt w postaci opaski na szyję połączonej ze wzmacniaczem odpowiada na potrzebę głośnej komunikacji z wykorzystaniem urządzeń brzmiących w sposób naturalny.

Jesteśmy pod wrażeniem innowacyjności projektów, które znalazły się w konkursie, Reprezentują szeroką gamę rozwiązań – zaczynając od oprogramowania do nieinwazyjnej diagnostyki, poprzez systemy wspierające zarządzenie bólem i stanem zdrowia psychicznego pacjentów, aż po technologie do projektowania nowych leków dzięki sztucznej inteligencji. Wybór zwycięzców z tego grona nie był łatwy. Jesteśmy dumni, że dzięki organizacji konkursu mogliśmy wspomóc ich rozwój i tym samym przyczynić się do budowy polskiej „doliny innowacji”– powiedział Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.

Poznaliśmy laureatów trzeciej edycji Huawei Startup Challenge

Każda z wyżej wymienionych firm miała 5 minut na zaprezentowanie swojego projektu ze sceny. Po wystąpieniach wszystkich przedstawicieli polskich startupów, kapituła konkursu udała się na burzliwe obrady. Po krótkiej przerwie, którą znakomicie wypełniły występy artystyczne, ogłoszono wyniki konkursu. Poniżej prezentujemy listę laureatów.

1 miejsce - Clebre (Nagroda w wysokości 100 tysięcy złotych)
2 miejsce - Oasis Diagnostics (Nagroda w wysokości 60 tysięcy złotych)
3 miejsce – PioLigOn (Nagroda w wysokości 40 tysięcy złotych)

- Bardzo dziękujemy, jesteśmy przeszczęśliwi z tego co się tutaj wydarzyło. Przede wszystkim dziękujemy jednak za zorganizowanie tego konkursu, bo to fantastyczne przeżycie. Wcześniej nie braliśmy udziału w tego typu przedsięwzięciach, jest to dla nas wspaniałe doświadczenie. Jestem bardzo wzruszony, bardzo dziękuję – mówił prof. Wojciech Kukwa, współtwórca Clebre, tuż po ogłoszeniu wyników.

Warto podkreślić, że podczas konkursu przyznana została również nagroda publiczności. Wyróżnienie powędrowało do startupu Uhura Bionics.

Po ogłoszeniu wyników, laureaci konkursu, członkowie kapituły oraz wszyscy zaproszeni goście udali się na uroczysty bankiet, podczas którego rozmawiali o fascynujących projektach zgłoszonych do tegorocznej odsłony przedsięwzięcia.

Konkurs odbył się m.in. pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego, Agencji Badań Medycznych i Pracodawców Rzeczpospolitej Polski. Kolejna edycja Huawei Startup Challenge już w przyszłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Huawei Startup Challenge. Poznaliśmy laureatów trzeciej edycji prestiżowego konkursu - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna