MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hubertus Węgrowski Mazowsza i Podlasia im. prof. Jana Szyszko 2022. Gwiazdą wieczoru był Zenek Martyniuk

red
Hubertus Węgrowski Mazowsza i Podlasia 2022
Hubertus Węgrowski Mazowsza i Podlasia 2022 Ekologiczne Forum Młodzieży
XIV Hubertus Węgrowski Mazowsza i Podlasia im. Prof. Jana Szyszko odbył się w niedzielę w Łochowie. Główne uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka, ordynariusza drohiczyńskiego. Dzień wcześniej na wspólnym polowaniu zgromadziło się ok. 400 myśliwych, którzy w ten sposób uczcili coroczne święto myśliwych, leśników i rolników.

Tegoroczne święto myśliwych, leśników i rolników rozpoczęła uroczysta parada Św. Huberta. Potem można było m. in. zobaczyć prezentacje dorobku lasów Państwowych i Polskiego Związku Łowieckiego oraz pokazy sokolnicze i psów myśliwskich. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych.

Podczas niedzielnej Mszy Świętej dziękowano Panu Bugu za dar lasu i ziemi, a także za to, że trzy środowiska - myśliwych, leśników i rolników współpracują i łączą je te same wartości oddanie Panu Bogu, Ojczyźnie i umiłowanie przyrody. O wielkiej pracy jaka wykonują mówił podczas homilii ordynariusz drohiczyński, bp Piotr Sawczuk, przypominając zgromadzonym, że leśnicy, myśliwi i rolnicy dbają o należyte gospodarowanie tym, co daje nam las i ziemia.

Jak podkreślał duchowny, ważne jest życie w zgodzie z naturą i gospodarowanie całymi zasobami, a to najlepiej potrafią Ci, których święto obchodzimy podczas kolejnego Hubertusa Węgrowskiego. Podczas ofiary Mszy Świętej wspominano zmarłych leśników, myśliwych i rolników, a także patrona uroczystości, zmarłego 3 lata temu prof. Jana Szyszko, naukowca, patriotę dbającego o lasy i myślistwo, orędownika współpracy dla dobra przyrody i naszej Ojczyzny.

Do wybitnej postaci Prof. Jana Szyszko odniósł się ks. Tomasz Duszkiewicz, przewodniczący komitetu organizacyjnego hubertusa, wspominając słowa zmarłego: Nie wystarczy brać, ale trzeba też Panu Bogu od siebie coś dać, więc chcemy dać to podziękowanie, nasz dar serca za to że mamy piękne leśnictwo, łowiectwo i rolnictwo.

Podczas uroczystości wręczono nagrody im. Profesora Jana Szyszko, w tym roku prestiżowe wyróżnienie decyzją kapituły otrzymali: Bogusław Piątek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Łochów, Jerzy Derlicki, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Łochów oraz Bartłomiej Kurkus, Łowczy Okręgowy PZŁ Siedlce. Z kolei kordelasa leśnika od Dyrektora Andrzeja Nowaka z białostockiej dyrekcji lasów otrzymał Nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka Mariusz Agiejczyk.

Wśród gości byli była małżonka śp. prof. Jana Szyszko i poseł PiS Jarosław Zieliński. Krystyna Szyszko podziękowała za stanie na straży testamentu jej męża leśnikom, myśliwym i rolnikom. Gwiazdami wieczoru były zespoły: Akcent z Zenkiem Martyniukiem, Bayer Full i zespół Taraka.

Co ciekawe, liderem zespołu Taraka jest leśnik Karol Kus. Ich największy przebój „Podaj rękę Ukrainie” wybrzmiał tak głośno i z taką czułością, że wśród publiczności nie brakowało łez wzruszenia. Na scenie podczas koncertu wspomniano o ogromnej pomocy, jaka płynie od Polaków na Ukrainę. W taką pomoc zaangażowała się młodzież z fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży przy współpracy z leśnikami dyrekcji białostockiej, warszawskiej, poznańskiej i łódzkiej.

Jednym z elementów Hubertusa jest promocja zdrowej żywności, a jest nią m.in. dziczyzna, której można było spróbować podczas imprezy. Na odwiedzających czekało ponad 2000 porcji gulaszu z sarniny, przygotowanego przez Nadleśnictwo Hajnówka z Puszczy Białowieskiej. Jak podkreślają organizatorzy, dziczyzna cieszyła się dużym wzięciem.

-Zarówno starsi, jak najmłodsi uczestnicy imprezy delektowali się przepysznym gulaszem. To nas bardzo cieszy, że nasze tradycje myśliwskie, przez to kulinarne zyskują nowych zwolenników – powiedziała Marcelina Puchalska, prezes Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży, organizator Hubertusa.

Promocję zdrowej żywności przeprowadzono również przez konkurs plastyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych „Zdrowa żywność, zdrowy ja”, przeprowadzony przez ośrodek kultury w Łochowie. Do konkursu zgłoszono ponad 100 prac promujących ekologiczną żywność.

Organizatorami XIV Hubertusa Węgrowskiego Mazowsza i Podlasia im. Prof. Jana Szyszko była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Nadleśnictwo Łochów, Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży. Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Siedlcach oraz Gmina Łochów.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Edward Siarka, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna