I EDYCJA EUROPEJSKIEGO KONGRESU SPORTU I TURYSTYKI ROZPOCZNIE SIĘ 18 PAŹDZIERNIKA

Materiał informacyjny - EUROPEJSKI KONGRES SPORTU I TURYSTYKI
W ciągu trzech dni ludzie świata sportu, biznesu i polityki będą debatować o problemach i wyzwaniach jakie stają przed współczesnym sportem. Jego rola w kulturze, społeczeństwie, a także w biznesie i polityce dynamicznie się zmienia. EKSiT to forum, na którym pojawią się diagnozy i wnioski na przyszłość. Kluczowe wątki zawarto w 8 blokach tematycznych. Przewidziano udział blisko 100 prelegentów w ponad 60 panelach dyskusyjnych.

Od siedmiu miesięcy opinia publiczna śledzi doniesienia z pola walki po napaści Rosji na Ukrainę. Świat sportu nie może być obojętny wobec wojny, ale dopiero uczy się nowej roli. Tej kwestii będzie poświęcony pierwszy blok tematyczny. Prelegenci i goście Kongresu będą rozmawiać o sankcjach wobec Rosji w odniesieniu do sportu. Podejmą problem wspólnej strategii wobec wojny i ocenią rolę sportu w umacnianiu politycznej „soft power”. Opowiedzą, dlaczego dyktatorzy inwestują w sport i co dzięki temu osiągają. W dyskusji udział wezmą m.in.: Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki oraz odpowiedzialni za sport na Litwie, Estonii i Łotwie: Jurgita Siugzdiniene, Anneli Ott i Anita Muizniece. Gościem Kongresu będzie także Aleksander Gerega, deputowany Rady Najwyższej Ukrainy i wiceprezes Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej.

- Pandemia koronawirusa oraz agresja Rosji na Ukrainę istotnie wpłynęły na funkcjonowanie światowego sportu oraz postawiły nowe wyzwania przed branżą turystyczną. Przed nami zatem wiele debat o doświadczeniach ostatnich lat i wyłaniających się z nich skutecznych metodach działań w bliższej i dalszej przyszłości – powiedział Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki.

Problem organizacji wielkich imprez sportowych zostanie omówiony w kolejnym bloku. Punktem wyjścia do dyskusji są Igrzyska Europejskie Kraków Małopolska 2023.

- To największa multidyscyplinarna impreza sportowa o globalnym zasięgu, poświęcona najlepszym zawodnikom Europy i promująca najcenniejsze wartości sportu i ruchu olimpijskiego – stwierdził Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Igrzyska są największym sportowym wydarzeniem roku na świecie i jednocześnie szansą na promocję Polski. Prelegenci opowiedzą o wyzwaniach przy organizacji wielkich imprez, o logistyce i kulisach (na przykładzie MŚ w siatkówce). Zastanowią się jak przełożyć wielkie wydarzenie na rozwój gospodarczy oraz jak podnieść poziom sportu w Polsce. W tym bloku wystąpią m.in.: wiceprezes Rady Ministrów Jacek Sasin, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, wiceprezes PZLA Sebastian Chmara, prezes PZPS Sebastian Świderski i były prezes PZPN Michał Listkiewicz.

Trzeci blok poświęcono sportowi zawodowemu i pieniądzom. W panelach dyskusyjnych padną konkretne pytania, o to jak zbudować klub sportowy, o koszt medalu olimpijskiego i o skuteczne szkolenie młodzieży. Głos zabiorą praktycy, m.in. prezesi klubów PKO BP Ekstraklasy: Karol Klimczak z Lecha Poznań i Grzegorz Bednarski z Piasta Gliwice oraz przedstawiciele innych dyscyplin: m.in.: Apoloniusz Tajner, były prezes PZN, Tomasz Majewski, wiceprezes PZLA oraz Artur Siódmiak, były reprezentant Polski w piłce ręcznej.

W zmieniającym się świecie coraz więcej można przeliczyć na pieniądze, także wizerunek sportowca i jego markę. Prelegenci, m.in.: Maria Andrejczyk, lekkoatletka, Krzysztof Ignaczak, były siatkarz i Ewa Bilan-Stoch, założycielka Eve-nement Team, opowiedzą jak zbudować swoją markę i jak radzić sobie z zagrożeniem wizerunku. Do grona panelistów dołącza również Sofia Ennaoui- lekkoatletka. Weźmie udział w panelu dot.. Budowania marki osobistej w sporcie i panelu dotyczącym sportu kobiet. W tym bloku zostanie podjęty także problem zdominowania dyscyplin drużynowych przez popularność piłki nożnej.

Sport dostarcza rozrywki milionom ludzi. Wielu poświęca czas na oglądanie rywalizacji, a jednocześnie zachowuje sportową bierność. Zagadnienie rekreacji i sportu masowego podejmie czwarty blok. W panelach ujęto kluczowe tematy, od roli sportu w procesie edukacji szkolnej, przez programy identyfikacji talentów, po aktywizację seniorów. Wśród prelegentów znaleźli się: Mateusz Kusznierewicz, żeglarz i olimpijczyk, Marcin Możdżonek, były siatkarz, Adam Kszczot, były lekkoatleta i Rafał Kubacki, znakomity przed laty dżudoka.

W piątym bloku nazwanym „sport bez barier” uczestnicy Kongresu będą debatować o znaczeniu aktywności sportowej dla osób z niepełnosprawnościami. Tu porozmawiają o paraolimpijczykach jako wzorach do naśladowania i o roli mediów w budowaniu popularności parasportu. Głos w debacie zabiorą m.in.: Marcin Ryszka, dziennikarz Goal.pl, Marek Dragosz, trener AMP Football, Maciej Lepiato, mistrz paraolimpijski, oraz Przemysław Babiarz, dziennikarz TVP Sport.

W kolejnym bloku, poświęconym innowacjom w sporcie, media zostaną potraktowane szerzej. Być może telewizja to przeszłość i nadchodzi czas mediów internetowych. Goście EKSiT postarają się przewidzieć rozwój technologii, które z jednej strony mogą uatrakcyjnić sportowe widowisko, z drugiej zatrzymać widzów w domu, przed ekranem. Czy zatem zagrażają nam puste stadiony? W dyskusji wezmą udział m.in.: Marian Kmita i Marek Szkolnikowski, szefowie redakcji sportowych Polsatu i TVP.

Tu podaj tekst alternatywny

Innowacje to także rola metadanych, które – przy właściwym wykorzystaniu – pomagają optymalizować trening. O tym opowiedzą m.in.: Oskar Kaczmarczyk, były statystyk reprezentacji Polski w siatkówce i Mateusz Januszewski z EkstraStats.

Ze sportem rozwija się także medycyna, bez niej nie można wyobrazić sobie wielkich sukcesów. Wynaturzeniem jest doping, od lat psujący rywalizację na wielu poziomach. Być może świat sportu coraz skuteczniej walczy z tą plagą, a może to tylko pozorne postępy. Z tymi problemami zmierzą się m.in.: Michał Rynkowski z POLADA i prof. Jan Blecharz, psycholog sportu. Lekarz reprezentacji Polski w piłce nożnej Jacek Jaroszewski i lekarz kadry skoczków, Jerzy Żołądź podzielą się refleksjami na temat nowości w medycynie sportowej.

Uzupełnieniem dyskusji o innowacjach jest blok o e-sporcie. Dla wielu, to sport przyszłości, mający swoje gwiazdy i oddanych sponsorów. Na forum EKSiT zostanie zaprezentowane studium przypadku największej e-sportowej imprezy świata, czyli katowickich Intel Extreme Masters. Prezentację poprowadzi Adrian Kostrzębski, rzecznik prasowy ESL Polska.

Poważne wyzwania stają także przed turystyką. W bloku poświęconym tej dziedzinie znalazło się sześć paneli dyskusyjnych, w których zostaną poruszone zagadnienia dotyczące budowy odporności turystyki w niepewnych czasach, jej wpływu na rozwój gospodarczy kraju, czy turystyki przyszłości. Na forum spotkają się samorządowcy oraz przedstawiciele ministerstw.

Poza 8 blokami tematycznymi organizatorzy EKSiT zaplanowali wydarzenia towarzyszące. To 3 strefy tematyczne: olimpijska, turystyczna i edukacyjna. Zaprezentują one zbliżające się Igrzyska Europejskie w Krakowie, ofertę organizacji turystycznych i działania Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach edukacji sportowej. Dodatkowo przewidziano czas na panel o roli kobiet we współczesnym sporcie. Poprowadzi go Iwona Niedźwiedź, była reprezentantka Polski w piłce ręcznej, a jej rozmówczyniami będą: Katarzyna Skorupa, była siatkarka, Ewa Grzegorczyk, Dyrektor marketingu w PZPS i Joanna Sakowicz-Kostecka, była tenisistka i komentatorka tenisa i Sofia Ennaoui, lekkoatletka.

Dodatkowo w panelu Zdrowy tryb życia profesjonalnego sportowca z punktu widzenia zawodników, trenerów, specjalistów. Tu paneliści są następujący: Sylwia Maksym – dietetyk sportowy, Sylwia Matuszczyk – reprezentantka Polski w piłce ręcznej, Natalia Palmowska – dietetyk sportowy.

I edycja Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki odbędzie się w Nosalowym Dworze w Zakopanem w dniach 18 – 20 października 2022 r. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie kongres-sbn.pl. Organizatorem wydarzenia jest fundacja Gateway 4.0, przy udziale Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Województwa Małopolskiego.

SPRAWDŹ

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: I EDYCJA EUROPEJSKIEGO KONGRESU SPORTU I TURYSTYKI ROZPOCZNIE SIĘ 18 PAŹDZIERNIKA - Dziennik Bałtycki

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie