reklama

I Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych. Uczestników nie wpuszczono do kościołów (zdjęcia, wideo)

AZ
Według organizatorów w marszu miało wziąć udział około 400 osób, według danych przekazanych przez policję uczestników było około 180. Andrzej Zdanowicz
Uczestnicy mieli liczne transparenty. Na jednym z nich napisano "Cześć i chwała bohaterom"

"Raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę", "Na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści" i nieco mniej doniośle "Bury nasz bohater" m.in. takie okrzyki padały podczas I Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych. Według organizatorów miało w nim wziąć udział około 400 osób, według danych przekazanych przez policję uczestników było około 180.

Marsz obserwowało niewiele osób. Niektórzy odnosili się do niego pozytywnie, machali uczestnikom. Ale większość obserwujących była do niego nastawiona wrogo.

Zobacz też Premier Beata Szydło przyjedzie do Augustowa. Uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych

- To on zamordował mego dziadka - mówi pani Eugenia i pokazuje na transparent z wizerunkiem Romualda Rajsa ps. Bury. - A mój dziadek, Grzegorz Dmitruk, nie był żadnym działaczem, po prostu gospodarował na wsi. I "Bury" zabił go, bo był prawosławny.

Zobacz też Czołg T-55 na podwórku. To własność Wojciecha Henrika (zdjęcia)

Jak tłumaczyła jej dziadek był jednym z ok. 30 prawosławnych furmanów zabitych przez oddział Burego.

- Czemu czcicie mordercę, życzę wam tego samego, co spotkało rodziny jego ofiar - krzyczała w stronę uczestników marszu. - Przecież on mordował niewinnych ludzi, w tym kobiety i dzieci.

Zaraz później jeden z uczestników marszu, odczytał odezwę, w której przekonywał, iż Bury zabijał tylko osoby wspierające władzę ludową i kolaborantów, a niewinne osoby w tym dzieci mogły być tylko przypadkowymi ofiarami.

To właśnie postać "Burego" budziła największe kontrowersje podczas marszu. To właśnie w sprzeciwie wobec upamiętniania tej postaci odbyły się dwie kontrmanifestację.

Pierwszą, jeszcze przed marszem, zorganizowało podlaskie SLD. Z plakatami "Bury nie mój bohater" i zniczami uczestnicy przekonywali, iż to niedopuszczalne, by czcić mordercę pod oknami bliskich jego ofiar.

Drugą zorganizowały środowiska prawosławne już na ostatnim etapie marszu obok kościoła pw. świętych Cyryla i Metodego. Pochodzący z Hajnówki grecki mnich wraz z grupą prawosławnych z cerkiewnymi chorągwiami protestowali przeciwko upamiętnianiu Burego.

Co ciekawe sam marsz nie odbył się dokładnie zgodnie z planem.

Miał on się zacząć w jednym kościele, a skończyć w drugim. Ale wbrew zapowiedziom nie odbyła się żadna masza święta, uczestników marszu nie wpuszczono do żadnej ze świątyń, nie wyszedł też do nich żaden duchowny. A warto wspomnieć, iż jednym z organizatorów marszu jest Bogusław Łabędzki, katecheta, hajnowski radny z ramienia PiS oraz prezes Stowarzyszenia Historycznego im. Danuty Siedzikówny "Inki".

Jeszcze przed rozpoczęciem marszu Łabędzki zapewniał media, iż nie będzie to marsz Burego. Dodał, iż po licznych dyskusjach zdecydował z młodzieżą, iż postać Burego nie będzie eksponowana na plakatach, ulotkach i podczas marszu. Miał to być ukłon w stronę dialogu ze środowiskami mniejszości narodowej.

Jednak transparent z wizerunkiem Burego niesiono w pierwszym rzędzie marszu, jemu poświęcono też odezwę. A w okrzykach przywoływano tylko jego i Danutę Siedzikównę "Inkę". tylko na koniec w przedsionku złożono też kwiaty pod tablicą upamiętniającą Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę".

Podczas marszów nie doszło do żadnych ekscesów.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 67

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

prawda

r
rosar

Dzieci to zabijali tylko przez przypadek, a niech ich szlak trafi.

M
Maja
W dniu 02.03.2016 o 13:17, Kaja napisał:

WYKLĘCI to terroryści i szabrownicy którzy nie mogli pogodzić się z końcem wojny, bo oni z tego żyli. Musieli rabować, bo ci którzy im przewodzili nie sponsorowali ich, choć wykorzystywali do własnych celów. Te cele to ochrona swoich majątków przed rozdaniem chłopom i lęk przed ich kształceniem.

Wierzę w Boga. Staram się kochać ludzi, ale nie kocham p. Łabędzkiego za to co robi.Wydaje mi się ze ten pan ma problem z osobowością i z emocjami.Nie jest żadną sztuka podsycać złe emocje , budować nienawiść.Sztuką jest uczyć zwłaszcza młodych ludzi tolerancji , miłości i szacunku do drugiego człowieka. P. Łabędzki jako katecheta powinien o tym wiedzieć!!!!

K
Kaja

WYKLĘCI to terroryści i szabrownicy którzy nie mogli pogodzić się z końcem wojny, bo oni z tego żyli. Musieli rabować, bo ci którzy im przewodzili nie sponsorowali ich, choć wykorzystywali do własnych celów. Te cele to ochrona swoich majątków przed rozdaniem chłopom i lęk przed ich kształceniem.

G
Gość

Białorusini, Ukraińcy, Żydzi i inne narodowości też byli obywatelami polskimi, tu płacili podatki i jeśli nawet IIRP nie była ich wymarzonym państwem, to mając do wyboru kraje Stalina, Hitlera i Piłsudskiego wybrali tego ostatniego. I żadne ich przedwojenne działania nie wskazują by przed wrześniem 1939r. chcieli "dobrej zmiany". Trudno też dziwić się, że po klęsce wrześniowej woleli /przynajmniej Żydzi/ trafić do Rosji Sowieckiej niż IIIRzeszy, ale to nikogo, nawet "prawdziwych Polaków - katolików" nie powinno uprawniać do organizowania pogromów, współuczestnictwa w nich, czy po wojnie /i w czasie wojny/ mordów niewinnych bez wyroku prawomocnych przedstawicieli /nie samozwańców/ Państwa Podziemnego.

a
adamPOLAND
W dniu 29.02.2016 o 19:33, benek napisał:

Popatrzcie na tych gówniarzy którzy idą za głosem większego głąba od nich !! W takim tłumie maszerujących  nie ma ani jednego normalnego człowieka, sam margines społeczny z wypaczonymi poglądami na temat patriotyzmu !! Mówią o komunie i komunistach a sami są FASZYSTAMI . Popatrzcie na ich zieloną flagę , to jest pozbawiona ramion swastyka !! Więc na logiczny rozum jaki z niego patriota kiedy drze mordę precz z komuną ,nie daje innym ludziom pracować w swoim kraju a sam jedzie gary szorować do swojego największego wroga i oprawcy w czasie wojny NIEMCA !! Żal mi kogoś takiego ...  Banda bezrozumnych idiotów i nic więcej , właśnie to tacy jak wy przepuściliście całą POLSKĘ !! Żeby nie te tak zwane komuchy to was by na świecie nie było nawet !!!! Może to i lepiej byłoby...

a ty kim jesteś,ze wiesz wszystko ? pomyślałeś trochę o tym,jak Niemcy i Ruscy walczyli na naszych ziemiach i to oni mordowali ile się da !!! po drugie ciekawe,czy byś sie urodził albo żył do tej pory jeśli nie dzieki nim,aha,niech ci,którzy oskarżają dadzą mocny dowód na to,ze zabili ich dzieci,bo może to były dzieci innych narodowości mieszkajacych w Polsce,tylko pod przykrywką Polskich nazwisk jak to jest do dziś !!! 

a
adamPOLAND

wybaczcie stare babcie i dziadki,ale same jesteście temu winni,skoro czcicie królową niebios i modlicie się w kościołach katolickich co wg. Biblii to Watykan wraz z KRK to Wielki Babilon i zakazuje oddawania pokłonu figurkom maryjnym czyli rzeźbom gdzie przykazanie 2 bardzo dokładnie opisuje,co zakazał Bóg na górze Synaj i przekazał Mojżeszowi tablice,chyba zaufałyście kościołowi,który pobiera od was opłaty,a Chrystus nauczał za darmo czy zawierzyłyście się królowej niebios,ze różańce i te duperele jakieś modły pod krzyżami czy przy figurkach bałwochwalczych jest niedopuszczalne przez Boga,to jego obraża !!! 

to przez ukoronowanie królowej niebios zwana przez kościół Maryją bądź matką boską jest winne I oraz II WŚ i nadchodzi ostatnia wojna III WŚ !!! jest ona blisko

 

czas się obudzić,chcę pogratulować tylko młodym,bo dobrze robią,że nie chodzą do kościoła ale i też trochę winie ich za to,że nie modlą się za innych i siebie,a Chrystus dobrze przekazał modlitwę jak mamy się modlić w kazaniu na górze

 

to co naucza kościół katolicki to oszustwo,usunął 2 przykazanie,ogólne zmienił trochę przykazania,po drugie używa bałwochwalstwa,po trzecie jak można się spowiadać księżom,proboszczom itd skoro jedynym pośrednikiem jest Chrystus,a nie człowiek,kościół nie jest potrzebny do zbawienia tylko Chrystus,bo to jedyna wąska brama,a ją niewielu znajduje

 

ach,ile potrzeba przekazać prawdy,by się człowiek nawrócił,bo są dowody na to wszystko,czym jest znamię bestii oraz Wielki Babilon,tutaj nie potrzeba znać Biblii,aby wiedzieć co to oznacza

 
Ł
Łukasz

Włos się jeży na głowie gdy pomyślę, jakie wzorce moralne i osobowościowe obiera teraz za swoje część współczesnej młodzieży.

Wszyscy oni wojnę znają jedynie z gier, gdzie dysponuje się zazwyczaj nieograniczoną ilością żyć, a o historii Polski wiedzą tyle, co powiedzą im nawiedzeni junacy z organizacji. O wiedzy na temat świata nawet szkoda wspominać.

Jak spodlonym trzeba być, by zwykłe ludobójstwo orzeczone przecież w stosunku do Burego przez prokuratorów IPN-u nazywać przypadkowymi postrzałami, czy uduszeniem w płonących budynkach.

 

W dodatku nie ubliżając, ale główny "prelegent" nie potrafił nawet nauczyć się czytać podsuniętego mu tekstu przed jego publicznym zaprezentowaniem.

 
a
ann
W dniu 29.02.2016 o 15:34, Gość napisał:

A ci którzy uśmiercili tysiace Niezłomnych,którzy setki tysięcy wywieźli na sybir i wielu tam zostało na zawsze,czy to nie byli ludobójcy?Wielu białorusinów czynnie uczestniczyło w tych zbrodniach tak w 39 roku jak i po tzw "wyzwoleniu"!!

wielu prawosławnych zostało w 1939 roku wywiezionych na sybir, bo było kułakami. Historia nie jest czarno - biała, ale w każdej czynności nalezy zastosować umiar i wyczucie.

G
Gość

Radna Rady Powiatu Hajnowskiego – Olga Rygorowicz (lewicowo-białoruska koalicja Ziemia Hajnowska) – zapowiedziała przygotowanie wniosku o odwołanie przewodniczącego Rady Powiatu Pana Lecha Michalaka (startującego z listy PiS). Miało to miejsce na XIII Sesji RP, w dniu 25 lutego. Powodem takiej decyzji radnej był wniosek przewodniczącego o oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym minutą ciszy.
Wniosek na tyle nie spodobał się radnej Ziemi Hajnowskiej oraz staroście z PSLu i zastępcy przewodniczącego Rady Powiatu (również ludowcowi), że w gronie paru innych osób opuścili salę obrad. Z „godnością” zachował się natomiast radny powiatowy, a zarazem emerytowany major SB, który po prostu nie wstał z krzesła.
To będzie chyba jedyny przypadek w kraju, kiedy Żołnierze Wyklęci staną się powodem odwołania przewodniczącego rady z pełnionej funkcji.

b
benek

Popatrzcie na tych gówniarzy którzy idą za głosem większego głąba od nich !! W takim tłumie maszerujących  nie ma ani jednego normalnego człowieka, sam margines społeczny z wypaczonymi poglądami na temat patriotyzmu !! Mówią o komunie i komunistach a sami są FASZYSTAMI . Popatrzcie na ich zieloną flagę , to jest pozbawiona ramion swastyka !! Więc na logiczny rozum jaki z niego patriota kiedy drze mordę precz z komuną ,nie daje innym ludziom pracować w swoim kraju a sam jedzie gary szorować do swojego największego wroga i oprawcy w czasie wojny NIEMCA !! Żal mi kogoś takiego ...  Banda bezrozumnych idiotów i nic więcej , właśnie to tacy jak wy przepuściliście całą POLSKĘ !! Żeby nie te tak zwane komuchy to was by na świecie nie było nawet !!!! Może to i lepiej byłoby...

G
Gość
W dniu 28.02.2016 o 10:36, Adam napisał:

Jeśli odbędzie się kolejny marsz, to może zaprosić do Hajnówki jakieś organizacje nacjonalistyczne z Białorusi? Tak dla przeciwwagi. Myślę, że wtedy uczestnicy marszu dwa razy zastanowią się czy krzyczeć hasła na temat bohaterstwa Burego. Bo wg mnie wczoraj czuli się zbyt pewnie a większość to byli przecież przyjezdni. Czy Polacy zgodziliby się na marsz czczący Stepana Banderę np.w Przemyślu?

Czekamy!!!! Raz już jedni zdrajcy sprowadzali pomoc z Niemiec - wnuków nazistów , teraz następni - ale ze wschodu.....

a
adam
W dniu 29.02.2016 o 15:36, Jasza napisał:

większość białorusinów to zbrodniarze,sowieckie pachołki!

dowody proszę. bo na Burego są, a Pan/Pani ma na swoje słowa?

G
Gość
W dniu 29.02.2016 o 15:44, Huzar napisał:

Tak,duch komuny w Hajnówce nadal żywy,zresztą nie ma co się dziwić,liczny pomiot pachołków sowieckich!!

.Debil

H
Huzar

Tak,duch komuny w Hajnówce nadal żywy,zresztą nie ma co się dziwić,liczny pomiot pachołków sowieckich!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3