Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I LO. Pierwsza setka nie dla nas

Tomasz Kubaszewski [email protected]
I LO Suwałki
Liceum Konopnickiej coraz bardziej traci swoją renomę. Inne szkoły też najlepiej nie wypadły. Wciąż awansuje tylko III LO.

Lepszego wskaźnika, która szkoła jest lepsza, a która gorsza, nie ma. To prowadzony od lat ranking miesięcznika "Perspektywy". Pod ocenę poddaje się przede wszystkim wyniki matur oraz sukcesy uczniów na olimpiadach przedmiotowych. W przypadku techników, brane są pod uwagę także egzaminy zawodowe.

Czasy, gdy I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Suwałkach znajdowało się w krajowej czołówce, już minęły. A szkoła była nawet na dwunastym miejscu w kraju!
W rankingu za ubiegły rok w kategorii liceów wygrywają szkoły z dużych miast. Ale w czołówce są też placówki ze znacznie mniejszych ośrodków. Liceum z Tarnobrzega zajmuje 23. miejsce, a z Krosna 36.

Najwyżej sklasyfikowana szkoła z woj. podlaskiego, to białostocka "jedynka". Znalazła się na 42. pozycji. W pierwszej setce jest jeszcze liceum w Łomży. Ale też "ogólniak" z pobliskiego Ełku.

Zmienili dyrektora

Z naszych szkół najwyższą, bo 125. pozycję zajmuje I LO w Suwałkach. To jednocześnie dopiero szóste miejsce w woj. podlaskim. Suwalska szkoła przegrywa z kilkoma placówkami białostockimi oraz ze wspomnianą Łomżą.

Tak niskiej pozycji w rankingu "Perspektyw" liceum Konopnickiej jeszcze nie zajmowało. Rok temu było na 101. miejscu, a w 2013 - na 100. Co się dzieje? Z czego to wynika? Czy coraz gorsza pozycja najbardziej renomowanej suwalskiej szkoły ma związek ze zmianą jej dyrekcji, dokonaną w 2012 r.? Jak pisaliśmy, Bożena Szynkowska, która placówką kierowała przez wiele lat, odeszła na emeryturę. Sukcesy szkoły związane były w dużej mierze z jej osobą. I LO nie było przy tym kochane przez miejskie władze, przyzwyczajone do ręcznego wręcz sterowania oświatą. Bo Szynkowska na to nie pozwalała. Kiedy jednak jej wicedyrektorka, czyli naturalna następczyni, przystąpiła do konkursu, przegrała.

Władze postawiły na młodego nauczyciela wychowania fizycznego z innej szkoły. Media o tym konkursie się zresztą rozpisywały, bo pojawiło się podejrzenie, że wszystko zostało z góry ukartowane.

I LO nie cieszy się już dzisiaj takich wzięciem u absolwentów gimnazjów, jak kilka lat temu. Coraz bardziej staje się taką szkołą, jak inne. Czy o to chodziło suwalskim władzom?

Augustów spada

Z roku na rok w górę rankingu "Perspektyw" pnie się natomiast III suwalskiego LO. Obecnie zajmuje 146 miejsce w kraju. Dobrzy, starannie dobrani nauczyciele i wysoki poziom sprawiają, że trafia tu coraz lepsza młodzież. To się potem na wyniki musi przełożyć.

W pierwszej pięćsetce z naszego regionu są jeszcze tylko dwa licea - nr 1 w Augustowie i nr 2 w Suwałkach. To ostatnie odnotowało znaczący awans i obecnie znajduje się na 360. miejscu. Natomiast augustowska "jedynka" spadła. Rok temu zajęła bowiem 159. pozycję.
Przed rokiem wydawało się zresztą, że to ta szkoła bliższa jest doścignięcia suwalskiej Konopnickiej.

- W tym rankingu poszło im trochę gorzej, ale może akurat taki rocznik się trafił - zastanawia się Jarosław Szlaszyński, starosta augustowski. - Mam nadzieję, że w kolejnym zestawieniu I LO swoją lokatę poprawi.
Warto też zwrócić uwagę, że z pięćsetki wypadł drugi augustowski "ogólniak".
Można i w Nowym Sączu

Niestety, ale gorzej poszło także technikom działającym na Suwalszczy-źnie. Technikum nr 3, funkcjonujące w ramach ZST w Suwałkach, było nawet 91. Teraz spadło na 216. pozycję.

Nieco lepiej wypadło Technikum nr 1 Augustowskiego Centrum Edukacyjnego. Jest 190. A w minionych latach było m.in. 120.
W rankingu uwzględnione zostały jeszcze tylko cztery szkoły tego typu z naszego regionu. To Technikum nr 4 przy Zespole Szkół nr 4 w Suwałkach, Technikum przy suwalskim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego, Nr 2 funkcjonujące w ZS nr 6 w Suwałkach i nr 2 w ZST.

Warto jednocześnie zwrócić uwagę, że choć w czołówce przeważają placówki z dużych miast, pierwszą pozycję zajęła szkoła z porównywalnego z Suwałkami Nowego Sącza. W mniejszych ośrodkach też, jak widać, można zadbać o bardzo wysoki poziom.
Najlepszym technikum w woj. podlaskim jest jedna z białostockich placówek. Zajmuje 25 miejsce.

Dodatkowe lekcje mają pomóc

Władze powiatu augustowskiego, któremu podlegają miejscowe szkoły średnie, już od paru lat maturzystom organizują dodatkowe zajęcia. Do tej pory przynosiło to bardzo dobre efekty.

W ślady Augustowa poszły niedawno Suwałki. Tutaj maturzyści także mogą liczyć na dodatkowe lekcje. Zdaniem Jarosława Filipowicza, przynosi to efekty. A będzie przynosić jeszcze większe.

- W poprzednim roku szkolnym te dodatkowe zajęcia odbywały się tylko w jednym semestrze - mówi. - Teraz już w dwóch. Sądzę, że nasi maturzyści zostaną dzięki temu znacznie lepiej przygotowani do egzaminu dojrzałości.
Rzecznik dodaje także, iż wyniki matur czy sukcesy uczniów na olimpiadach nie są, zdaniem władz miasta, jedynym miernikiem jakości pracy danej szkoły. Są też inne, jak choćby średnia ocen. A bywa w wielu placówkach bardzo wysoka.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna