Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Ty dorzuć grosz do renowacji

Kamil Pawelczyk, AGT [email protected]
– Dzięki zebranym funduszom odnowiliśmy wiele nagrobków – mówi Józef Babiel. – Ten nagrobek wyremontowaliśmy w tym roku
– Dzięki zebranym funduszom odnowiliśmy wiele nagrobków – mówi Józef Babiel. – Ten nagrobek wyremontowaliśmy w tym roku Fot. K. Pawelczyk
To będzie już 21 kwesta.

W tym roku kwestujący będą "pracować" nie tylko 1 listopada, ale też dzień wcześniej.

Pierwsza kwesta odbyła się 26 lat temu. Zorganizowało ją Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Tak jest do dziś. W Dzień Wszystkich Świętych kwestują wszyscy ci, którym leży na sercu los zabytkowych nagrobków na jednym z najstarszych cmentarzy nie tylko w regionie, ale też w Polsce.

Ocalić od zapomnienia
- Dzięki zebranym przez te lata funduszom udało się już odnowić lub całkowicie wyremontować około 160 pomników i nagrobków - podkreśla Józef Babiel z TPZŁ.

Do najbardziej spektakularnych należy odnowienie grobowca sędziego pokoju Benedykta Narbuta. Koszt remontu wyniósł 12 tys. złotych. Widoczną inwestycją jest też odnowienie kaplicy cmentarnej, która nie straszy już swoim obskurnym wyglądem.

- Udało nam się zrobić na prawdę wiele - dodaje Józef Babiel. - Nie mamy jednak zamiaru na tym poprzestać . Dalej będziemy robić swoje.

W kolejce czekają kolejne pomniki. Część została już wytypowana. Jest to na razie kilka obiektów. Następne zostaną wybrane dopiero po zakończeniu kwesty i przeliczeniu funduszy.

- Zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje, musimy wiedzieć ile pieniędzy udało się nam zebrać - podkreśla Babiel. - Wtedy możemy zacząć planować. Zdarza się, że trzeba odnowić już raz remontowane nagrobki.

Co roku do puszek pieniądze zbiera około 100 osób. Nikogo nie trzeba zachęcać do udziału w kweście. Stała się ona stałym punktem w kalendarzu i wrosła w świadomość mieszkańców Łomży. Oprócz "zwykłych" obywateli kwestować będą politycy, dziennikarze i ludzie kultury.

Nie brakuje też osób, które od kilkunastu lat wspierają łomżyńską kwestę.

- Na szczególne uznanie i szacunek zasługuje Wiktor Grochowski. - podkreśla Babiel. - Pan Wiktor kwestował dla nas od samego początku. Niestety zmarł w zeszłym roku. To dla nas bardzo bolesna strata.

Zbiórka nie tylko w Łomży
Kwestować 1 listopada będą także uczniowie i harcerze z Czyżewa-Osady. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na renowację zabytkowego grobowca rodziny Małowieskich. Resztę potrzebnych na ten cel środków gmina chce pozyskać z funduszy unijnych.

Na czyżewskim cmentarzu kwestowano także w niedzielę wielkanocną. Efekty już widać: renowacja kaplic Szolzmanów, Godlewskich i Sokołowskich ma się już ku końcowi. Fundusze na restauracje zabytków pochodziły z programów unijnych, gminnej kasy i właśnie z datków mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna