Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ich pierwszy egzamin

Milena Zawadzka
Ewelina Glinka i Aleksandra Herman (od lewej w pierwszej ławce), szóstoklasistki z "jedynki”, tak jak większość uczniów z ich klasy, wiedzą, że są dobrze przygotowane do sprawdzianu
Ewelina Glinka i Aleksandra Herman (od lewej w pierwszej ławce), szóstoklasistki z "jedynki”, tak jak większość uczniów z ich klasy, wiedzą, że są dobrze przygotowane do sprawdzianu
Ostrołęka. Już za tydzień, 8 kwietnia, szóstoklasiści będą rozwiązywali pierwszy w swoim życiu ważny test.

Wzbudza on wśród uczniów wiele emocji, ponieważ będzie pierwszym poważnym sprawdzianem, który nie jest oceniany przez nauczycieli z rodzimej szkoły, a przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.

Sprawdzian kompetencji klas szóstych weryfikuje nie tylko wiedzę uczniów, ale również ich umiejętności.

Test sprawdza pięć umiejętności, które uczeń powinien nabyć w szkole podstawowej: czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce. Składa się z dwóch części matematyczno-przyrodniczej oraz humanistycznej. Czas na każdą to 60 minut oraz dodatkowo 30 minut dla tych, którzy mają specjalne orzeczenie lekarskie.

Szóstoklasiści maksymalnie z egzaminu mogą uzyskać 40 punktów. Progu zdawalności nie ma.

- Egzamin ma definiować poziom wiedzy ucznia - mówi Małgorzata Barcikowska, wicedyrektor szkoły podstawowej nr 1. - Nawet jeżeli uczeń uzyska jeden punkt, musi iść do gimnazjum, gdyż dalsza nauka jest obowiązkowa.

W SP nr 1 dzieci do egzaminu przygotowują się cały rok. Raz w miesiącu, we wtorek w "jedynce" szóstoklasiści mieli próbne egzaminy.

- Uczniowie rozwiązywali testy z poprzednich lat - mówi Barcikowska. - Celem jest nie tylko sprawdzanie wiedzy, ale również oswojenie uczniów z pisaniem egzaminu. Podczas tych próbnych egzaminów sprawdzamy również, jakie błędy techniczne uczniowie popełniają, między innymi, czy w odpowiedni sposób zakreślają odpowiedzi.

Jednak to nie jedyny sposób na przygotowanie uczniów do egzaminu. Na zajęciach szóstoklasiści powtarzają wszystko to, co może się pojawić na sprawdzianie.
- Już od klasy 4 systematycznie ćwiczymy na przykład redagowanie listów - mówi Ewa Rostkowska, nauczyciel języka polskiego w SP nr 1. - Na każdych zajęciach ćwiczymy też czytanie ze zrozumieniem.

Dzieci na tym nie poprzestają. Dodatkowo w domu rozwiązują testy m.in. z książek. Zapytani, jak są przygotowani, chórem odpowiadają: - Umiemy wszystko!
Szóstoklasiści najbardziej boją się sprawdzianu z matematyki, mniej z języka polskiego. Do samego egzaminu podchodzą spokojnie.

Wiedzą, że jest to ich pierwszy poważny egzamin, jednak są pewni swojej wiedzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna