Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II Festiwal Światła i Sztuki Ulicy Lumo Bjalistoko (zdjęcia, wideo)

Maciej Łozowski
Maciej Łozowski
Na Plantach dominuje mrok i instalacje świetlne, a przed Pałacem Branickich - zabawy z ogniem i tańcem. Lumo Bjalistoko 2015 ruszył.

Druga edycja Festiwalu Światła i Sztuki Ulicy w Białymtoku rozpoczęła się kilka minut po godzinie 19. Główne wydarzenia odbywały się na dziedzińcu przed Pałacem Branickich. Natomiast na Rynku Kościuszki, Plantach i w Ogrodach Branickich oglądać można rozmaite instalacje. Wszędzie dominuje mrok, rozświetlany gdzie nie gdzie przez kolorowe iluminacje.

Lumo Bjalistoko 2015. Mapka instalacji i wydarzeń

Festiwal zgromadził tłumy białostoczan chcących podziwiać świetlne atrakcje. Szczególnie tłumnie było w okolicach Teatru Dramatycznego, a także na dziedzińcu Pałacu Branickich, gdzie odbywały się pokazy Akademii Tańca "Szał" oraz konkurs pokazów ogniowych.

Lumo Bjalistoko jest pierwszym festiwalem w północno-wschodniej części kraju, który za pomocą światła dokonuje zaskakujących metamorfoz nocnej przestrzeni miejskiej. Festiwal Lumo Bjalistoko łączy innowacyjne pomysły i techniki instalacyjne, tworząc tym samym nieszablonowe formy sztuki wizualnej. Jego główną ideą jest ukazanie różnorodnych form artystycznych, wykorzystujących światło wraz z mniej znanymi odmianami street artu. Staje się ono tym samym przewodnikiem po naturze danej przestrzeni, która staje się plastyczna i łatwa do modelowania. Taka forma sztuki kreuje odbiór przestrzeni oraz wytwarza relację pomiędzy architekturą, człowiekiem i środowiskiem. Na Festiwal składają się różne dziedziny sztuki wykorzystujące światło. W ramach tego wydarzenia zaprezentowane zostaną: mapping, iluminacje, instalacje artystyczne, street art oraz sztuki performatywne.

Festiwal jest tworzony przez wolontariuszy – grupę ludzi z pasją, którzy po godzinach spotykają się, aby wspólnie tworzyć to wyjątkowe wydarzenie artystyczne. Lumo Bjalistoko ma otwartą formułę programową, nie jest zwykłym festiwalem światła, ale stara się łączyć różne dziedziny sztuki wykorzystujące światło.

Wszystkie atrakcje Festiwalu będą dostępne w piątek i sobotę (2 i 3 października 2015 r.) od zmroku do godziny 23:00. Nie ma sztywnych godzin występów sztuk performatywnych ze względu na możliwość wystąpienia zmiennych warunków atmosferycznych i czas potrzebny artystom na przygotowanie.

Pokazy mappingu będą odbywały się co pół godziny, nie ma więc ryzyka ich ominięcia.

Instalacje będą dostępne przez cały czas w alejkach parkowych, na Rynku Kościuszki oraz na Dziedzińcu Pałacu Branickich. W ich odnalezieniu pomoże mapka, która będzie rozdawana przez wolontariuszy oraz aplikacja mobilna. Prosimy o wypatrywanie nietypowych, świecących punktów. Ze względów organizacyjnych miejsce lokalizacji niektórych instalacji może ulec zmianie, o czym będziemy informować użytkowników aplikacji mobilnej i kanałów społecznościowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna