Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II Liceum Ogólnokształcące - pierwsza w łomży szkoła średnia

Aleksandra Gierwat [email protected]
II Lo to jedna z charakterystycznych budowli Łomży - pięknie wyseksponowana na wzniesieniu, tuż obok ulicy Zjazd.
II Lo to jedna z charakterystycznych budowli Łomży - pięknie wyseksponowana na wzniesieniu, tuż obok ulicy Zjazd.
Łomża. Odkąd w 1611 r. jezuici kupili obszerny plac na skarpie w pobliżu Narwi, miejsce to kojarzy się z edukacją. 394 lat temu, 5 września 1634 r. Jezuici otworzyli w tym miejscu pierwszą w Łomży szkołę średnią. Od 16 lat mieści się tu II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej.

Początkowo w jedynej łomżyńskiej szkole były jedynie dwie klasy, ale już dwa lata później powstały dwie kolejne. Odtąd humanistyczną uczelnię przy Nowym Rynku nazywano kolegium lub gimnazjum.

Mieściła się ona w drewnianych budynkach wybudowanych w 1611 r. Tuż obok wzniesiono kościół. Pod koniec XVII w. większość budynków szkolnych strawił pożar. Nie przetrwał internat, dach biblioteki ani pomieszczenia gospodarcze. Pozostał tylko budynek szkoły.

Falę zniszczeń pociągnęła za sobą także Wojna Północna. W latach 1733-35, dekadę po jej zakończeniu, Ewa Szembekowa ufundowała nowy murowany budynek z sześcioma klasami i wielką salą, który przetrwał do końca XIX w. Ówczesny kompleks szkolny miał kształt podkowy, ale w latach 20. XIX w. wyburzono fragment jednego skrzydła.

5 lutego 1869 r. do budynku przy dzisiejszej ul. Zjazd wprowadziło się Łomżyńskie Klasyczne Gimnazjum Męskie, które istniało do 1915 r. W 1898 r. rozpoczęła się budowa nowej siedziby szkoły, którą przekazano do użytku 16 sierpnia 1900 r. Autorem projektu neorenesansowego gmachu był Feliks Łowicki.

Po zakończeniu I wojny światowej Gimnazjum Męskie przeniosło się na ul. Bernatowicza, a w murach przy Nowym Rynku, a właściwie już przy Placu Kościuszki, zasiadły panie. Przez cały okres międzywojenny pobierały one nauki w Gimnazjum Żeńskim im. Marii Konopnickiej. Jedną z uczennic była słynna Hanka Bielicka.

Po 1945 r. mieściły się tu kolejno Liceum Pedagogiczne, Zespół Szkół Budowlanych, Oddział Zamiejscowy Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, a od 1 czerwca 1992 r. - II Liceum Ogólnokształcące.

Po jezuickich budynkach i kościele nie ma już śladu. Pozostał za to duch edukacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna