Koszykarze Żubrów Choten Białystok zrobili kolejny krok, by zakończyć sezon zasadniczy w czołowej czwórce Wojciech Wojtkielewicz
W meczu na szczycie II ligi Tur Basket Bielsk Podlaski przegrał we własnej hali z Energą Basketem Warszawa 69:73. Lepiej poszło Żubrom Chorten Białystok, które pokonały na wyjeździe AZS UJK Kielce 95:78. Przerwę świąteczno-noworoczną Tur Basket spędzi na trzecim miejscu w tabeli, a tuż za nim są Żubry Chorten.

Tur bardzo dobrze rozpoczął mecz ze stołecznym wiceliderem. Prowadził niemal przez całą pierwszą kwartę, którą mocnym akcentem zakończył Wojciech Jakubiak. Jego dwie trójki pozwoliły bielszczanom odskoczyć na dziesięć punktów (32:22). W kolejnych odsłonach gospodarze nie byli już tak skuteczni, a warszawska drużyna zaczęła mozolnie odrabiać straty, by w ostatniej akcji trzeciej kwarty i rzucie za trzy Jakuba Szumerta doprowadzić do remisu po 57.

Końcówka była bardzo zacięta. Jeszcze minutę przed końcem Tur prowadził 69:67, ale ostatnie 60 sekund należało do przeciwników. Swoje jedyne pięć punktów zdobył rezerwowy Jakub Osiński, rzuty wolne wykorzystał Norman Zuber i bielszczanie musieli pogodzić się z porażką.

- Szkoda, bo to był mecz do wygrania, o czym świadczy pierwsza kwarta, w której rzuciliśmy 32 punkty. Potem brakowało nam skuteczności i spokoju w decydujących fragmentach, a doświadczony i mocny rywal potrafił to wykorzystać - ocenia zawodnik Tura Łukasz Kuczyński.

AZS UJK Kielce - Żubry CHorten 78:95. Wygrali bez kapitana, rozgrywającego i trenera

Kieleccy akademicy tylko do połowy pierwszej kwarty dotrzymywały kroku białostockim Żubrom i remisowali z nimi 12:12. Potem goście zaczęli uzyskiwać przewagę, która stopniowo powiększali. Naszemu zespołowi nie przeszkodziła nieobecność kontuzjowanych kapitana Arkadiusza Zabielskiego, rozgrywającego Mariusza Rapuchy i trenera Krzysztofa Kalinowskiego. Ciężar gry wzięli na siebie głównie Andrzej Misiewicz (18 punktów i 17 zbiórek), Michał Bombrych (23 pkt i 10 asyst) oraz Szymon Jaworski, który rzucił 20 oczek.

WYNIKI 15. KOLEJKI

• AZS UJK Kielce - Żubry Chorten Białystok 78:95 (19:26, 19:25, 19:26, 21:18).
  • Punkty dla Żubrów: Bombrych - 23, Jaworski - 20, Misiewicz - 18 , Milewski - 15, Trypus - 9, Kamiński - 8, Niewiński - 2, Kosobudzki - 0, Strażewicz - 0, Rudzik - 0.
  • Tur Basket Bielsk Podlaski - Energa Basket Warszawa 69:73 (32:22, 11:16, 14:19, 12:16).
  • Punkty dla Tura: Jakubiak - 16, Marczuk - 15, Wróblewski - 12, Karasiewicz - 12, Kuczyński - 6, Weres - 6, Urbański - 2, Bobka - 0, Krakowiak - 0.
  • Znicz Basket Pruszków - Sokół Ostrów Mazowiecka 103:67, Ochota Warszawa - Trójka Żyrardów 58:68, Roś Pisz - Isetia Warszawa 64:58, Legia Warszawa - Lublinianka Basketball Lublin 83:66, Kolejarz Basket Radom - Probasket Mińsk Mazowiecki 94:72.
  • Pauza: Legion Legionowo.