II liga koszykówki. W Białymstoku epicka bitwa. Trzy dogrywki i wygrana Żubrów Chorten

Żubry wygrały po trzech dogrywkach
Żubry wygrały po trzech dogrywkach Wojciech Wojtkielewicz
W Białymstoku aż trzech dogrywek potrzebowały Żubry Chorten, by pokonać UJK Kielce 142:140. W Żyrardowie Tur Basket Bielsk Podlaski pewnie pokonał Trójkę 104:87.

Spotkanie Tura Basket Bielsk Podlaski rozpoczęło się godzinę później niż mecz Żubrów Chorten Białystok. Jednak oba nasze zespoły kończyły swoje boje niemal jednocześnie, a to dlatego, że w Białymstoku mecz zakończył się dopiero po trzech dogrywkach!

Początek spotkania Żubrów Chorten z UJK Kielce był dobry w wykonaniu białostoczan. Po trójce Arkadiusza Zabielskiego gospodarze objęli szybkie i wysokie prowadzenie 10:0. Gościom jednak wystarczyły trzy minuty, by po rzucie za trzy punkty Igora Jagiełły doprowadzić do wyrównania 12:12. Pierwszą kwartę Żubry jednak zakończyły prowadzeniem po trafieniu Filipa Nierody 27:23. Druga kwarta, a szczególnie jej końcówka była jeszcze lepsza w wykonaniu białostoczan, którzy wygrali ją 36:24 i na przerwę schodzili prowadząc 63:47.

Te 16-punktów przewagi po trzech kwartach zmalało do 7 "oczek" przed ostatnimi 10 minutami. Żubry Chorten cały czas były jednak na prowadzeniu i wydawało się, że pewnie utrzymają je do końca meczu. Na 58 sekund przed końcem białostoczanie wygrywali 108:100. Czas na żądanie trenera gości przyniósł jednak metamorfozę zespołu z Kielc, chociaż prawdę powiedziawszy gospodarze sami sobie zafundowali nadchodzący horror. Oto bowiem przy stanie 109:103 Andrzej Misiewicz sfaulował przy rzucie za trzy punkty Jagiełłę, a koszykarz z Kielce nie pomylił się z linii rzutów wolnych (109:106). Po nieskutecznej akcji Żubrów piłkę posiadali goście, a Patryk Andruk z kolei sfaulował przy rzucie za trzy punkty Przemysława Zygmunciaka, który pewnie wykonał trzy rzuty wolne doprowadzając do pierwszej dogrywki (109:109).

W pierwszych dodatkowych pięciu minutach na 34 przed końcem po trafieniu Bębeńca Żubry na 14 sekund przed końcem wygrywały 119:117. Trafieniem odpowiedział Zygmunciak 119:119. Gospodarze w ostatniej akcji nie zdobyli punktów po rzucie Zabielskiego i czekała nas kolejna dogrywkach.

Drugie 5 minut to pojedynek na rzuty wolne, które zakończyły się remisem. Tym razem ostatnia kację przeprowadzali goście przy wyniku 131:131. Na 2 sekundy przed końcem spudłował Zygmunciak.

Do trzeciej dogrywki drużyny przystąpiły już aż bez siedmiu koszykarzy. Z powodu 5 fauli na ławkach usiedli już Bombrych, Andruk, Misiewicz w Żubrach i Jagiełło, Nowik, Osiakowski, Parszewski w UJK Kielce.

Na dwie minuty przed końcem trzeciej dogrywki UJK prowadziło 138:135. Po trafieniach Nierody i Bębeńca Żubry wyszły na prowadzenie 139:138. Na 27 sekund przed ostatnia syreną spudłował przy rzucie za trzy punkty Zygmunciak, a na 9 sekund trafił trójką Kosobudzki z Żubrów. I ten rzut, jedyne trafienie w tym meczu Kosobudzkiego, przesądzilo o zwycięstwie gospodarzy. Kielczanie jeszcze zdobyli dwa punkty po rzucie Czapli, ale na wyrównanie nie starczyło już czasu i po epickim wręcz boju Żubry Chorten wygrały 142:140.

W meczu drugiej naszej drużyny Tura Basket Bielsk Podlaski nie było już aż takich emocji. Podopieczni trenera Kamila Zakrzewskiego zapewnili sobie wygraną w drugiej kwarcie, którą zwyciężyli 36:13 i po pierwszej części meczu w Żyrardowie z Trójką wygrywali już 61:40. Trzecią kwartę przegrali 19:20, a czwartą 24:27, ale cały mecz padł ich łupem 104:87.

Żubry Chorten Białystok - UJK Kielce 142:140 (27:23, 36:24, 20:29, 26:33, 10:10, 12:12, 11:10)
Żubry Chorten: Bombrych 30, Andruk 8, Misiewicz 32, Zabielski 26, Kamiński 14 oraz Nieroda 8, Kosobudzki 3, Bębeniec 21.
UJK Kielce: Nowik 10, Jagiełło 32, Osiakowski 8, Parszewski 21, Sowa 21 oraz Zygmunciak 26, Wierzgała 5, Fugiński, Adamczyk 13, Czapla 4.
Trójka Żyrardów - Tur Basket Bielsk Podlaski 87:104 (27:25, 13:36, 20:19, 27:24).
Trójka: Uliczka 21, Orębski 10, Łapiński 9, Gielo 14, Galan 10 oraz Wieczorkowski, Śnieg 7, Repiński, Nestorowicz 4, Parol, Kus 8, Odolczyk 4.
Tur Basket: Tradecki 7, Rojek 27, Weres 15, Kuczyński 11, Król 6 oraz Nieścior 9, Pruefer 24, Milewski 5, Witkiewicz.