II Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce. Batalia o marsz trwa. W czwartek decyzja sądu (foto)

(azda)
Skiepko w poniedziałek odmówił wydania zgody na organizację II Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce w najbliższą niedzielę. Organizatorzy odwołali się do Sądu Okręgowego w Białymstoku. A ten przyznał im rację.
Skiepko w poniedziałek odmówił wydania zgody na organizację II Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce w najbliższą niedzielę. Organizatorzy odwołali się do Sądu Okręgowego w Białymstoku. A ten przyznał im rację. azda
Władze miasta nie zgadzają się z wtorkowym wyrokiem sądu, który stwierdził, że II Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych może się odbyć.

- Złożyliśmy odwołanie od wyroku - powiedział w środę Andrzej Skiepko, wiceburmistrz Hajnówki.

Na rozpatrzenie odwołania sąd ma 24 godziny, zatem będzie rozpatrywał je w czwartek. Wiceburmistrz zapowiedział, że na czwartkowej rozprawie stawi się razem z prawnikami. Na pierwszej nikt nie reprezentował władz Hajnówki.

Skiepko w poniedziałek odmówił wydania zgody na organizację II Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce w najbliższą niedzielę. Organizatorzy odwołali się do Sądu Okręgowego w Białymstoku. A ten przyznał im rację, stwierdzając, iż dopełnili wszelkich formalności, związanych z organizacją. Sąd podkreślił też, że wolność zgromadzeń jest jednym z podstawowych praw obywatelskich.

II Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce. Burmistrz i radni Hajnówki mówią: Nie!

Kontrowersje budzi jednak fakt, iż marsz ma przejść obok soboru Świętej Trójcy, kiedy w środku będzie odbywać się nabożeństwo. Wierni będą modlić się o przebaczenie win przed Wielkim Postem. Wśród nich będą bliscy ofiar oddziału Romualda Rajsa ps. „Bury”, który w 1946 r. spacyfikował kilka okolicznych prawosławnych wsi. A właśnie „Bury” jest jedną z głównych postaci gloryfikowanych podczas marszu.

Przeczytaj też Romuald Rajs "Bury". Żołnierz wyklęty i morderca

Na propozycję władz miasta, by zmienić trasę lub termin marszu, organizatorzy nie zgodzili się.

Dawid Poleszuk, lider Narodowej Hajnówki, który podpisał się pod zgłoszeniem wydarzenia, po pierwszej rozprawie przyznał, że na marszu „Bury” będzie wspominany. Jednym z organizatorów jest ONR Białystok.

Zarząd podlaskiego okręgu Partii Razem wydał w środę wieczorem specjalne oświadczenie, w którym czytamy m.in.:

- W tym czasie część mieszkańców Hajnówki będzie brała udział w nabożeństwie w prawosławnym Soborze Świętej Trójcy, nieopodal którego maszerować zamierzają narodowcy. Ta jawna prowokacja ma na celu wzbudzenie podziałów wśród żyjących zgodnie hajnowian – identyfikujących się jako Białorusini, prawosławnych i katolickich rodzin. Wiemy, że lokalna społeczność oprze się próbom wzbudzenia konfliktu.

A dalej:

- Dlatego też stanowczo potępiamy zapowiadany marsz nacjonalistów. Jednocześnie obawiamy się, że reakcja środowisk antyfaszystowskich dodatkowo niepotrzebnie wzburzy nastroje tego dnia, a Hajnówka stanie się polem bitwy.

- Jako okręg podlaski partii Razem od dłuższego czasu śledzimy przebieg zdarzeń i jesteśmy przejęci sytuacją w Hajnówce. Od początku uważaliśmy że konfrontacja z nacjonalistami jest złym pomysłem i nie chcieliśmy jej inicjować ani wspierać. Skoro jednak ma do takiej konfrontacji dojść, chcemy wyrazić sprzeciw po pierwsze wobec prowokacji środowisk nacjonalistycznych, jednocześnie sprzeciwiając się eskalacji konfliktu poprzez organizację kontrdemonstracji kosztem mieszkańców Hajnówki i okolic. Konfrontacja na grobach pomordowanych nikomu nie przyniesie chwały.

II Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce. Burmistrz i radni H...

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
PO(d)pis

Pod opatrznościowymi skrzydłami KK i rządzącego styropianu.

t
tradycje katolickie

tradycje a ty chcesz je likwidować? Skoro nacjonalizmu i faszyzmu nie wytępili w okresie PRL-u to teraz będzie się odradzać i umacniać niczym hydra. Za wielka ciemnota mieszka w Polsce aby coś się miało zmienić. Liczy się 500+ i dewocja. Szowinizm nie został wymyślony przez inne mityczne nacje ale przywlekli go niczym zarazę rycerze krzyżowi i narzucili jako element świeckiej tradycji.
...Na przełomie XIX i XX wieku nacjonaliści, określający się mianem Narodowej Demokracji, zyskiwali coraz większe wpływy. W Wielkopolsce de facto przeniknęli oni do wszystkich środowisk. Również robotnicy identyfikowali się bardziej z ruchem narodowym niż socjalistycznym. Dopiero po I wojnie światowej, Powstaniu Wielkopolskim, które wyniosło endecję do władzy w tym regionie, uwidocznił się wyraźny rozdźwięk między narodowym ruchem robotniczym a endecją.
Endecja jeszcze przed I wojną światową przejawiała silne nastroje antysemickie i antysocjalistyczny. W okresie II RP wyraźnie stawała się ona coraz bardziej bliska -zyskującemu popularność na całym świecie - ruchowi faszystowskiemu, zwłaszcza dotyczyło to drugiego pokolenia działaczy nacjonalistycznych, które powołało takie organizacje jak najpierw Młodzież Wszechpolska, a później ONR (protoplastów dzisiejszych skrajnie nacjonalistycznych ugrupowań). Roman Dmowski z estymą wypowiadał się o Mussolinim i zaciekawieniem obserwował rozwój przedwojennego państwa włoskiego. ... Oprócz antysemityzmu, antyrewolucyjnej i antysocjalistycznej retoryki, polscy nacjonaliści nie stronili od pochwały militaryzmu, jak też wojen kolonialnych. Dmowski twierdził, że wprawdzie kolonizacja dokonuje się w „sposób niehumanitarny” i „łączy się z masowym tępieniem dzikiej ludności”, to jednak „zgodzić się trzeba, że proces kolonizacji, powiększając szybko liczebność ras cywilizowanych i zapełniają nimi dzikie przedtem przestrzenie, wytwarza nowe ogniska cywilizacyjne i staje się zbawieniem nie tylko dla rasy, zajmujące dane terytorium, ale całej ludzkości”. W ten sposób polscy nacjonaliści co prawda nie uczestnicząc w kolonialnej ekspansji, ją usprawiedliwiali.....

p
polska patriotyczna

to dalekowschodni symbol szczęścia? No cóż dzięki kościołowi i IPNowi tradycja Romualda Reiss'a ps. Bury wiecznie żywa.

x
x

bk.

a
ale państwo Polska

nie istnieje tylko teoretycznie.
Mordowali Polaków za pierwszego i drugiego sowieta i nadal mają za swoich bohaterów agentów Gestapo i NKWD, jak w Narewce,

Dodaj ogłoszenie