Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

III Kongres Liderów Zmian – to był czas dyskusji o gospodarce przyszłości (ZDJĘCIA)

Ewa Wyrwas
Założenia Gospodarki 4.0 podczas III Kongresu Liderów Zmian przybliżył Andrzej Soldaty – promotor trendu i animator aktywności projektującej zmiany.
Założenia Gospodarki 4.0 podczas III Kongresu Liderów Zmian przybliżył Andrzej Soldaty – promotor trendu i animator aktywności projektującej zmiany. EW
- Nasza współczesność nie jest czasem solistów, dzisiaj liczy się współpraca – powiedział Anatoliusz Kopczuk, prorektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku, podczas inauguracji III Kongresu Liderów Zmian. Anatoliusz Kopczuk to również przewodniczący rady programowej tegorocznego kongresu, którego hasło przewodnie brzmiało: „Przewaga dzięki współpracy – wyzwania Gospodarki 4.0”.

KLZ miał miejsce 20 i 21 kwietnia na WSFiZ. Tegoroczna edycja skupiona była na wyzwaniach związanych z tzw. czwartą rewolucją przemysłową, opartą na coraz bardziej intensywnej cyfryzacji, automatyzacji i wykorzystaniu innowacji organizacyjnych oraz procesowych w przemyśle. Przez dwa dni przedsiębiorcy, naukowcy i przedstawiciele władz spotykali się, dyskutowali i inspirowali. Pierwszy dzień był czasem wykładów i prezentacji, a drugi – czasem praktycznych warsztatów.

Przetrwa nie najsilniejszy, a najzwinniejszy
- Przemysł 4.0 to ważny temat dla podlaskiej gospodarki, bo to duże wyzwanie – pokreślił pierwszego dnia Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego. – Nowe technologie wchodzą coraz mocniej w naszej życie i musimy się tej sytuacji odnaleźć. Ale my tutaj, w Podlaskiem, nie boimy się wyzwań.

Założenia oraz standard Gospodarki 4.0 zaprezentował Andrzej Soldaty – promotor trendu i animator aktywności projektującej zmiany.
- To rewolucja radykalna, która zmieni sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i myślimy – powiedział.

Andrzej Soldaty jest liderem projektu „Platforma Przemysłu Przyszłości”, który zajmować się ma transformacją cyfrową polskich przedsiębiorstw. Jak wskazywał, przemysł 4.0 to konieczność zmiany paradygmatów: zmiana sposobu życia, zmiana modelu biznesowego, zmiana statusu przedsiębiorstwa.

- Automatyzacja i autonomizacja produkcji, maszyny komunikujące się ze sobą bez udziału człowieka. Tak wyglądać będzie odpowiedź na przeobrażenia zachodzące w środowisku biznesowym – dodał.
Jak stwierdził, przejdziemy od patrzenia na przedsiębiorstwo jako wydzieloną jednostkę do przedsiębiorstwa jako część ekosystemu biznesowego.
- To system, w którym liczy się wzajemna interakcja, współpraca i konkurowanie, system, w którym przetrwa nie silniejszy, a zwinniejszy – powiedział.

Rewolucja już tu jest
O tym, że czwarta rewolucja już się dzieje, przekonywał Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej. Jako przykład podawał nowy model biznesowy, który funkcjonuje już od jakiegoś czasu, a którego spektakularnym przedstawicielem jest UBER czy Airbnb – firmy, które swoją działalność opierają na świecie wirtualnym i ekonomii współdzielenia.
- Żyjemy w cyfrowym świecie, w którym postęp i rozwój przyspiesza coraz bardziej – mówił. – Żeby się w nim odnaleźć, potrzeba elastyczności i rozumienia złożoności procesów.

W tym cyfrowym świecie niezwykle ważni ci, którzy przedsiębiorstwo w nową rzeczywistość wprowadzą. Czyli inżynierowie. O tym, jak ważne jest, żeby przedsiębiorcy dbali o rozwój inżynierów w swoich firmach, przekonywał Jarosław Gracel z firmy Astor.
- Często barierą jest myślenie w stylu: „Jak wyszkolę inżyniera, to zaraz odejdzie albo będzie chciał podwyżki” – mówił. – A to groźne myślenie, ponieważ prowadzi do tego, że inżynier traci motywację do pracy.

Z kolei jak porozumiewać się z pracownikami, którzy należą do różnych pokoleń, podpowiadał znany dziennikarz oraz trener wystąpień publicznych, Tomasz Kammel.
- To millenialsi zmienią świat, w którym żyjemy, więc trzeba się umieć z nimi porozumieć – stwierdził. – A millenialsi np. permanentnie potrzebują wsparcia i informacji zwrotnej, ważny jest dla nich kolektywizm. I menadżer ze starszego pokolenia musi sobie z tego zdawać sprawę.

Przybyli na Kongres mogli również dowiedzieć się, jakie są kompetencje pracownika przyszłości (m.in. krytyczne myślenie i słuchanie aktywne, umiejętność współpracy) czy jakie wymagania ma współczesny klient (jest m.in. bardziej zorientowany na indywidualizm). Pierwszy dzień zakończył panel ekspertów, moderowany przez Sebastiana Rynkiewicza - koordynatora Klastra Obróbki Metali. Sobota natomiast była dniem warsztatowym i obejmowała takie jak tematy jak m.in. przygotowanie firmy produkcyjnej do robotyzacji, jak wykorzystać narzędzia menadżera 4.0 czy jak wdrażać zmiany w erze Przemysłu 4.0.

Organizatorem Kongresu Liderów Zmian jest Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Cel tej cyklicznej imprezy to upowszechnianie wiedzy dotyczącej źródeł zmian w gospodarce, mechanizmów ich adaptacji w organizacjach oraz roli, jaką w tym procesie odgrywa lider. W tym roku, wraz z organizatorami, wydarzenie kreowali: Inicjatywa Dla Polskiego Przemysłu 4.0, wiodąca firma doradcza PwC oraz technologiczny lider Samsung Polska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: III Kongres Liderów Zmian – to był czas dyskusji o gospodarce przyszłości (ZDJĘCIA) - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna