MKTG SR - pasek na kartach artykułów

III Kongres Rozwoju Kolei. O konsolidacji rynku kolejowego i wielkich inwestycjach w Polsce oraz wojnie w Ukrainie

Marek Długopolski
Konsolidacja rynku kolejowego, wpływ wojny w Ukrainie na funkcjonowanie kolei, a także nowe inwestycje, cyfryzacja, automatyzacja, innowacje oraz działania proekologiczne – oto najważniejsze tematy Kongresu Rozwoju Kolei. Trzecia edycja tej prestiżowej imprezy odbędzie się 6 czerwca na PGE Narodowym im. Kazimierza Górskiego w Warszawie. Kongres, najważniejsze spotkanie w branży kolejowej, tradycyjnie już organizuje Grupa PKP.

- Jestem przekonany, że Kongres Rozwoju Kolei to idealne miejsce do wymiany poglądów i doświadczeń. To wydarzenie, podczas którego podsumujemy aktualne problemy i wyzwania, z jakimi obecnie mierzy się kolej. Będziemy rozmawiać m.in. o konsolidacji polskiego rynku kolejowego oraz o tym, jak współpraca biznesu i nauki może zmienić kolej w Europie. Już teraz zapraszam Państwa na to wydarzenie – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes Zarządu PKP SA i Grupy PKP.

Kolej to imponujące koło zamachowe polskiej gospodarki

Podczas kongresu spotkają się przedstawiciele instytucji naukowych, przedsiębiorcy, eksperci branży kolejowej i szefowie kolejowych spółek, przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej. Będzie to więc idealne pole do wymiany dotychczasowych doświadczeń, a także przedyskutowania nowych pomysłów i koncepcji, choćby tych wynikających z wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą.

– To właśnie takie wydarzenia, jak Kongres Rozwoju Kolei, wpływają na kształt transportu kolejowego w naszym kraju. Podczas spotkań i licznych debat dyskutujemy nad kierunkami rozwoju polskiej kolei, która staje się coraz bardziej nowoczesna i komfortowa. Sukcesywnie zwiększamy jakość oferowanych usług, dostarczając pasażerom najnowszych rozwiązań technologicznych. Nasze starania przynoszą efekty, bowiem coraz częściej pociąg staje się środkiem transportu pierwszego wyboru – zaznacza Marek Chraniuk, prezes Zarządu PKP Intercity SA.

Już pierwsza edycja Kongresu Rozwoju Kolei, która odbyła się w 2019 roku pod hasłem „Przyszłość i perspektywy”, wzbudziła ogromne zainteresowanie, zyskując jednocześnie świetne recenzje w branży. Dyskutowano wtedy m.in. o wykorzystaniu funduszy unijnych, najważniejszych inwestycjach, elektromobilności, ekologii oraz bezpieczeństwie.

Rok później, podczas II kongresu, zajmowano się głównie problemami związanymi z kierunkami rozwoju transportu kolejowego. „Kolej zmienia się i rozwija, zyskując coraz mocniejszą pozycję w Polsce, Europie i na świecie” – podkreślali organizatorzy kongresu. Przypomniano też wtedy, że dzięki rządowym programom „przywrócone zostało wiele połączeń kolejowych, zmodernizowano setki kilometrów torów, a na wielu stacjach zbudowano nowe perony”, co oznacza zwiększenie komfortu pasażerów.

W kolejnych latach kongresy się nie odbyły, a wszystko przez szalejącą pandemię koronawirusa COVID-19.

Wymiana wiedzy i nowe, wojenne doświadczenia

Kolejnym wyzwaniem, które stanęło przed polskimi kolejarzami, była agresja rosyjska na Ukrainę. I właśnie z tego ostatniego powodu tegoroczna edycja będzie wyjątkowa. - Będziemy dyskutować o zmianach, jakie wywołał konflikt zbrojny w Ukrainie – podkreślają organizatorzy kongresu.

- Transport kolejowy jest jednym z najważniejszych elementów życia gospodarczego i społecznego naszego kraju. W trakcie Kongresu będziemy się starali nakreślić kierunki rozwoju branży kolejowej, w tym wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, aby poprawić konkurencyjność kolei zwłaszcza wobec transportu samochodowego na rynku polskim i międzynarodowym. Nowoczesna, dobrze funkcjonująca kolej zapewnia nie tylko wysoki poziom obsługi logistycznej państwa, ale także – co udowodniła wojna w Ukrainie – umożliwia prowadzenie skutecznej obrony państwa – podkreślił Dariusz Seliga, prezes Zarządu PKP CARGO SA.

Uczestnicy będą również dyskutowali o konsolidacji polskiego rynku kolejowego, a także roli kolei w jeszcze ściślejszym połączeniu dwunastu krajów Unii Europejskiej wchodzących w skład tzw. Trójmorza. Oczywiście tradycyjnie nie zabraknie też tematów związanych z imponującymi inwestycjami, innowacjami oraz automatyzacją.

- Kolej jest jedną z najbardziej ekologicznych oraz zrównoważonych gałęzi transportu – przypomniał Zbigniew Tracichleb, prezes Zarządu PKP LHS Sp. z o.o. - Podczas kongresu zostaną również poruszone bardzo ważne kwestie dotyczące inwestycji, cyfryzacji i proekologicznych rozwiązań, także dla transportu towarowego. To także idealne miejsce do wymiany wiedzy oraz doświadczeń związanych z rozwojem transportu kolejowego w Polsce i Europie, szczególnie w odniesieniu do wyzwań, które stawia przed nami wojna w Ukrainie.

Więcej informacji: kongresrozwojukolei.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna