Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

III Rodzinny Piknik Edukacyjny "Nad Kanałem Augustowskim" w Przewięzi [zdjęcia]

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Piknik nad Kanałem Augustowskim przyciągnął augustowian
Piknik nad Kanałem Augustowskim przyciągnął augustowian H. Wysocka
W sobotę w podaugustowskiej Przewięzi odbył się III Rodzinny Piknik Edukacyjny "Nad Kanałem Augustowskim". Wydarzenie miało na celu promocję Kanału Augustowskiego oraz bezpiecznych zachowań nad wodą, a także w drodze do i ze szkoły. - Pikniki chcemy organizować na każdej śluzie Kanału Augustowskiego -mówi Mirosław Markowski, dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodne Wody Polskie - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku. - Chcemy aby jak najwięcej osób poznało Kanał Augustowski.

Sezon żeglugowy kończy się z końcem października ale już można powiedzieć, że ten rok jest rekordowy. Ze statystyk Wód Polskich wynika bowiem, że do tej pory śluzowało blisko 35 tysięcy jednostek pływających.

- Świadczy to o atrakcyjności Kanału Augustowskiego - dodaje dyrektor Markowski. - Prowadziliśmy i będziemy kontynuować inwestycje. W najbliższym czasie planujemy prace w Augustowie. Ponadto chcemy doprowadzić kanał do klasy żeglownej 1A.

A to oznacza, że miałby on 1,20 m głębokości. Wody Polskie zakupiły specjalistyczny sprzęt, który umożliwi pogłębianie obiektu.

- W kolejnych latach chcielibyśmy remontować śluzę Białobrzegi oraz jazy Dębowo, Gorczyca - wylicza dyrektor.

Wójt Płaskiej Wiesław Gołaszewski mówi, że z roku na rok Kanał Augustowski wygląda coraz ładnej.

- Został odbudowany i starannie, i ładnie, i praktycznie - dodaje. - W tej chwili nie można mieć żadnych uwag, wszystko pracuje tak jak trzeba. Nic nie utrudnia żeglugi.

Natomiast wciąż brakuje infrastruktury wokół Kanału Augustowskiego.

- Mamy piękny kanał, piękną Puszczę Augustowską i nic więcej - precyzuje. - Brakuje infrastruktury, która umożliwiłaby wypoczynek przyjezdnym. To wyzwanie na najbliższe lata - dodaje włodarz. Wskazuje, że impuls do rozwoju infrastruktury powinny dać samorządy m.in. wojewódzki oraz rząd.

- Powinny zainicjować rozwój infrastruktury, a to zachęciłoby do inwestycji biznes prywatny - mówi.

Filip Chodkiewicz, zastępca burmistrza Augustowa przypomina, że trwają prace nad wpisaniem Kanału Augustowskiego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Aktualnie kompletowany jest wniosek i jeśli uda się zrealizować plan to obiekt wiele zyska na atrakcyjności.

- Byłby to potężny magnez dla tych, którzy szukają atrakcji światowego formatu - mówi. - Z pewnością przełożyłoby się na zwiększenie ruchu turystycznego i możliwości pozyskania funduszy na rozwój infrastruktury.

Piknik był okazją do zwiedzenie śluzy Przewięź ale też wspólnej zabawy. Uczestnicy wydarzenia mogli skosztować wędzonej ryby, upiec kiełbaskę przy ognisku i obejrzeć pokaz ratowników. Były również stoiska nadleśnictw czy policji, a na polowej scenie wystąpili lokalni artyści.

Kanał Augustowski jest położony na terenie Polski i Białorusi (14 śluz po polskiej stronie, 1 w pasie granicznym i 3 po stronie białoruskiej). Jego całkowita długość to około 103,4 km. Na szlaku Kanału Augustowskiego znajduje się 12 jezior: Mikaszówek, Mikaszewo, Krzywe, Paniewo, Orle, Gorczyckie, Staw Swoboda, Studzieniczne, Białe, Necko. Różnice poziomów wód pomiędzy poszczególnymi zbiornikami wynoszą od 0,8 do 9,8 m. Im większa różnica wód, tym bardziej skomplikowane śluzy należało budować, stąd śluza Niemnowo pierwotnie trzykomorowa (różnica poziomów 7,46 m), obecnie jest czterokomorowa (różnica poziomów max. 9,8 m), a śluza Paniewo (różnica poziomów max. 6,69 m) dwukomorowa. Pozostałe 16 śluz to śluzy jednokomorowe.

Obecnie Kanał Augustowski jest wykorzystywany jako malowniczy szlak wodny, jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Kanałem Augustowskim kursują także statki żeglugi śródlądowej.

W 1968 r. Kanał Augustowski został wpisany do rejestru zabytków, a decyzją Prezydenta RP w 2007 r. stał się Pomnikiem Historii.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna