MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia w lutym 2023? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło szacunki

OPRAC.: MB
Według najnowszych danych Eurostatu, stopa bezrobocia wyniosła w styczniu 2,8 proc. wobec 6,1 proc. w Unii Europejskiej.
Według najnowszych danych Eurostatu, stopa bezrobocia wyniosła w styczniu 2,8 proc. wobec 6,1 proc. w Unii Europejskiej. Krzysztof Kapica/ Polska Press
– Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lutym 5,5 proc. i nie zmieniła się względem stycznia – przekazała minister rodziny Marlena Maląg. W porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku nastąpił spadek stopy bezrobocia o 0,4 punktu procentowego. – Otworzyliśmy się też na zatrudnienie obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce przed wojną – dodała szefowa MRiPS.

Spis treści

Według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w lutym w urzędach pracy zarejestrowanych było 866,1 tys. osób bezrobotnych, o 55,7 tys. mniej niż w końcu lutego ub. roku. Pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 92,3 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 0,3 tys. więcej niż miesiąc wcześniej.

Maląg: Szacowana stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 proc.

Jak podała PAP minister Marlena Maląg, szacowana stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 proc. i nie zmieniła się względem stycznia. Jednocześnie wskazała, że w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku nastąpił spadek stopy bezrobocia o 0,4 punktu procentowego.

– Równie niskie bezrobocie mieliśmy w lutym 2020 r., przed wybuchem pandemii COVID-19 w Polsce. Nasz rynek pracy doskonale poradził sobie z kryzysem, jaki dotknął cały świat. Podczas gdy w innych krajach wciąż zamykają się firmy z powodu skutków pandemii, Polska jest jednym z liderów z najniższym bezrobociem w całej Unii Europejskiej. Wyprzedzają nas jedynie Czechy – wskazała szefowa MRiPS.

Gdzie najmniejsze bezrobocie, a gdzie największe?

Zdaniem minister Maląg tak korzystna sytuacja, to efekt „potężnej interwencji państwa”. – Setki miliardów złotych przeznaczyliśmy na ratowanie miejsc pracy. Otworzyliśmy się też na zatrudnienie obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce przed wojną, jaka toczy się na terenie ich ojczyzny. Dzięki temu udało się uzupełnić luki kadrowe, przez co krajowe firmy mogą się rozwijać – zaznaczyła minister rodziny.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu lutego 2023 r. kształtowała się w przedziale od 3,2 proc. w woj. wielkopolskim do 9,4 proc. w warmińsko-mazurskim.

Resort przypomniał, że Polska jest krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w całej UE. Według najnowszych danych Eurostatu, stopa bezrobocia wyniosła w styczniu 2,8 proc. wobec 6,1 proc. w Unii Europejskiej. Tym samym Polska zajęła drugie, po Czechach (2,5 proc.), miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE.

Morawiecki: Obroniliśmy rynek pracy

– Staliśmy przed widmem ogromnego bezrobocia. Po 3 latach możemy powiedzieć, że obroniliśmy rynek pracy. Wzrost gospodarczy – ostatni kw. przed pandemią do IV kw. 2022 r. jest jednym z najwyższych w UE – mówił z kolei w poniedziałek mówił premier Mateusz Morawiecki.

Natomiast rzecznik rządu Piotr Müller przypomniał, że rząd przeznaczył ponad 160 mld zł z tarcz antykryzysowych, „co uratowało miliony miejsc pracy zagrożonych przez lockdowny, negatywne skutki kryzysu gospodarczego i atak Rosji na Ukrainę”.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia w lutym 2023? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło szacunki - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna