MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile zarabiają i gdzie najczęściej pracują przebywający w Polsce Ukraińcy? Sprawdź, jakie wynagrodzenie otrzymują

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Nieco więcej niż co piąty pracownik z Ukrainy (21 proc.) otrzymuje stawkę mieszczącą się w przedziale 22,8-24,9 zł za godzinę brutto.
Nieco więcej niż co piąty pracownik z Ukrainy (21 proc.) otrzymuje stawkę mieszczącą się w przedziale 22,8-24,9 zł za godzinę brutto. Mariusz Kapala/ Polska Press
Blisko co drugi przedsiębiorca zatrudnia kadrę ze Wschodu. Najwięcej pracowników z Ukrainy spotkamy w dużych firmach. Ukraińcy najczęściej są zatrudniani na najniższych stanowiskach, choć rośnie odsetek pracujących jako kadra średniego szczebla. Połowa firm płaci Ukraińcom od 22,8 zł do 29,9 zł brutto za godzinę. – Rosnący odsetek pracodawców, którzy oferują wynagrodzenia poniżej minimalnego, może w jakimś stopniu wynikać z tego, że pensja minimalna galopuje – komentuje Krzysztof Inglot z Personnel Service.

Spis treści

Zatrudnienie Ukraińców stale rośnie

Od wybuchu wojny w Ukrainie zatrudnienie Ukraińców w firmach w Polsce stale rośnie, co jest pochodną napływu rzeszy uchodźców na rynek pracy. Z danych Straży Granicznej wynika, że od 24 lutego 2022 r. granicę z Polską przekroczyło 10,5 mln osób (ruch w drugą stronę wynosi 8,6 mln osób). Natomiast z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że po agresji rosyjskiej 1,5 mln Ukraińców wystąpiło o nadanie numeru PESEL.

– Osoby w wieku produkcyjnym, które znalazły schronienie w Polsce po wybuchu wojny i chciały pracować, bez problemu odnajdywały się na rynku pracy. Najwyraźniej wskazują na to statystyki ZUS. Pod koniec lutego br. 1,063 mln cudzoziemców odprowadzało składki, z czego 738,6 tys. to Ukraińcy. Co prawda od wakacji widzimy, że przyrosty ubezpieczonych w ZUS już nie są takie dynamiczne, ale przed nami jeszcze okres prac sezonowych, kiedy znowu możemy zobaczyć wzrost liczby ubezpieczonych – mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.

Na jakich stanowiskach w Polsce pracują Ukraińcy

Z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że w firmach w Polsce pracuje coraz więcej Ukraińców. Aktualnie niemal co drugi przedsiębiorca deklaruje, że ma w swojej załodze kadrę ze Wschodu – to wzrost o 7 pp. w porównaniu do edycji badania z listopada 2022 r. i o aż 15 pp. więcej w porównaniu rok do roku. Najwięcej pracowników z Ukrainy znajdziemy w firmach zatrudniających ponad 250 osób – już 58 proc. z nich ma w załodze kadrę ze Wschodu, w porównaniu do 54 proc. średnich firm i 34 proc. małych.

Pracownicy z Ukrainy najczęściej są zatrudniani na stanowiskach niższego szczebla – wskazało tak 56 proc. firm. To stała tendencja utrzymująca się od początku prowadzenia badania. Rośnie jednak odsetek Ukraińców na średnim szczeblu – już niemal co trzeci pracownik z Ukrainy pracuje jako wykwalifikowana kadra średniego szczebla. To wzrost o 4 pp. w porównaniu do poprzedniej edycji badania. Odrobinę wzrosło też zatrudnienie Ukraińców na wyższym szczeblu – 9 proc., o 1 pp. więcej niż w poprzedniej edycji badania.

Na jakie zarobki w Polsce mogą liczyć Ukraińcy?

Nieco więcej niż co piąty pracownik z Ukrainy (21 proc.) otrzymuje stawkę mieszczącą się w przedziale 22,8-24,9 zł za godzinę brutto. Niemal co trzeci (30 proc.) za godzinę pracy brutto otrzymuje od 25 zł do 29,9 zł. Natomiast 15 proc. pracodawców oferuje pracownikom ze Wschodu stawkę od 30 do 34,9 zł za godzinę pracy brutto.

Na nieco wyższe widełki płacowe od 35 zł do 39,9 zł brutto za godzinę może liczyć 5 proc. osób, a najwyższe stawki, gdzie zarabia się ponad 40 zł za godzinę brutto, zarabia 8 proc. Ukraińców.

Z drugiej strony ekspert wskazuje, że wzrósł odsetek pracodawców, którzy przyznają się do oferowania kadrze ze Wschodu stawki poniżej minimalnego wynagrodzenia – 5 proc. w porównaniu do 1 proc. w poprzedniej edycji badania.

– Rosnący odsetek pracodawców, którzy oferują wynagrodzenia poniżej minimalnego, może w jakimś stopniu wynikać z tego, że pensja minimalna galopuje. Jeszcze w grudniu 2022 r. minimalna stawka nie przekraczała 20 zł, teraz jest to niemal 23 zł. Ogólnie jednak spora część Ukraińców zarabia ok. 20 proc. więcej, niż wynosi aktualnie minimalne wynagrodzenie i przekładając to na pensje miesięczną brutto, to jest ok. 4,5 tys. zł. I to taka typowa pensja osoby z Ukrainy, choć oczywiście zależy to od regionu Polski i zajmowanego stanowiska – mówi Krzysztof Inglot z Personnel Service.

Wzrost ruchu granicznego cudzoziemców

Jak poinformował w poniedziałek 27 marca Główny Urząd statystyczny, w 4 kwartale 2022 r. odnotowano wzrost ruchu granicznego cudzoziemców o 26,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Z kolei wartości towarów i usług zakupionych w tym okresie przez cudzoziemców w Polsce były większe niż w 4 kwartale 2021 r. o 38,9 proc.

– W 2022 r. liczba przekroczeń granicy Polski wyniosła 268,0 mln osób. W stosunku do poprzedniego roku odnotowano wzrost ruchu granicznego cudzoziemców o 42,4 proc. – poinformował Urząd. W 4 kwartale 2022 r. liczba przekroczeń granicy Polski wyniosła 63,7 mln. W ogólnej liczbie przekroczeń granicy cudzoziemcy (nierezydenci) stanowili 56 proc. – podano.

Natomiast ruch graniczny (z Polski i do Polski) był większy o 12,1 mln przekroczeń w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. W stosunku do poprzedniego kwartału ogólna liczba przekroczeń zmalała o 19 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile zarabiają i gdzie najczęściej pracują przebywający w Polsce Ukraińcy? Sprawdź, jakie wynagrodzenie otrzymują - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna