Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Im mniejsze klasy tym lepsze wyniki egzaminów

Katarzyna Chojnowska
sxc.hu
Praca z najsłabszymi uczniami i niewielkie klasy - tak do egzaminów przygotowują najlepsze szkoły.

Mamy małe klasy, od 16 do 19 uczniów. Dlatego można im poświęcić czas. Nie przychodzą do nas sami geniusze, są dzieci zdolne, ale też przeciętne. Duże znaczenie ma zaangażowanie nauczycieli i rodziców - podaje przepis na egzaminacyjny sukces Agnieszka Barańska, dyrektor Prywatnego Gimnazjum w Piszu.

Prywatne Gimnazjum w Piszu od trzech lat jest bezkonkurencyjne. Wyniki z egzaminu kończącego naukę w szkole przez ten czas utrzymują się na najwyższym w regionie poziomie, w tzw. 9 staninie. Jak wysoki jest to poziom, świadczy średnia ilość punktów, jakie zdobyli tamtejsi gimnazjaliści.

W części humanistycznej egzaminu - 36,4 na 50 możliwych. Przy tym wojewódzka średnia to zaledwie 23,8 punktu. W części, która uczniom standardowo sprawia więcej problemów, matematyczno-przyrodniczej, wychowankowie piskiego gimnazjum napisali egzamin na 35,8 punktu.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna opublikowała właśnie szczegółowe wyniki kwietniowego egzaminu gimnazjalnego. W naszym województwie przystąpiło do niego ponad 16 tys. trzecioklasistów. Okazuje się, że nie tylko prywatne placówki na egzaminie wypadły śpiewająco.

W pierwszej czwórce specjalistów od mowy ojczystej znalazły się aż dwie szkoły wiejskie. Aż 29,5 punktu dostali uczniowie z gimnazjum w Zespole Placówek Oświatowych w Baniach Mazurskich. Natomiast 28,2 punktu zdobyli trzecioklasiści z Wilkas w gminie Giżycko.

Na czwartym miejscu znalazło się natomiast Gimnazjum nr 4 w Ełku. Blisko 150 uczniów szkoły zdobyło średnio 28 na 50 punktów. Placówka już piąty rok z rzędu osiąga tak wysokie wyniki.

- Utrzymanie się w 7 staninie w publicznej szkole jest trudne - przyznaje Mirosława Modzelewska, dyrektor Gimnazjum nr 4. - Mamy dużo laureatów konkursów i to wpływa na wynik. Ale przede wszystkim staramy się więcej pracować podczas lekcji z uczniami średnimi i słabymi. Ci najzdolniejsi pogłębiają swoją wiedzę na dodatkowych zajęciach.

Najgorzej egzamin poszedł w szkołach dla dorosłych. Spośród pozostałych placówek powody do zmartwień mają uczniowie z Gimnazjum Publicznego w Gołdapi. Z egzaminu z mowy ojczystej dostali 10,8 punktu, w części matematyczno-przyrodniczej 11,5 pkt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna