Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Imprezy >> Miniony weekend w Szepietowie był udany, odwiedzający dopisali

Barbara Kociakowska [email protected]
Maszynowe show - było co oglądać Zielona Gala to impreza, która w znacznym stopniu ułatwia rolnikom podjęcie decyzji o zakupie konkretnych maszyn zielonkowych. Podczas Zielonej Gali, którą Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego organizuje od lat, można obejrzeć i porównać wiele sprzętów. Co ważne, można je zobaczyć nie tylko na placu wystawowym, ale także podczas pracy. - Chciałem obejrzeć prezentowane przez różne firmy kosiarki, przewracarki karuzelowe, prasy - mówi Roman Górski z Topczewa. - Planuję zakup maszyn, a najbardziej interesuje mnie kosiarka. Dlatego też chciał, porównać pracę poszczególnych sprzętów. Zwracał uwagę na to, jak głośno pracują maszyny oraz na jakość koszenia (czyli jak wysoko koszą trawę oraz to, w jaki sposób jest układany pokos). - Te pierwsze przejazdy były bardzo widoczne, bez problemu można było to ocenić - mówi Roman Górski. Jak mówi, wpadł mu w oko sprzęt marki Kuhn. Choć pozostałe też się niewiele gorzej sprawowały. A więc, wybór jest bardzo trudny. Wszystkie maszyny dokładnie oglądał jeszcze na placu, porównywał ceny poszczególnych sprzętów.

Do trawnika i do śniegu

Na stoisku Contractusa rolnicy najczęściej pytali o prasy stałokomorowe i ciągniki o mocy ok. 100 KM. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też jeżdżące kosiarki ogrodowe marki John Deer. Ich cena wahała się w granicach 12-18 tys. zł.
- Takie kosiarki teraz sprzedają się lepiej niż te normalne - stwierdził Mariusz Korzecki, pracownik firmy Contractus.
Jak tłumaczył, jeżdżąca kosiarka ma więcej zastosowań. Zimą można przyczepić do niej pług i odśnieżać obejście lub podgarniać w oborze paszę dla krów. Można również założyć szczotkę do zamiatania polbruku.
Oglądali nowy model
Na stoisku białostockiego SaMasz-u (firmy specjalizującej się przede wszystkim w produkcji kosiarek) największym zainteresowaniem cieszyły się kosiarki dyskowe.
- Najczęściej oglądany był nowy model KT 301SH - mówi Łukasz Kardasz, specjalista ds. marketingu.
Dużym zainteresowaniem cieszył się też najnowszy przetrząsacz P6-770.
- Odwiedzających nasze stoisko najbardziej interesowały parametry konkretnych maszyn oraz ich awaryjność - dodaje Łukasz Kardasz. - Nasi serwisanci często byli pytani o to, co psuje się najczęściej, po jakim czasie trzeba wymieniać poszczególne elementy eksploatacyjne.
Rolnicy zwracali uwagę na jakość i na stosunek ceny do jakości.

Nagrodzona owijarka

Natomiast komisji konkursowej najbardziej spodobała się samozaładowcza, stacjonarna owijarka bel, sterowana zdalnie pilotem (McHale 991 LBER). Owijarkę tę wyprodukowała firma McHale, a w Szepietowie prezentował ją Danex Rogienice.
- Owijarkę McHale 991 LBER wyróżnia to, że obsługiwana jest pilotem na podczerwień - tłumaczy Leszek Domitrz, dyrektor handlowy firmy Danex. - Nie ma więc potrzeby używania traktora z operatorem do obsługi owijarki.
Podczas gdy jedna bela jest owijana, operator ładowarki może odwieźć wcześniej owiniętą belę na pryzmę oraz przyjechać po kolejną belę do owijania. Po owinięciu beli folia jest automatycznie obcinana , a owijarka sama wyładowuje belę, pozwalając następnie na załadunek kolejnej.
Jak tłumaczy Leszek Domitrz, maszyna ta pozwala o połowę obniżyć koszty związane z obsługą, bo robi to tylko jedna osoba.

Hitowe panele

Tytuł Hit Targów Budowlanych zdobyły ścienne płyty warstwowe Poltherma DS (z rdzeniem ze sztywnej pianki poliuretanowej) warszawskiej firmy EuroPanels. Według przedstawicieli komisji konkursowej są to najnowocześniejsze i najbardziej innowacyjne systemy technologii budowlanych. Charakteryzują się m.in. łatwością montażu, wysoką izolacyjnością termiczną, trwałością oraz funkcjonalnością.
Grzegorz Maślany, przedstawiciel firmy EuroPanels mówi, że spośród innych płyt dostępnych na rynku wyróżniają się one dekoracyjnością (mają ukryty styk).
- Jako jedyni w Polsce mamy takie profilowanie płyt - tłumaczy.
Dodaje, że płyty te cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko w kraju, ale również i w Europie - w Niemczech, Szwecji, Norwegii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna