Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Imprezy >> Ogólnopolskie Dni Truskawki w Korycinie okazją do podsumowania sezonu

Dorota Biziuk [email protected]
Pogoda dopisała, cena była dobra Zdaniem właścicieli truskawkowych plantacji, to był najlepszy sezon w ciągu kilku ostatnich lat. Miniony weekend upłynął w Korycinie pod znakiem Ogólnopolskich Dni Truskawki. Imprezę zorganizowano po raz siedemnasty. - W zasadzie świętujemy dziś truskawkowe dożynki, bo u większości plantatorów sezon już się praktycznie skończył - powiedział Mirosław Lech, wójt Korycina, a zarazem pomysłodawca imprezy.

Smaczne, zdrowe, wyjątkowe

XVII Ogólnopolskie Dni Truskawki zgromadziły nad korycińskim zalewem tłumy amatorów tych owoców. Wśród nich nie zabrakło również plantatorów.
- Uprawiamy truskawki od 18 lat - tłumaczyła Dorota Krynicka z Zabrodzia koło Korycina. - Teraz nasza plantacja zajmuje 2,5 hektara. Mamy aż 11 odmian, dlatego zaczynamy zbiór w ostatnim tygodniu maja, a kończymy w połowie lipca.
Kobieta przyznała, że takiego sezonu jak obecny, dawno już nie było.
- Pogoda sprzyjała, a i cena truskawek była wyjątkowo dobra - dodała właścicielka plantacji z Zabrodzia. - W skupie dostawaliśmy 4,70 zł za kilogram. W sprzedaży detalicznej było to 7 - 8 zł. Niestety, nie mamy żadnej gwarancji, że taka cena utrzyma się przez kilka kolejnych sezonów.
Planatorzy podkreślali, że tegoroczne truskawki były wyjątkowo dorodne i smaczne.
- Takim plonom sprzyjały dogodne warunki atmosferyczne - powiedział Kazimierz Urban z Ostrej Góry koło Korycina.
Jego truskawkowa plantacja zajmuje 1,60 hektara.
- U nas zbiory skończą się 3 lub 4 lipca - dodał Kazimierz Urban.

Metoda na głoda

Truskawkowe święto w Korycinie nie mogło obejść się bez truskawkowych konkursów. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się mistrzostwa świata w jedzeniu tych owoców na czas. Konkurs miał zdecydowanego faworyta. Był nim Paweł Marchel z Korycina, który wygrywał te mistrzostwa już 11 razy. Tym razem przeciwnikami Pawła Marchela byli: Mariusz Olichwier z miejscowości Cisów (gm. Sztabin) i Romuald Iłendo z Ostrej Góry. Zawodnicy musili jak najszybciej odszypułkować i zjeść po kilogramie truskawek.
- Owoce do konkursu były zbierane dziś rano - wyjaśnił Paweł Żuk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Korycinie.
Okazało się, że mistrz nie dał szans swoim rywalom. Paweł Marchel wykonał zadanie w ciągu 3 min. i 40 sek.
- Jaki mam sposób na wygranie tego konkursu? Bardzo prosty. To metoda na głoda. Przychodzę na mistrzostwa z pustym żołądkiem. W zasadzie to jem truskawki tylko raz w roku - przyznał Paweł Marchel.
Był też konkurs na najsmaczniejsze i najpiękniejsze ciasto truskawkowe. Komisja oceniająca pyszności miała trudny orzech do zgryzienia.
- Nie jest łatwo wybrać zwycięzcę spośród 16 udanych wypieków - przyznał Józef Gliński, członek komisji.
W tej konkurencji zwyciężyło ciasto przygotowane przez Karolinę Guryńską z Białous (gm. Janów).

Naturalne jest najlepsze

Z kolei w konkursie na największą truskawkę wygrał owoc z plantacji Ireny Jarmoszko z Chodorówki Nowej (gm. Suchowola), który ważył 95,48 gramów.
- Na swojej plantacji stosuję tylko naturalne nawozy, a wiadomo, że wszystko co naturalne, jest najlepsze - podkreśliła Irena Jarmoszko.
Swój konkurs mieli również najmłodsi uczestnicy imprezy. Dzieci wystartowały w Truskawkowej Rewii Mody. Wygrała ją Małgosia Ciuchna z Korycina.
Ogólnopolskie Dni Truskawki były współfinansowane z funduszy UE (z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna