Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Innowacyjna operacja w białostockiej Śniadecji. Lekarze zastosowali implant wykonany na drukarce 3D (ZDJĘCIA)

RED.
Podczas operacji lekarze zastosowali implant wykonany na drukarce 3D
Podczas operacji lekarze zastosowali implant wykonany na drukarce 3D Szpital Wojewódzki w Białymstoku
Zespół chirurgów ze Śniadecji przeprowadził innowacyjną w naszym regionie i udaną operację pacjenta z pourazowym ubytkiem dna oczodołu. Ze względu na rozmiar ubytku zdecydowano się na zastosowanie implantu indywidualnego w oparciu o tomografię komputerową. Implant, wykonano z tytanu na drukarce 3D.

W ubiegły poniedziałek zespół chirurgów szczękowo- twarzowych ze Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku przeprowadził operację pacjenta ze złamaniem dna oczodołu. Tego typu uraz określany jest w nomenklaturze medycznej jako złamanie typu ,,blow out”.

W praktyce oznacza to, że na skutek przebytego urazu doszło do zniszczenia całej dolnej ściany oczodołu, skutkiem czego gałka oczna i otaczające ją tkanki miękkie przemieściły się do dołu. Następstwem przebytego urazu było podwójne widzenie i ograniczenie ruchomości gałki ocznej.

Zobacz też:Szpital wojewódzki w Białymstoku otwiera oddział covidowy. Śniadecja przyjmie prawie 100 pacjentów (zdjęcia)

Pierwotnie do rekonstrukcji dna oczodołu wykorzystano standaryzowaną płytkę poliuretanową. Ze względu na rozmiar ubytku przekraczający wymiary płytki jak i skomplikowany kształt nie uzyskano zadowalającego efektu pooperacyjnego. Do rekonstrukcji dna oczodołu zdecydowano się więc wykorzystać indywidualny implant wykonany w oparciu o tomografię komputerową pacjenta. Etap projektowania i produkcji we współpracy z lekarzami odbywał się w zakładzie produkującym implanty medyczne.

Implant dna oczodołu powstał z tytanu w oparciu o druk 3D metodą SLA. Uzyskano dzięki temu wierne odwzorowanie podłoża i doskonałe przyleganie implantu do obrzeży ubytku kostnego.

Implant ustabilizowano dwoma wkrętami do obrzeża oczodołu.

- Pacjent po wypisaniu do domu będzie w ciągłej obserwacji w naszej Poradni Chirurgii Szczękowo Twarzowej. Wdrożona będzie też intensywna rehabilitacja narządu wzroku we współpracy z okulistami pozwalająca na ustąpienie podwójnego widzenia i powrót prawidłowej ruchomości gałki ocznej ,co jest warunkiem niezbędnym powrotu pacjenta do wykonywanego przez niego zawodu - poinformował Rafał Tomaszczuk, rzecznik prasowy szpitala wojewódzkiego.

Szersze stosowanie tego typu implantów ogranicza cena znacznie przekraczająca wycenę procedury przez NFZ, dość długi okres produkcji połączony z uzyskaniem odpowiednich atestów medycznych zezwalających na stosowanie tego typu implantów w leczeniu pacjentów.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Innowacyjna operacja w białostockiej Śniadecji. Lekarze zastosowali implant wykonany na drukarce 3D (ZDJĘCIA) - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna