Inny nie znaczy gorszy

Bożena Komba [email protected]
Mimo odmiennych zwyczajów ludzi różnych kultur łączy bardzo wiele
Mimo odmiennych zwyczajów ludzi różnych kultur łączy bardzo wiele
Udostępnij:
Świat. Wiele osób decydując się na wspólne życie z kimś o odmiennej narodowości, nie zdaje sobie sprawy, jakim wyzwaniom trzeba będzie sprostać w przyszłości i ile dodatkowych problemów pojawi się przed nimi.

Inna kultura, często też inna religia, a co za tym idzie odmienny sposób myślenia, bycia czy zachowania nie zawsze jest zrozumiały i właściwie interpretowany przez partnera. Mój mąż bardzo szybko nauczył mnie odróżniania tego, co jest właściwe jego kulturze, związanej z odmiennymi zwyczajami wyniesionymi z domu od tego co jest wspólne wszystkim ludziom na całym świecie.

Kanapki lądowały za oknem

Na początku naszej znajomości miało miejsce zdarzenie, dzięki któremu zrozumiałam, że nie mogę z góry zakładać, że wiem czym podyktowane jest jego zachowanie. Byłam wówczas studentką i mieszkałam z koleżanką w akademiku. Sylwek przyszedł do nas na pogawędkę. Zrobiłam kanapki z szynką, która w tamtych czasach była "na kartki", czyli limitowana, i godzinami trzeba było czekać na nią w kolejce w sklepie. Sylwek wziął jedną kanapkę i zjadł drugą natomiast wyrzucił przez okno. Zrobiło mi się przykro. Nie musiał jej wyrzucać, jeżeli mu nie smakowała.

Nie miałyśmy z koleżanką za dużo jedzenia, by pozwolić sobie na marnowanie go w ten sposób. Natomiast Sylwek był wyraźnie zadowolony ze swego zachowania. Nie rozumiejąc tego spytałam dlaczego tak postąpił. Wyjaśnił, że kanapka za oknem jest przeznaczona przodkom, by zyskać ich przychylność, pomoc i błogosławieństwo dla tego domu. Wyjrzałam przez okno, by sprawdzić, czy przodkowie zdążyli ją zjeść w trakcie lotu, czy też może wylądowała jakiemuś przypadkowemu przechodniowi na głowie.

Pijany jak Polak

Niestety, nie każdy ma możliwość bliższego kontaktu z osobami o odmiennej kulturze, narodowości czy też religii, by móc zrozumieć, że nie można stosować wobec każdego szablonów i wzorów zachowań charakterystycznych tylko danej grupie ludzi, a co za tym idzie oceniać innych nie znając ich motywu zachowań.
Stereotypy zachowań są przydatne, ale niewłaściwie użyte mogą innych skrzywdzić.
Mierzenie innych jedną miarką jest stosowane na całym świecie.

Mieszkając w Kongu często byłam z mężem zapraszana na obiad przez znajomych Kongijczyków. Dziwili się, jak odmawiałam wypicia kieliszka wina, i ze śmiechem dodawali, że zgodnie ze znanym francuskim powiedzeniem "pijany jak Polak" (czyli bardzo pijany) powinnam lubić alkohol.

Często oceniamy innych zupełnie ich nie znając i stosujemy w życiu stare, nie wiadomo skąd wzięte wyobrażenia, uważając je za rzeczywistość.
Podobała mi się odpowiedź mego taty, gdy kiedyś zapytany przez znajomego co sądzi o moim wyjeździe do Konga odpowiedział, że nie może nic powiedzieć, bo nigdy w Kongu nie był, a jakże wielu Polaków tworzy sobie obraz życia ludzi w krajach afrykańskich na podstawie fragmentarycznych informacji podanych przez telewizję, często bardzo tendencyjnych.

Dlaczego Wietnamczycy są mili

Istnieje też w ludziach tendencja do uogólniania i oceniania całej nacji na podstawie zachowania niewielu osób, czasami nawet tylko jednej. Sama się na tym przyłapałam, gdy skośnooki student mieszkający obok nas w akademiku pomagał mi w kuchni przewrócić omlet na drugą stronę. Najpierw podrzucił go do góry patelnią, a gdy omlet zamiast na patelni wylądował na posadzce, szybko popędził do swego pokoju, wrócił ze swymi jajkami i usmażył je sprawnie przewracając tym razem przy użyciu pałeczek. Wracając do pokoju powiedziałam do Sylwka "ale ci Wietnamczycy są mili", a przecież znałam tylko jednego.

Mimo odmiennych zwyczajów ludzi różnych kultur łączy bardzo wiele. Podstawowe wartości takie jak miłość, przyjaźń, sprawiedliwość, godność, prawda, piękno itp. wyznają ludzie mieszkający na każdej szerokości geograficznej.

Warto skorzystać, jeżeli nadarzają się okazje do poznania ludzi innej nacji czy kultury, by się przekonać, jak wiele mają nam do zaoferowania, ile ciekawych rzeczy można się od nich dowiedzieć, ile nauczyć, by móc zrozumieć, że inny nie znaczy gorszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie