Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inscenizacja walk w tym roku razem z festynem

Paweł Chojnowski [email protected]
Ok. 60 rekonstruktorów odtworzy przebieg obrony Nowogrodu z września 1939 r.
Ok. 60 rekonstruktorów odtworzy przebieg obrony Nowogrodu z września 1939 r. P. Lisiecki
Rekonstruktorzy zjawią się w Nowogrodzie wcześniej niż zazwyczaj.

Gazeta Współczesna - wspolczesna.pl na Facebooku - wybierz "Lubię to". Będziesz na bieżąco

Inscenizacja jest imprezą patriotyczną, nie chcieliśmy jej łączyć z jakimś muzycznym festynem - tłumaczy Grzegorz Palka z Urzędu Miasta w Nowogrodzie.

Zdecydowano się więc na przesunięcie inscenizacji walk w terminie i powiązanie jej z "Niedzielą św. Rocha", czyli imprezą folklorystyczną, organizowaną co roku w sierpniu przez Muzeum Północno-Mazowieckie w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie. Ci, którzy znają Nowogród, wiedzą, że ze skansenu do schronu, gdzie odbywają się rekonstrukcje historyczne jest bardzo blisko.
- Jedna impreza nie przeszkadza drugiej. Goście najpierw zobaczą tradycje ludowe, a później historyczne - dodaje Palka.

Poza tym trudno by było sprowadzić do Nowogrodu rekonstruktorów we wrześniu, bo wtedy odbywa się wiele inscenizacji w całym kraju.

19 sierpnia o godz. 18.30 przy schronie widzowie zobaczą w akcji ok. 60 członków grup rekonstrukcyjnych m.in. z Łomży, Grajewa, Białegostoku, Sokółki, Tomaszowa Maz., Kozienic. Odtworzą oni walki z września 1939 r. Bohaterscy obrońcy Nowogrodu z Łomżyńskiego Pułku Strzelców Kurpiowskich stawili tu czoło przeważającym liczebnie Niemcom. Niemniej bohaterską postawę wykazali mieszkańcy miasteczka. Wystarczy wspomnieć, że po wojnie Nowogród wyróżniono Orderem Krzyża Grunwaldu, a żołnierzom broniącym tego odcinka nadano 33 ordery Virtuti Militari i 60 Krzyży Walecznych.

Warto pamiętać o tej historii, ale nie wolno też zapominać o dawnych tradycjach. Będzie okazja do ich przypomnienia przez całą niedzielę - od godz. 10 do 18 na terenie skansenu. Odbywać się tu będą pokazy tradycyjnych rzemiosł i rękodzieła. Wyroby sztuki ludowej (rzeźby, obrazy, zabawki, wycinanki, biżuterię, naczynia itp.) będzie można kupić, a regionalnych przysmaków (wiejskiego chleba, serów, pampuchów i piwa kozicowego) spróbować. Odbędą się tradycyjne gry i zabawy zręcznościowe, na czele z konkursem w bieganiu w "kurpiach" i wspinaniu się na wysoki słup.

Nie zabraknie ludowych kapel: Kurpiowskiej z Nowogrodu oraz Milejowskiej Kapeli Ludowej "Stryje" z lubelskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna