MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Instytut Badań Edukacyjnych w województwie podlaskim. Potwierdź swoje umiejętności i znajdź zatrudnienie

Materiał informacyjny
Materiały IBE
Rozmowa z Beatą Sulimą i Anną Fiedorczuk – doradcami regionalnymi Instytutu Badań Edukacyjnych w województwie podlaskim.

W mediach coraz częściej pojawiają się wzmianki o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (ZSK), jako narzędziu komunikacji pomiędzy edukacją a rynkiem pracy. Ma on dawać pracodawcom gwarancję zatrudniania pracowników posiadających kwalifikacje o wysokiej jakości. Czym zatem jest Zintegrowany System Kwalifikacji?
Zintegrowany System Kwalifikacji jest odpowiedzią na potrzeby rynkowe i globalizacyjne, na ciągły postęp i zmiany na rynku pracy. Jak sama nazwa wskazuje, system integruje wszystkie kwalifikacje dostępne na rynku – zarówno te wynikające z edukacji ogólnej, zawodowej, szkolnictwa wyższego, rzemiosła, jak również kwalifikacje rynkowe, czyli zdobywane poza systemem oświaty, nieuregulowane żadnymi przepisami, zgłaszane w formie inicjatywy pracodawców i środowiska branżowego. Najważniejsze są właśnie kwalifikacje rynkowe, które mają na celu szybkie uzupełnienie luk kompetencyjnych, powstałych w wyniku przemian gospodarczych, społecznych, demograficznych, związanych z nienadążaniem edukacji za zmianami i potrzebami rynku pracy.

Czyli ZSK jest pewnego rodzaju uzupełnieniem edukacji formalnej?
Dokładnie tak. System jest rozwiązaniem innowacyjnym, ale nie jest rewolucją i nie zmierza do obalenia obecnego systemu edukacji. Wspomaga natomiast edukację i pracodawców w uzupełnianiu luk kompetencyjnych. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku pracy, system zapewnia szybkie potwierdzanie posiadanych kwalifikacji, bez konieczności przechodzenia przez długotrwały proces kształcenia. W praktyce oznacza to, że jeżeli np. pracuję jako barman, a hobbystycznie zajmuję się naprawą rowerów, mogę dzięki temu hobby w prosty sposób zdobyć nowe lub dodatkowe zatrudnienie. Wystarczy, że potwierdzę swoje umiejętności w instytucji certyfikującej. Jeżeli spełnię wszystkie warunki i poprawnie przejdę odpowiednią procedurę, to otrzymam certyfikat z oznaczeniem Polskiej Ramy Kwalifikacji, będę mógł zajmować się zawodowo tym, co lubię i umiem robić. Co więcej, dzięki porównywalności Polskiej Ramy Kwalifikacji do Europejskiej Ramy Kwalifikacji, certyfikat ułatwi mi znalezienie pracy również za granicą.

Podsumowując – ZSK ułatwia pracodawcom znalezienie pracownika o wymaganych kompetencjach i porównanie jego kwalifikacji z kwalifikacjami wymaganymi na rynkach zagranicznych.
Tak, ale nie tylko. I to jest właśnie nasza rola – uświadamianie przedsiębiorcom, że ZSK jest narzędziem, które ułatwia ocenę kompetencji kandydatów do pracy i zmniejsza ryzyko kosztownych błędów przy rekrutacji. Ponadto wspiera doskonalenie systemów ocen pracowniczych i ścieżek rozwoju w firmie, a także umożliwia zwiększenie konkurencyjności firm w postępowaniach przetargowych w kraju i za granicą. Dzięki ZSK możliwe jest też tworzenie nowych kwalifikacji, ściśle dopasowanych do potrzeb pracodawcy i lokalnego rynku pracy, często przy współpracy ze szkolnictwem zawodowym.

O innowacyjnych rozwiązaniach ZSK opowiadamy w Regionalnym Centrum Rozwoju ZSK, mieszczącym się w Białymstoku, w budynku Centrum Edukacji Nauczycieli przy ul. Złotej 4, lok 207. Zapraszamy do rozmów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna