MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Intel zatrudni do swojego zakładu absolwentów Politechniki Wrocławskiej. Podpisano porozumienie

OPRAC.:
Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Intel zatrudni ok. 2000 osób. 30 proc. z nich to będą inżynierowie, natomiast pozostała część - technicy. Większość z nich mają stanowić polscy pracownicy.
Intel zatrudni ok. 2000 osób. 30 proc. z nich to będą inżynierowie, natomiast pozostała część - technicy. Większość z nich mają stanowić polscy pracownicy. Intel / Politechnika Wrocławska
Amerykańska firma Intel zamierza wybudować w Miękini pod Wrocławiem zakład integracji i testowania półprzewodników. Oprócz utworzenia 2000 miejsc pracy Intel będzie współpracował z Politechniką Wrocławską. Mają na tym skorzystać obie strony - wsparciem rozwoju technologii i kształceniem wykwalifikowanej kadry.

Inżynierowie z Wrocławia dostaną pracę w Intelu

Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników, czyli najnowsza fabryka firmy Intel w Europie, zostanie wybudowana w gminie Miękinia pod Wrocławiem. Firma planuje zainwestować do 4,6 miliarda dolarów, co zwiększy jej moce produkcyjne i pomoże zaspokoić rosnący popyt na zaawansowane półprzewodniki. Budowa zakładu rozpocznie się dopiero po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską, a zakończenie pierwszego etapu inwestycji planowane jest na 2027 r.

W środę (31 stycznia) na spotkaniu władz Politechniki Wrocławskiej z Gregorem Andersonem, generalnym managerem inwestycji Intela pod Wrocławiem, podpisano list intencyjny dotyczący współpracy pomiędzy uczelnią a firmą Intel.

– Budowa wielkiego zakładu pod Wrocławiem w ogromnym stopniu wpłynie na cały region, w tym także na naszą uczelnię. Chcemy wspierać firmę w rozwoju technologii i kadry, bo to także duża szansa dla nas. Zwłaszcza w takich obszarach jak mikroelektronika i fotonika, które są w centrum zainteresowania firmy Intel – mówił na spotkaniu prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Tak ma wyglądać fabryka Intela pod Wrocławiem:

Skorzystają też studenci

Podpisana umowa zakłada m.in. wspólne prowadzenie projektów badawczo-rozwojowych, opracowanie i adaptację programu kształcenia, aby przybliżyć go do realnych potrzeb przemysłu, a także prowadzenie wykładów przez specjalistów z firmy Intel.

– W planach mamy m.in. budowę dużego, interdyscyplinarnego ośrodka badawczego specjalizującego się w mikro i nanosystemach. Będzie on wyposażony w unikalną aparaturę, co pozwoli na prowadzenie użytecznych badań w tym zakresie i na przygotowanie naszej kadry do współpracy z firmą Intel – dodał rektor.

W Zakładzie Integracji i Testowania Półprzewodników zatrudnienie znajdzie ponad 2 tys. osób. Ok. 30 proc. kadry stanowić będą inżynierowie, a 70 proc. technicy. Dyrektor generalny fabryki, Gregory Anderson, ma nadzieję, że zdecydowaną większość stanowić będą absolwenci polskich uczelni.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska