Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Internet trafi do wsi

Michał Franczak
Internet to technologia dobrobytu i nowoczesna infrastruktura rozwoju regionalnego. Dzięki niemu bezrobotni mogą znaleźć pracę, niepełnosprawni mogą uczestniczyć w życiu społecznym, firmy rozwijają się, a regiony zwiększają swój potencjał społeczny. Już za kilka lat woj. podlaskie może być regionem, który buduje swój sukces gospodarczy dzięki skutecznym zastosowaniom rozwiązań informatycznych, np. w rolnictwie i przetwórstwie rolno-spożywczym, w usługach zdrowotnych podlaskich szpitali  oraz turystyce - mówi Krzysztof Głomb, Stowarzyszenie Miasta w Internecie
Internet to technologia dobrobytu i nowoczesna infrastruktura rozwoju regionalnego. Dzięki niemu bezrobotni mogą znaleźć pracę, niepełnosprawni mogą uczestniczyć w życiu społecznym, firmy rozwijają się, a regiony zwiększają swój potencjał społeczny. Już za kilka lat woj. podlaskie może być regionem, który buduje swój sukces gospodarczy dzięki skutecznym zastosowaniom rozwiązań informatycznych, np. w rolnictwie i przetwórstwie rolno-spożywczym, w usługach zdrowotnych podlaskich szpitali oraz turystyce - mówi Krzysztof Głomb, Stowarzyszenie Miasta w Internecie
Wystartował projekt, który pomoże samorządowcom rozwijać podlaską wieś.

Dzięki tej inicjatywie władze samorządowe i liderzy lokalni, w tym firmy zdobędą wiedzę o praktycznych zastosowaniach Internetu i teleinformatyki. Ma to pomóc w rozwoju regionu. Pomysłodawcą i organizatorem projektu o nazwie TR@NSPOD (nazwa pochodzi od słów "transformacja Podlasia") jest Stowarzyszenie "Miasta w Internecie".

W ramach projektu przez cały przyszły rok będą organizowane warsztaty, szkolenia i konferencje, które mają aktywnie włączyć osoby i instytucje kluczowe w regionie do budowy społeczeństwa informacyjnego. Stowarzyszenie przeprowadzi analizę szans i barier rozwoju społeczeństwa informacyjnego w województwie. Zorganizuje też forum współpracy między partnerami regionalnymi - władzami, instytucjami, firmami i organizacjami pozarządowymi.

W efekcie ma powstać m.in. program powszechnej edukacji mieszkańców regionu w zakresie umiejętności wykorzystywania Internetu w pracy i kontaktach z administracją. Owocem TR@NSPOD-u mają być też koncepcje przyszłych projektów inwestycyjnych, jak np. e-Zdrowie, wspomagający współpracę między placówkami medycznymi i zarządzający służbą zdrowia.

Stowarzyszenie "Miasta w Internecie" uruchomi także doradztwo w terenie oraz stronę internetową www.transpod.pl (która ruszy już za kilka tygodni). Te działania mają być wstępem do tego, by za 5-10 lat woj. podlaskie mogło skutecznie konkurować z innymi e-regionami Europy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna